* Политика новости » Банки »

* *

Банкрутство фізичних осіб: порядок процедури і наслідки

 1. В якому випадку можна оголосити про банкрутство
 2. Збір документів
 3. Розгляд заяви в суді
 4. Яке майно боржника звільняється від реалізації
 5. Дії кредиторів щодо осіб без майна
 6. Наслідки банкрутства фізичної особи
 7. "За" і "проти" оголошення банкрутом

Відповідно до законодавства Російської Федерації з 15 жовтня 2015 року фізична особа, що не мають можливості здійснювати свої боргові зобов'язання, має право оголосити себе банкрутом

Відповідно до законодавства Російської Федерації з 15 жовтня 2015 року фізична особа, що не мають можливості здійснювати свої боргові зобов'язання, має право оголосити себе банкрутом. У законі описані вимоги до неплатоспроможного боржника і правила визнання банкрутства. Навіть при відсутності особистого майна, приймаючи рішення добровільно заявити про свій статус, перш, ніж почати процес банкрутства, необхідно розібратися з тим, в якому порядку проходить процедура банкрутства фізичної особи, і які будуть наслідки.

В якому випадку можна оголосити про банкрутство

Скористатися правом банкрутства можливо, якщо дотримані певні умови:

 • Заявник є громадянином РФ.
 • Загальний борг становить суму понад 500 000 рублів.
 • Сума боргу перевищує номінальну вартість майна громадянина.
 • Протягом терміну не менше 90 днів відсутні виплати кредиторам.
 • Існує якийсь об'єктивне пояснення причин неплатоспроможності (втрата роботи, проблеми зі здоров'ям, невиплата заробітної плати). І є документальне підтвердження цього факту.
 • Було письмове звернення до кредиторів з метою вирішити питання в досудовому порядку (прохання про відстрочку платежів або зміну умов кредиту).
 • Боржник працевлаштований або знаходиться в пошуку роботи через службу зайнятості. Для редагування необхідно підтвердити спроб отримувати дохід, необхідний для погашення боргу.

Статус банкрута звільняє від виплати кредитів, але суд повинен бути впевнений, що заявник дійсно в такій ситуації, з якої іншого виходу немає.

Збір документів

Рішення про визнання банкрутства приймає арбітражний суд. Для того, щоб подати відповідний позов, необхідно підготувати документи, що містять інформацію про особисті дані боржника, діючі кредити і матеріальних можливостях.

 • Паспорт РФ.
 • Свідоцтво про шлюб та свідоцтва про народження дітей.
 • Документи, що підтверджують право власності.
 • Довідки про доходи за останні три роки (продаж нерухомості теж є джерелом доходу, інформацію про який не можна приховувати).
 • Документи, що свідчать наступ складної ситуації (лікарняний лист, наказ про скорочення і т.д.).
 • Виписки з банків із зазначенням непогашеної суми і графіки платежів.
 • Квитанція про оплату держмита (6 000 рублів).
 • Квитанція про оплату діяльності призначеного керівника, який контролює процедуру банкрутства (25 000 рублів).
 • Саме позовну заяву, в якому повинно бути прописано обгрунтування оголошення банкрутом.

Суд може запросити додаткові документи, якщо виникнуть сумніви в доцільності присвоєння статусу.

Про порядок банкрутства індивідуального підприємця читайте тут .

Про порядок банкрутства індивідуального підприємця читайте тут

Розгляд заяви в суді

Якщо на підставі наданої інформації суд визнає неплатоспроможність боржника, всі боргові зобов'язання припиняються до прийняття остаточного рішення. З цього моменту боржника не можна вносити будь-які обов'язкові платежі, а кредитором нараховувати штрафи. Для вирішення фінансових питань суд призначає керуючого для фізичної особи. Тепер тільки з його дозволу допускаються будь-які фінансові операції.

У вирішенні питання з простроченими платежами зацікавлений не тільки позичальник, але і кредитор. Тому те, що суд прийняв до відома відсутність коштів у позичальника, необхідних для виконання кредитних зобов'язань, ще не означає визнання його банкрутом. Спочатку розглядається можливість знайти рішення, вигідне і для кредитора, і для боржника, - реструктуризація боргу. Для цього необхідно укласти новий графік платежів (максимальний термін дорівнює трьом рокам), що враховує фінансовий стан позичальника.

Якщо боржникові не вистачає його доходу для погашення боргу за встановленим графіком, суд може зобов'язати до продажу майна. Оцінкою та реалізацією в такому випадку займається фінансовий керуючий, а не сам громадянин. Виручені кошти йдуть в рахунок погашення боргу.

Якщо особистого майна немає, або, якщо судом не призначено графік погашення боргу, фізична особа оголошується банкрутом.

Яке майно боржника звільняється від реалізації

Як тільки суд приймає заяву і починає процедуру банкрутства, на майно боржника накладається арешт. Керуючий виробляє інвентаризацію і оцінку, потім розпродає за допомогою аукціону.

Але не все майно підлягає обтяження:

 • Єдине житло, якщо воно не в заставі у кредитора
 • Земельна ділянка, на якій розташована єдина житло
 • Всі види нагород
 • Домашні тварини
 • Побутові прилади, вартість яких менше 30 000 рублів

Якщо сума доходу боржника менше прожиткового мінімуму (в розрахунок беруться і утриманці), ці кошти позичальник не зобов'язаний перераховувати в рахунок погашення боргу.

Громадянин, який бажає оголосити себе банкрутом, не має стабільний дохід, під час першого судового засідання може просити суд пропустити етап реструктуризації боргу і відразу почати реалізацію майна. У разі відсутності майна така дія може спростити процедуру і наблизити заявника до бажаного статусу банкрута.

Дії кредиторів щодо осіб без майна

Дії кредиторів щодо осіб без майна

Прощення всіх боргів в результаті визнання фізичної особи банкрутом при повній відсутності у нього майна, придатного для реалізації, невигідно для кредиторів. Тому вони будуть докладати максимум зусиль, щоб довести можливість заявника розплачуватися з боргами:

 • Встановлюється, чи дійсно боржник не має заробітку. Доведений факт отримання винагороди з боку неофіційного роботодавця дає підстави вимагати щомісячні платежі в рахунок погашення боргу.
 • Піддаються аналізу з усіма угодами з рухомим та нерухомим майном фізичної особи. У разі виявлення передачі прав власності третім особам з метою уникнути законну процедуру реалізації майна на користь кредиторів, угоди вважаються недійсними.
 • Перевіряється наявність майна у подружжя. Так нерухомість, транспортні засоби, придбані після реєстрації шлюбу, є спільною власністю, і можуть бути задіяні в сплаті боргів одного з подружжя.

Якщо в результаті виявляються факти, що свідчать про навмисне приховування доходів і власності боржником, кредитори змушують укласти мирову угоду, і борги доведеться платити. У гіршому випадку надання суду недостовірної інформації про неспроможність загрожує фізичній особі штрафом або кримінальним покаранням (позбавленням волі на строк до 6 років).

Наслідки банкрутства фізичної особи

Після повного розгляду справи, оплати частини боргу завдяки реалізації майна або підтвердження відсутності власності, суд виносить рішення про визнання громадянина-підприємця банкрутом. З цього моменту всі кредити вважаються погашеними, і кредитори не вправі мати будь-які претензії до позичальника.

Але, навіть якщо на момент подачі заяви у фізичної особи не було майна, і нічого продавати не було потрібно, деякі неприємні наслідки банкрутства будуть:

 • Протягом трьох років громадянин не може бути в керівній посаді, в тому числі в яку він обіймав до процедури банкрутства.
 • Три роки у фізичної особи, визнаної банкрутом, немає права бути засновником організації, входити до складу директорів, мати частку в бізнесі, займатися будь-якою підприємницькою діяльністю.
 • Протягом 5 років неможливо ще одне звернення до суду з метою оголошення банкрутства.
 • 5 наступних років громадянин зобов'язаний повідомляти потенційним кредиторам про визнання банкрутом. На практиці, в цілому отримати кредит після такої процедури стає майже неможливо. Винятком можуть стати варіанти кредитування під заставу майна.

Якщо процедура банкрутства не стосується майна (з огляду на його споконвічного відсутності), звільнення від боргових зобов'язань є більш суттєвим наслідком, ніж подальші обмеження в діяльності фізичної особи.

"За" і "проти" оголошення банкрутом

Не варто розглядати можливість оголосити себе банкрутом, як спосіб заробити на кредитах. Такий захід виправдана, тільки якщо дійсно немає коштів погашати борги. В такому випадку громадянин отримує ряд переваг:

 • З моменту прийняття позовної заяви, припиняється нарахування штрафів і пені з боку кредиторів.
 • Взаємодія з кредиторами відбувається тільки через суд, значить ліквідуються проблеми з наполегливими колекторами.
 • В ході справи про банкрутство в рахунок погашення боргу розглядається власність самого позичальника, а на родичів боргові зобов'язання не поширюються (але спільно нажите майно може бути враховано).
 • Після оголошення банкрутом прощаються всі борги.

Після оголошення банкрутом прощаються всі борги

Але спроби представити себе неспроможним для погашення боргів, шляхом обману та приховування істинних доходів і можливостей сплати заборгованостей, можуть призвести до сумного результату: втрати майна, втрати довіри кредитних організацій, забороні на підприємницьку діяльність, зайвих витрат на процедуру банкрутства і ймовірною кримінальної відповідальності.

Приймаючи рішення про те, чи подавати заяву на банкрутство фізичної особи, потрібно зважити всі переваги і наслідки даного статусу. Важливо розуміти, наскільки відповідає реальний стан справ вимогам визнання банкрута. Недостатній аналіз всіх факторів і неповноцінна підготовка документів до судового процесу можуть призвести до великих труднощів, ніж в період виконання боргових зобов'язань.

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей