* Политика новости » Банки »

* *

Податкові відрахування на лікування, навчання і благодійність

Оплачуючи лікування, навчання або жертвуючи кошти на благодійність, працюючий громадянин може розраховувати на соціальний податкове вирахування, тобто, повернути собі частину витрачених грошей. Експерт з оподаткування Ангеліна Волконська розповіла БУХ.1С, за яких умов покладається соціальний відрахування, які документи підготувати платнику податків і як повернути частину своїх витрат.

Згідно з чинним законодавством, соціальний податкове вирахування можна заявити, зокрема, з витрат на навчання, лікування і благодійність (подп. 1, 2, 3 п. 1 ст. 219 НК РФ). Застосування соціального відрахування тягне за собою зменшення податкової бази з ПДФО на суму понесених громадянином витрат, в результаті чого зменшується і сума податку.

За застосуванням вирахування можна звертатися в ИФНС після закінчення року, в якому понесені «соціальні» витрати. Тоді працівникові повернуть частину ПДФО, який утримав з його зарплати за минулий рік роботодавець.

За деякими видами «соціальних» витрат громадянин може скористатися вирахуванням через свого роботодавця. У цьому випадку право на відрахування буде реалізовано раніше, шляхом отримання протягом певного періоду часу зарплати без утримання ПДФО.

Відрахування на навчання

Отримуючи, припустимо, вищу освіту, в тому числі і заочно, громадянин може компенсувати за рахунок бюджету частину витрачених на навчання коштів. Причому це стосується навчання не тільки в російському навчальному закладі, а й в іноземній. Ніяких обмежень на цей рахунок НК РФ не містить (лист Мінфіну Росії від 30.06.2016 № 03-04-05 / 38316).

Для виникнення права на відрахування освітня установа повинна мати відповідну ліцензію або інший документ, який підтверджує статус навчального закладу. При цьому відрахування можливий не тільки при отриманні вищої освіти, а й середнього, і навіть при проходженні курсів, наприклад, в автошколі (лист УФНС Росії по м Москві від 30.06.2014 № 20-14 / 062183).

Також слід мати на увазі, що заявити до відрахування можна тільки суму, вкладається в 120 000 рублів. Іншими словами, якщо ви витратили на навчання 150 000, одержати відрахування зможете все одно тільки в розмірі 120 000 рублів. А значить, сума повернення складе 15 600 рублів (120 000 руб. Х 13%). Якщо ж витрати склали, наприклад, 80 000 рублів, то повернуть 10 400 рублів (80 000 руб. Х 13%).

Причому відрахування можна отримати не тільки за своє навчання, а й за навчання своїх дітей (в т.ч. і прийомних, підопічних), а також братів і сестер. Тільки тут умови суворіше: дитина (брат, сестра) повинен навчатися за очною формою і бути не старше 24 років (лист Мінфіну Росії від 27.05.2016 № 03-04-05 / 30655), а підопічні - не старше 18 років.

До речі, якщо дитина ходить в приватний дитячий сад, то батько також може спробувати одержати відрахування. Але для цього необхідно, щоб плата складалася з двох величин: на навчання дитини (якщо воно проводиться) і на витрати, пов'язані з перебуванням дитини в дошкільному закладі. Перша складова і формуватиме суму податкового вирахування, а на другу частину плати відрахування отримати не можна (лист Мінфіну Росії від 26.11.2013 № 03-04-05 / 51114).

Шпаргалка по статті від редакції БУХ.1С для тих, у кого немає часу

1. Чинне законодавство дозволяє заявити соціальний податкове вирахування по витратах на навчання, лікування і благодійність.

2. Застосування соціального відрахування тягне за собою зменшення податкової бази з ПДФО на суму понесених громадянином витрат, в результаті чого зменшується і сума податку.

3. За застосуванням вирахування можна звертатися в ИФНС після закінчення року, в якому понесені «соціальні» витрати. За деякими видами «соціальних» витрат громадянин може скористатися вирахуванням через свого роботодавця, який стане платити йому зарплату без утримання ПДФО.

4. Соціальний податкове вирахування на навчання надається в розмірі 120 000 рублів. Відрахування можна отримати не тільки за своє навчання, а й за навчання своїх дітей (в т.ч. і прийомних, підопічних), а також братів і сестер.

5. Соціальний податкове вирахування по витратах на оплату медичних послуг, а також на придбання деяких ліків, призначених лікарем, надається в розмірі 120 000 рублів за звичайними медичних послуг і на покупку ліків. За дорогому лікуванню розмір відрахування не обмежений.

6. Соціальний податкове вирахування на благодійність надається в розмірі фактично зроблених витрат, але не більше 25% суми доходу, отриманого в податковому періоді і що підлягає оподаткуванню.

А ось за навчання чоловіка (дружини) фізичній особі, оплачує навчання своєї «другої половини», відрахування не покладено (лист ФНС Росії від 14.10.2016 № БС-3-11 / 4769).

Відмінності є і в розмірі обмеження: за навчання брата або сестри розмір ліміту, такий же як і за власне навчання, а за навчання дітей (в т.ч. і прийомних, підопічних) ліміт становить 50 000 рублів. Причому це загальний ліміт на обох батьків. Тобто, якщо витрати на навчання дитини склали 80 000 рублей, при цьому мати дитини отримує максимальний відрахування в розмірі 50 000 рублів, то батько не зможе одержати відрахування на суму, що залишилася в розмірі 30 000 рублів. Але при необхідності батьки можуть відрахування розділити.

Щоб отримати податкове вирахування на навчання, необхідна наявність певних документів. В першу чергу, це договір з навчальним закладом та документи про оплату. Якщо навчається дитина, то договір може бути оформлений на нього, але квитанції обов'язково повинні бути оформлені на одного з батьків (листа Мінфіну Росії від 11.12.2015 № 03-04-05 / 72843, від 24.08.2015 № 03-04-05 / 48662). Причому не обов'язково на того з батьків, який претендуватиме на відрахування (лист Мінфіну Росії від 04.09.2015 № 03-04-07 / 51217).

У разі навчання дітей (в т.ч. і прийомних, підопічних) або брата (сестри) до цих документів потрібно додати копії цих документа, що підтверджує ступінь споріднення і вік якого навчають. Це може бути, наприклад, свідоцтво про народження (лист ФНС Росії від 22.11.2012 № ОД-4-3 / 19630 @). Додатково податківці можуть вимагати довідку 2-ПДФО, копію ліцензії освітньої установи (якщо в договорі на навчання не вказані номер і дата видачі ліцензії), а також довідку про те, що дитина навчався за очною формою, якщо це не прописано в договорі (лист УФНС Росії по м Москві від 26.06.2012 № 20-14 / 056059 @).

Соціальний відрахування на витрати з навчання можна отримати також і через свого роботодавця.

Відрахування на лікування

Заявити відрахування можна за видатками на оплату медичних послуг, а також на придбання деяких ліків, призначених лікарем. Для цього необхідно, щоб конкретна медична послуга або ліки були вказані в спеціальному переліку, які затверджені в Постанові Уряду РФ від 19.03.2001 № 201.

У даному переліку немає багатьох сучасних ліків, так як останній раз зміни до нього вносилися в 2007 році. Однак в недалекому майбутньому проект змін передбачає, що перелік ліків буде щорічно затверджуватися Урядом РФ.

Часто буває, що одна діюча речовина може бути в десятках лікарських препаратів з різними назвами (наприклад, чинне засіб ацикловір міститься в таких противірусних препаратах, як Цікловір, Зовіракс і багатьох інших). Оскільки ацикловір присутній в вищевказаному переліку, то по відношенню до всіх препаратів, що містять цю речовину, можна застосувати соціальний відрахування. Такі висновки містяться в листі Мінфіну Росії від 19.06.2015 № 03-04-07 / 35549. Але необхідно, щоб ліки були призначені лікарем. А це означає, що на нього повинен бути рецепт. Причому немає якоїсь спеціально затвердженої форми бланка рецепта, тому він може складатися лікарем у вільній формі.

Що стосується медичних послуг, то відрахування по ним можна заявити лише в тому випадку, якщо надає їх медустанову (ІП) має відповідну ліцензію на здійснення медичної діяльності. А також це повинні бути ті медпослуги, що вказані у відповідному переліку. При цьому щодо медичних послуг Постановою Уряду РФ від 19.03.2001 № 201 затверджені два переліки: перелік «звичайних» медпослуг і перелік дорогих видів лікування. У зв'язку з чим вироблено такий поділ? Все просто: по дорогому лікуванню розмір відрахування не обмежений, а по «звичайним» медпослуг обмежений сумою в 120 000 рублів. Аналогічної сумою обмежений і відрахування, пов'язаний з купівлею ліків.

Слід знати, що віднесення медичної послуги до дорогим видом лікування залежить виключно від того, вказана вона в переліку дорогих видів лікування чи ні. Тобто факт дорожнечі лікування в даному випадку значення не має. Тому послуга за вартістю може бути дорогою, але при цьому вона може не входити до переліку дорогих видів лікування. До дорогим видам лікування відноситься, наприклад, ряд операцій, в тому числі і пластичних, навіть таких, як збільшення грудей і зміна форми носа (лист ФНС Росії від 06.06.2013 № ОД-4-3 / 10369 @). При цьому саме клініка визначає, дороге це лікування чи ні, вказуючи відповідний код в довідці (лист Мінфіну Росії від 27.02.2013 № 03-04-05 / 7-146).

Буває, що для проведення операції необхідні такі витратні матеріали, яких в лікарні немає. У цьому випадку громадянин змушений купувати їх окремо. Чи може він витрати на покупку цих матеріалів віднести до складу соціального відрахування у вигляді витрат на дороге лікування? Да може. Причому навіть у тому випадку, коли самі медпослуги з використанням даних матеріалів надаються безкоштовно (лист ФНС Росії від 26.04.2013 № ОД-3-3 / 1534).

Якщо для дорогого лікування громадянину потрібні ліки, які клініка, де він лікується, надати не може, то, купуючи їх за свій рахунок, він потім зможе включити їх вартість до складу вирахування на дороге лікування. Правда, в цьому випадку необхідно також отримати у медустанови довідку в довільній формі або виписаний епікриз, що підтверджують призначення відповідних медичних препаратів і їх використання в ході проведення дорогого лікування (лист ФНС Росії від 10.06.2016 № БС-3-11 / 2646 @).

Відрахування покладений не тільки, якщо лікувався сам платник податків, а й якщо він оплачував лікування своїх дітей (в т.ч. усиновлених, підопічних) у віці до 18 років, батьків і чоловіка (дружини). Однак якщо відрахування захоче отримати дружина за лікування своєї свекрухи, то навряд чи їй це вдасться (лист Мінфіну Росії від 11.10.2016 № 03-04-05 / 59228). У такій ситуації претендувати на соціальний відрахування може тільки чоловік (син).

Якщо відрахування заявляється щодо послуг з лікування, то знадобляться договір з лікувальним закладом (ІП) і довідка про оплату медичних послуг, форма якої затверджені Наказом МОЗ РФ № 289, МНС РФ № БГ-3-04 / 256 від 25.07.2001. Про це заявляє Мінфін Росії в листах від 23.06.2016 № 03-04-05 / 36495, від 12.03.2015 № 03-04-05 / 13176.

А ось в частині обов'язкового подання платіжних документів, таких, як квитанції до прибуткових ордерів, банківські виписки про перерахування медичним установам грошових коштів з розрахункового рахунка платника податку, касові чеки, ясності немає. З одного боку, є довідка, в якій відображаються дані про оплату медпослуг, тому, здавалося б, немає необхідності підтверджувати оплату іншими документами. До речі, в листі Мінфіну Росії від 23.06.2016 № 03-04-05 / 36495 ані слова про необхідність подання платіжних документів. Але, з іншого боку, є роз'яснення, в яких поряд з довідкою наведені також платіжні документи (лист Мінфіну Росії від 01.11.2012 № 03-04-05 / 10-1239). Тому рекомендуємо не викидати касові чеки, квитанції, щоб потім їх пред'явити, якщо інспекція їх все ж зажадає.

До речі, платники податків-подружжя має право претендувати на отримання вирахування незалежно від того, на кого з подружжя оформлені документи, що підтверджують фактичні витрати (лист Мінфіну Росії від 31.10.2016 № 03-04-05 / 63667). В цьому випадку потрібно буде крім інших документів подати свідоцтво про шлюб.

Соціальний відрахування по видатках на лікування також можна отримати через свого роботодавця.

Відрахування на благодійність

Якщо громадянин пожертвував гроші на благодійні цілі, то частина коштів він також зможе повернути за допомогою заяви соціального відрахування. Однак існує чіткий перелік організацій, допомогу яким дає право на відрахування. До них відносяться:

  • благодійні організації;
  • соціально орієнтовані некомерційні організації на здійснення ними діяльності, передбаченої законодавством РФ про некомерційні організації;
  • некомерційні організації, що здійснюють діяльність в області науки, культури, фізичної культури і спорту (за винятком професійного спорту), освіти, освіти, охорони здоров'я, захисту прав і свобод людини і громадянина, соціальної і правової підтримки та захисту громадян, сприяння захисту громадян від надзвичайних ситуацій , охорони навколишнього середовища та захисту тварин;
  • релігійні організації на здійснення ними статутної діяльності;
  • некомерційні організації на формування або поповнення цільового капіталу, які здійснюються в порядку, встановленому Федеральним законом від 30.12.2006 № 275-ФЗ.

Пожертвування можуть бути зроблені не тільки грошима, а й «в натурі», оскільки НК РФ не містить на цей рахунок ніяких обмежень (лист Мінфіну Росії від 30.12.2013 № 03-04-08 / 58234).

Відрахування надається в розмірі фактично зроблених витрат, але не більше 25% суми доходу, отриманого в податковому періоді і що підлягає оподаткуванню.

Щоб одержати відрахування за даними витрат, громадянин повинен представити в ИФНС копії документів, що підтверджують перерахування пожертвувань - квитанції до прибуткових касових ордерів, платіжні доручення, банківські виписки і т.д. (Лист ФНС Росії від 16.11.2015 № БС-4-11 / 19950 @). Додатково радимо подбати про наявність документів, що підтверджують статус одержувача пожертвування (наприклад, копію статуту організації) і мета перерахування коштів (наприклад, угода з одержувачем пожертви). Звичайно, таких умов в НК РФ не міститься, проте з огляду на те, що перелік одержувачів пожертвувань, а також цілей пожертвувань обмежений, бажано їх мати (лист УФНС Росії по м Москві від 26.11.2010 N 20-14 / 4/124527 @) .

Соціальний відрахування по даних витрат можна отримати тільки одним способом - по закінченні року через ИФНС. Через роботодавця одержати відрахування не вдасться.

Як отримати податкове вирахування

Якщо громадянин планує одержати відрахування через податкову інспекцію, то після закінчення року, в якому він справив «соціальні» витрати, він повинен заповнити декларацію 3-ПДФО. До неї слід додати документи, що підтверджують понесені витрати. Також необхідно буде скласти заяву на повернення ПДФО за формою, затвердженою наказом ФНС Росії від 03.03.2015 № ММВ-7-8 / 90 @.

Якщо за видатками на лікування або навчання громадянин бажає одержати відрахування раніше, не чекаючи закінчення року, то в цьому випадку він спочатку повинен звернутися в ИФНС за отриманням повідомлення про підтвердження права на отримання вирахування.

Це робиться шляхом подачі заяви, яке бажано скласти за формою, рекомендованою ФНС Росії в листі від 16.01.2017 № БС-4-11 / 500 @. До заяви потрібно додати документи, що підтверджують право на відрахування. Отримане повідомлення разом з письмовою заявою на отримання соціального податкового вирахування слід подати в бухгалтерію підприємства-роботодавця. Після цього працівник отримуватиме зарплату без утримання ПДФО (до повного використання вирахування, але в межах календарного року).

Якщо до кінця року він не «добере» всю суму вирахування (таке найбільш ймовірно, коли за вирахуванням громадянин звертається в останні місяці календарного року), то залишок вирахування можна отримати потім через податкову інспекцію, шляхом подання декларації 3-ПДФО.

У зв'язку з чим вироблено такий поділ?
Чи може він витрати на покупку цих матеріалів віднести до складу соціального відрахування у вигляді витрат на дороге лікування?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей