* Политика новости » Банки »

* *

На якій висоті від підлоги встановлюють розетки. Висота розеток від статі: правила монтажу і життєві рекомендації.

 1. існуючі нормативи
 2. В умовах кухні
 3. Ванна кімната
 4. У спальній
 5. На якій висоті встановлювати розетки.
 6. На якій висоті встановлювати вимикачі.
 7. Обов'язкові вимоги до настановних відстаням.
 8. існуючі вимоги
 9. вітчизняні стандарти
 10. Євростандарт
 11. спальня
 12. ванна
 13. кухня
 14. Нормативи по установці електричних вузлів
 15. Установка в житловому приміщенні електричних вузлів
 16. старі традиції
 17. Як виконувати установку?
 18. Підведемо підсумок
 19. На якій висоті можуть бути
 20. Де розташувати вимикач
 21. Вибираємо місце для розеток в кімнатах
 22. Висота розеток на кухні
 23. У ванні
 24. Правила будови електропроводки

Висота установки розеток і вимикачів має велике значення для комфорту подальшої експлуатації і розподілу електрики в будинку. Всупереч поширеній думці конкретних вимог по висоті розташування цих пристроїв від статі в квартирі не існує. У ПУЕ описані лише деякі ключові вимоги щодо розміщення їх відносно будинкових комунікацій. Використовувані сьогодні правила розташування умовно поділяють на два типи - радянський і євростандарт, застосування того чи іншого обумовлено виключно комфортом користувача.

існуючі нормативи

Діючі на сьогоднішній день правила улаштування електроустановок (ПУЕ) і звід правил з проектування житлових і громадських будівель (від 2003 р) не описують точні вимоги до розташування розеток або вимикачів щодо статі, стін, меблів і інших конструкційних та інтер'єрних елементів.

Однак деякі вимоги, обумовлені необхідністю забезпечення пожежної та електричної безпеки, все ж є. Відносяться вони, як правило, до розміщення вимикачів на безпечній відстані від інших комунікацій. Згідно зводу правил з проектування житлових і громадських будівель:

 • вимикачі слід розташовувати на висоті 1 метра від підлоги з боку дверних ручок;
 • від підлоги до розетки повинно бути витримано відстань в 1 метр, але конкретне місце розташування не регламентується.
 • розташування вимикача аналогічне - 1 м від підлоги з боку ручки дверей;
 • при наявності відведеного перемикача на рівень комфортного управління вимикач може бути встановлений під стелею;
 • при розміщенні розеток і вимикачів на кухні слід віддаляти їх на відстань не менше 50 см від газопровідних комунікацій і приладів;
 • у ванній, туалеті і на кухні дані електричні пристрої повинні бути розташовані на відстані не менше 60 см як від статі, так і від сантехнічного обладнання .

Вже протягом багатьох років на території нашої країни існує таке поняття, як євростандарт розміщення електричних вузлів. Вважається, що за євростандартом розетки повинні розташовуватися на висоті 30 см від підлоги, а вимикачі - 90 см від підлоги. Насправді ніякого стандарту не існує - це лише умовне позначення. Визначення «євро» такий спосіб розводки електровузлів отримав під час поширення іншого спірного визначення - євроремонт. Почасти, назва євростандарту дали завдяки протиставлення радянськими нормами. За радянськими стандартами вимикачі розміщувалися на рівні плечей або голови (приблизно 160 см від підлоги), а розетки - на висоті 90-100 см.

Незважаючи на відсутність документарних визначень, поняття «радянський» і «євростандарт» широко використовуються серед будівельників і електриків, оскільки з їх допомогою легко точно описати різницю обох методів розміщення розеток і вимикачів. При цьому не можна категорично стверджувати, що один з них більш кращий - все залежить від індивідуальних експлуатаційних і практичних особливостей.

Євростандарт:

 • забезпечується зручне управління освітленням, так як немає необхідності піднімати руку для натискання на вимикач, його легко намацати в темряві, таке розташування також зручно для дітей і підлітків;
 • за євростандартом доводиться нахилятися практично до самої підлоги, щоб включити прилад в розетку - це незручно при необхідності частого включення-виключення; в свою чергу, при довготривалому включенні пристрою в мережу це плюс - дроти не «висять» посеред кімнати і не псують вигляд кімнати.

«Радянський» стандарт:

 • розташування вимикача на рівні 160 см від підлоги має сенс при необхідності економії простору - під ним до стіни можна поставити меблі;
 • розетка, розміщена на висоті 1 метра дозволяє без труднощів постійно їй користуватися, що важливо для пральної машини, пилососа, мікрохвильової печі, тостера, кондиціонера та інших приладів, які не включаються в мережу надовго;
 • додатковий плюс високого розміщення розеток - безпека маленьких дітей.

В умовах кухні

Ні в ПУЕ, ні в СП не говориться прямо про те, за яким принципом розетки повинні розташовуватися в кухні. Тому в даному випадку слід орієнтуватися на базові вимоги, а також враховувати особливості самої кімнати (з огляду на використання потужних приладів на зразок пральної машини або електроплити). Перш за все, виходячи з вимог ПУЕ, складаються такі правила:

 • штепсельні розетки і перемикачі освітлення повинні знаходитися на відстані не менше 60 см від підлоги і водних комунікацій: раковини і водопроводу;
 • аналогічне правило відноситься до розміщення електричних вузлів щодо газопроводу і плити - потрібно видаляти розетки і вимикачі не менш ніж на 50 см від них.


на сучасній кухні встановлюється дуже велика кількість меблів у поєднанні з чималою кількістю електроприладів різної потужності. Під час грамотного розведення виникає чимало проблем: слід враховувати розміщення комунікаційних систем, виводити окремі лінії живлення для високопотужних пристроїв (електроплити, посудомийної або пральної машини), а також встановити розетки і вимикачі так, щоб до них зберігався легкий практичний доступ. Величезний досвід будівельників і користувачів привів до формування умовного стандарту розміщення електричних вузлів на кухні з розподілом на три рівні:

 1. Нижній рівень - 10-15 см від підлоги. На цій висоті встановлюються розетки для тих електроприладів, які планується включати в мережу на тривалий час. Наприклад пральної або посудомийної машини, подрібнювача відходів, холодильника, електроплити і т.п. Таке розташування дає дві переваги: ​​шнури, з якими не потрібно часто контактувати, чи не провисають під стінами і не заважають, але при цьому залишаються у відносно вільному прямому доступі.
 2. Другий рівень - 100-130 см від підлоги. На цій висоті розташовують вимикачі світла і розетки для приладів, які стоять на столах або робочих поверхнях: блендера, тостера, чайника, мікрохвильової печі, мультиварки і т.п. Точна висота залежить від конфігурації кухонних меблів . Треба, щоб розетки знаходилися трохи вище над стільницею, щоб в них зручно було підключати вилки цієї техніки.
 3. Умовний третій рівень, що розташовується на висоті 2-2,5 метрів від статі. Тут повинні бути розетки для включення витяжки та підсвічування для робочої зони. Це дозволяє без проблем підключити обладнання з шнурами будь-якої довжини. Інтер'єр на кухні ці розетки не псують, тому що їх практично не видно за меблями.

Додатковою перевагою цього способу організації електричної мережі є розподіл пристроїв по стіні. На кухні може знаходитися велика кількість електроприладів. Вони можуть постійно, або періодично включатися в мережу, а деякі з них потрібно ще й плекати від окремої гілки. Винесення деяких розеток в невидиму зону робить їх менш помітними.

Ванна кімната

Принцип розміщення розеток у ванній кімнаті і туалеті, в основному, не відрізняється від того, як вони будуть розміщені у всій квартирі. Головним критерієм тут все-таки є безпека. Тому більшу увагу потрібно приділяти тому, наскільки інсталяція готова до експлуатації в умовах підвищеної вологості. А саму закономірність розташування приладів потрібно вибирати з урахуванням функціональності, зручності та особистих уподобань. Як правило, оптимальною висотою вважаються стандартні 60 см, але для пральної машини може мати сенс поставити окрему розетку нижче.

Зверніть увагу, що 60-сантиметровий відпустку в приміщеннях з високою вологістю можна застосувати не тільки до висоти від підлоги, але і відстані від водних комунікацій. При наявності водонагрівача, встановленого у ванній кімнаті, йому, як і пральній машині , Можна відвести окрему живильну розетку, розташовану поруч. Електрики, як правило, сьогодні використовують висоту 1,5 метра від підлоги для бойлерів і витяжок, 1 метр - для електробритви, фена або плойки і нижче 1 метра - для пральної машини.

Про вимикачах світла у ванній кімнаті або туалеті розмова не йде. Його за правилами ПУЕ виносять за межі кімнати. Наприклад в коридор або передпокій.


Висота установки розеток і вимикачів має велике значення для комфорту подальшої експлуатації і розподілу електрики в будинку У спальній

У спальних, дитячих та інших кімнатах вимикачі і розетки слід розташовувати виходячи з їх необхідності в конкретних місцях і комфорту використання. «Класичною» схемою вважається, коли парні інсталяції розетка + вимикач встановлюються по обидві сторони від двоспальному ліжку. Це дозволяє легко підключати прилади невеликої потужності (заряджати телефон, наприклад) і легко регулювати освітлення. Пристрої можуть бути як на однаковій, так і на різній висоті. Зверніть увагу, що на невеликій висоті (близько 30 см від підлоги) потрібно розмістити розетку для пилососа - з цього місця його шнур повинен легко тягнутися в будь-якому напрямку. Джерело живлення для комп'ютерної техніки повинен, відповідно, розташовуватися біля робочого столу, враховуючи, що для неї однієї розетки буде недостатньо.

В даному випадку європейський стандарт як не можна до речі. Акуратні розетки, ніби не наважуються втрутитися у зовнішній вигляд кімнати, поєднуються не тільки з сучасними стилями . А тим, хто боїться низьких розеток через цікавість дітей, слід звернути увагу на пристрої зі спеціальними заглушками і кришками, що виключають травмування.

У всіх випадках головними орієнтирами у виборі місця розташування приладів є безпека і комфорт. Другим, мабуть, іноді можна жертвувати на користь дизайну, однак перший фактор завжди має ключове значення.

У багатьох при ремонті своєї квартири або будівництві приватного будинку виникають питання на якій висоті і де краще встановити електричні розетки або вимикачі на освітлення.

Відповідь проста робіть так, що б Вам було зручно. Але Я рекомендую користуватися євро стандартами, які є найбільш оптимальним співвідношенням по зручності і практичності. Для шанувальників старих радянських стандартів Я так само зазначу колишні державні стандарти.

Ванні кімнати і лазні відносяться до особливої категорії приміщень. Для них є свої обов'язкові стандарти і вимоги, якими не варто нехтувати, бо від цього залежить Ваше здоров'я і безпеку.

Повторюватися не буду детальніше читайте в нашій статті «», а в бане-.

На якій висоті встановлювати розетки.

У минулі радянські часи електричні розетки всюди встановлювалися на висоті 90 сантиметрів від підлоги, що не дуже зручно в більшості випадків.

Останнім часом всюди впроваджується євро стандарт установки на відстані 30 сантиметрів від підлоги. Як показала практика-це найбільш зручний варіант , При якому розетка ховається під столом, ліжком, стільцем і т. Д. Але і тут є винятки. На кухні наприклад, набагато зручніше розмістити розетки над столами в місцях безпосереднього підключення кухонної техніки.

На електроплити по держстандартам встановлюються розетки на відстані 0.9-1 метр, т. Е. Відразу над плитою це зроблено з метою, що б Ви могли завжди легко дотягнутися і відключити її. Але велика розетка псує весь вид на кухні, тому я рекомендую її ставити не багато нижче рівня електроплити, але при цьому ви її не підсунути впритул до стене- заважатиме розетка. Якщо Вас це не влаштує, тоді сховайте її під столом або в шафці поруч розташованому.

на витяжний вентилятор , Якщо в нього не заводиться безпосередньо електричний кабель , Розетку встановіть поблизу в зручному місці.

На якій висоті встановлювати вимикачі.

На якій висоті встановлювати вимикачі

При установці вимикачів на світильники або люстри є два основні варіанти:

 1. За радянських часів всі вимикачі встановлювалися на відстані 160 сантиметрів від підлоги. І сьогодні, особливо для людей похилого віку-це варіант найзручніший. Вимикач НЕ будуть загороджувати тумби та інша низькі меблі і він буде знаходиться на рівні очей. Та й маленькі діти не дістануть до нього.
 2. За європейськими нормами вимикачі встановлюються на висоті 90 сантиметрів від рівня підлоги. Я як і багато інших знаходжу цей варіант більш зручним і практичним, бо В даному випадку Ви зможете швидше включити і вимкнути освітлення, не підводячи руки.

Вимикачі розміщуються на відстані 15-20 сантиметрів від укосу всередині кімнати з боку ручки для відкривання.

Для кухні, санвузла та ванної вимикач краще винести і встановити зовні перед дверима.

Встановлюються біля всіх дверей кімнати або коридору.

Обов'язкові вимоги до настановних відстаням.

В принципі висоту установки можна вибрати будь-яку вам підходящу. Але Ви завжди повинні дотримуватися, відповідно до діючих норм та правил, такі відстані від розетки і вимикача до:

 • газових труб або опалення, в тому числі і батареї не менше 0.5 метра;
 • до дверного або віконного прорізу не менше 10 сантиметрів;
 • до кута не менше 10 см .;
 • до мийки не менше 0.8 метра.

Нерідко в моєї практики, при виборі місць установки люди не враховують габарити меблів, яка після установки загороджує або унеможливлює підключення техніки, тому добре все продумувати і прораховувати на етапі проектування. Потім після закінчення ремонту все значно ускладнюється, і що б перенести або додати розетку доведеться псувати і потім відновлювати обробку стін.

Я постарався викласти все, що стосується місць і висот установки для електричних вимикачів і розеток. Якщо Вам є, що додати або виникли питання питайте в комментаріях- відповім обов'язково всім.

Схожі матеріали:

Схожі матеріали:

Плануючи ремонт в будинку або повну заміну електропроводки, багато людей відчувають труднощі з простим, здавалося б, питанням: де розташовувати вимикачі і розетки? Вірніше, на якій висоті від підлоги. Така ситуація виникає в зв'язку з тим, що немає доступної інформації з цього питання. Виправимо цю ситуацію і внесемо ясність. Розглянемо, чим регламентується установка електротехнічних пристроїв.

існуючі вимоги

У вітчизняних нормативних актах залишилися всі радянські стандарти, які пред'являлися до електропроводки та встановлення вимикачів і розеток. Відразу відзначимо, що знайшлося таких вимог небагато. Так, в ПУЕ є вельми скромні вимоги:

 • Монтаж вимикачів передбачається з боку розташування дверної ручки. При цьому висота монтажу позначається умовно: до 1 метра щодо статі;
 • Відносно розеток пред'являється одна вимога: видалення пристрою від газопроводу мінімум на 50 см.

У зводі правил при проведенні проектування і будівництва житлових будинків відзначено, що установка розеток може здійснюватися в будь-якому місці кімнати на висоті до 100 см від підлоги. Відносно вимикачів сказано те ж саме, що і в попередньому документі: з боку ручки дверей.

Ось і все, що є в сучасних вітчизняних нормативних документах . Як бачите, все досить умовно і носить скоріше рекомендаційний характер. Це в свою чергу призвело до того, що сьогодні розетки і вимикачі встановлюють за двома різними стандартами. Це вітчизняний і так званий євростандарт.

вітчизняні стандарти

більшість багатоквартирних будинків в нашій країні побудовано за радянських часів. В таких квартирах розетки встановлені в 90 см від підлоги, а вимикачі - на висоті в 160 см. Тут можна угледіти як плюси, так і мінуси такого розташування:

 • Розетки знаходяться в прямої видимості і при цьому менше доступні для маленьких дітей;
 • Вимикачі розташовані не дуже зручно: доводиться піднімати руку і шукати очима.

Євростандарт

Так званий євростандарт став застосовуватися в нашій країні відносно недавно. Коли роблять «євроремонт», дотримуються наступних відстаней до статі:

 • Розетки монтують на висоті 30 см;
 • Вимикачі - 90 см.

У розташуванні за євростандартом також можна знайти як позитивні, так і негативні сторони:

 • Всі пристрої зручно розташовані: не кидаються в очі, а підросли діти вільно дістають до вимикача;
 • У той же час, щоб включити вилку електроприладу необхідно нахилятися, а вимикач часто загораживается високою меблями.


Всі пристрої зручно розташовані: не кидаються в очі, а підросли діти вільно дістають до вимикача;  У той же час, щоб включити вилку електроприладу необхідно нахилятися, а вимикач часто загораживается високою меблями

Що ж робити в такому випадку, який стандарт установки від статі вибрати? Фахівці рекомендують робити виходячи з власної зручності. Для цього перед монтажем електропроводки потрібно розробити план розміщення меблів і електроприладів. А відштовхуючись від цього плану вираховувати, на якій висоті від підлоги встановлювати пристрій в тій чи іншій кімнаті. У цьому випадку вдається відмінно поєднувати євростандарт, дизайнерські особливості і зручність підключення. Наведемо кілька рекомендацій, як це можна здійснити.

спальня

У спальні буде доречно встановити подвійну розетку біля ліжка для підключення нічника або зарядного пристрою. В цьому випадку оптимальна висота установки становить 60-70 см: зазвичай саме таку висоту мають приліжкові тумбочки.

Резервну розетку в спальні роблять за євростандартом: це зручно для підключення пилососа, вентилятора або іншої техніки. Якщо в спальні планується установка телевізора, то розетку можна підняти на висоту екрану, сховавши її в такий спосіб.

ванна

Тут крім зручності, потрібно пам'ятати про безпеку. Оскільки у ванній кімнаті постійно волого і існує ризик підтоплення, установка розеток повинна проводитися з розумом. Бажано робити їх на висоті не менше 50 см від підлоги, оскільки у ванній немає низькорозташованих електроприладів. При цьому потрібно витримувати рекомендовані ПУЕ відстані до душових кабінок: не ближче 60 см.

кухня

Тут все трохи складніше - на кухні встановлюють велику кількість побутової техніки, тому електричну розводку необхідно ретельно продумати. Наведемо кілька загальних рекомендацій:

 • Першу групу розеток для підключення підлоги техніки (холодильника, посудомийної машини) встановлюють за євростандартом;
 • Силова група для настільних електроприладів (мікрохвильова піч, чайник і так далі) розташовується на висоті 110 см від підлоги. При цьому важливо враховувати розташування кухонного фартуха;
 • Для установки і підключення витяжки розетку роблять майже під стелею, на висоті 2 метри.

Що стосується вимикачів, то їх установка і розташування також залежить від типу приміщення. Наприклад, в коридорі або на сходах найкраще встановити прохідний перемикач. У спальні, холі і вітальні їх оптимально встановлювати за євростандартом - біля дверей, на висоті опущеної руки. А для ванної кімнати оптимальним варіантом все ж є радянський стандарт - зовні цих приміщень, на зовнішній стіні.


Також відзначимо, що перед початком монтажу квартирної електропроводки найкраще скласти детальну схему , На якій потрібно зазначити наступне:

 • Плановане розташування меблів (окремо для кожної кімнати);
 • Проходження газових, водопровідних і каналізаційних труб , А також газового обладнання;
 • Всі електроприлади і місце їх установки;
 • Розташування в кімнатах дверей і вікон.

Після складання такої схеми, на ній прокладається оптимальний шлях проходження електропроводки і місце установки вимикачів і розеток. Наступний крок - перенесення схеми електропроводки на стіни приміщення, після чого можна приступати до штробленню і прокладання проводів. Таким чином, ви заощадите сили, час і матеріали: адже розташування всіх електроприладів ретельно продумано. Ще раз відзначимо, що сучасні вимоги до розміщення цих електротехнічних пристроїв дозволяють встановлювати їх, виходячи з особливостей приміщення і максимальної зручності експлуатації.

Займаючись будівництвом або ремонтом, багато власників житла задаються питанням про те, як правильно і на якій висоті від підлоги встановлювати вимикачі або розетки. Адже саме від цього багато в чому залежить не тільки зручність їх використання, але також і безпеку експлуатації.

Для того щоб розібратися з цим питанням, розглянемо правила їх розміщення, які існували в недалекому минулому, і нові євростандарти, що прийшли з цивілізованої Європи.

Нормативи по установці електричних вузлів

На сьогоднішній день будь-яких строгих нормативів або правил, що регламентують розташування і число розеток і вимикачів, не існує. «Євростандарт» - це всього лише умовність, тому як тут основне значення має тільки зручність у використанні плюс техніка безпеки. Єдиними документами, які зачіпають це питання, є: зведення правил з проектування громадських і житлових приміщень (СП 31-110-2003) і правила улаштування електроустановок (ПУЕ), тому установка електропроводки повинна проводитися виходячи з цих рекомендацій. З перших слідують такі правила монтажу:

 • Бажано, щоб висота установки вимикача від статі була до 1 м, а розташований він був з боку ручки дверей.
 • Розетки можна розміщувати в будь-яких місцях і на такій же відстані від підлоги.


Виписка з ПУЕ

У ПУЕ обговорюються деякі правила безпеки, які при розміщенні потрібно дотримуватися.

 • Рекомендується вимикачі розташовувати з боку дверної ручки. Висота вимикача від статі - 1 м.
 • Допускається розміщувати їх під стелею, з управлінням включає світло шнура, який скается на рекомендований рівень.
 • Відстань від вимикача і розетки до газових труб і опалення, а також батареї - мінімум 0.5 м.
 • На кухні кожна точка електроживлення повинна знаходитися від газопроводу на відстані не менше ніж 0.5 м, до мийки - як мінімум 0.8 м, причому досить високо від підлоги.
 • Електричні вузли в санвузлах можна встановлювати від сантехнічного обладнання та статі на відстані в 0.6 м.

Установка в житловому приміщенні електричних вузлів

Існує 2 способи розташування вимикачів і розеток в квартирах і будинках. Це старі, багатьом знайомі радянські стандарти, і так звані євростандарти. Розглянемо кожен з них в деталях.

старі традиції

За радянських часів в житлових приміщеннях було прийнято вимикачі встановлювати на рівні плеча людини або під стелею. Розетки в стіні встановлювали виходячи зі зручності та безпеки. Як правило, їх монтували на відстані від підлоги приблизно 90-100 см.

Стельові вимикачі працювали в такий спосіб. Для управління світлом до захованих всередині корпусу Підпружинені механічному важеля був прироблений шнур. При його першому натягу світло загорявся, а при іншому - гас.

Висота вимикача від статі була 160-180 см. Це відстань в той час вважалося найкращим і оптимальним для управління світлом. І сьогодні, особливо для літніх людей, це найбільш зручний варіант. Вимикач НЕ буде загороджувати низькі меблі, наприклад, тумби, і він буде розташований на рівні очей. Крім того, до нього не дістануть маленькі діти. Багато хто звик до такого розташування комутаційних апаратів і вважають його нормою.

Зазначена висота розеток і вимикачів від підлоги має свої переваги і недоліки:

 • Плюс - розеткою зручно користуватися, так як не потрібно до неї нахилятися, а вимикач не перешкоджає розміщенню меблів і знаходиться на рівні очей;
 • Мінус - звисають шнури живлення від приладів, а для включення світла необхідно піднімати руку.


Євростандарт

Висота вимикача від статі за євростандартом - 90 см, розетки - 30 см. Однак як такої стандартизації на ділі не ніколи існувало, і в наше життя це поняття прийшло разом з поняттям євроремонт, змінивши «радянський стандарт». Звичайно, у нього свої достоїнства і недоліки:

 • Плюс - розетки не «кидаються в очі» і нічому не заважають, а вимикачі розташовані на рівні опущеної руки - їх можна включати без докладання якихось зусиль, і навіть не дивлячись. Висота вимикача від статі 90 см.
 • Мінус - для того щоб вставити в розетку штепсель, необхідно буде нахилятися, а вмикач вистачить бути загороджений.


Висота розеток і вимикачів за «радянськими» стандартами, в плані зручності, багатьма визнана вельми сумнівною. Горезвісному євростандарту сьогодні стали віддавати набагато більше переваг. І на це є багато причин. Наприклад, не так кидається в очі, ніж безліч розеток зі шнурами і «трійниками». Висота вимикача від статі 90 см (на рівні опущеної людської руки) також вельми зручна, так як його можна швидко відшукати навіть в темряві.

Розетки і вимикачі, які не мають захисту від витоку струму «на землю» (дифавтомати, УЗО), встановлювати у ванних кімнатах і туалетах вкрай не рекомендується. Те ж саме відноситься і до розетки для пральної машини.


Те ж саме відноситься і до розетки для пральної машини

Як виконувати установку?

Перш ніж приступити до безпосередньої установки вимикача або розетки, на стіні необхідно обвести їх контур. У бетоні отвір роблять за допомогою перфоратора з алмазної коронкою. Подрозетник може бути квадратним або круглим. У підготовлені отвори вставляють спеціальні настановні коробочки. Щоб їх зафіксувати, використовують будівельний гіпс, штукатурку або гіпсовий клей. Коробка кріпиться за допомогою розсувних лапок або шурупами, потім на неї надягають пластиковий корпус.

Монтаж в стіну з гіпсокартону дещо інший, та й інструментарій відмінний. Всі отвори в гіпсокартонних листах, куди буде проведено кабель, роблять заздалегідь. Для фіксації вимикачів і розеток використовують спеціальні лапки. Вони будуть утримувати їх на аркуші.

Відкриту проводку роблять вкрай рідко і, як правило, кріплять тимчасово (наприклад, при проведенні ремонту), тому як дроти псують інтер'єр. Погодьтеся, дивитися на стіну, де все естетично і акуратно, набагато приємніше.


При самостійному проведенні монтажу проводки і підключенні розетки і вимикача без залучення фахівця слід дотримуватися перерахованих вище рекомендацій і певних правил, які дозволять всі роботи виконати без будь-яких проблем і, найголовніше, безпечно.

 • Перш за все необхідно визначитися з розстановкою в приміщенні електроприладів і меблів. Для цього рекомендується скласти схему, причому бажано в такому масштабі, щоб можна було відзначити всю техніку, що вимагає підключення до електрики, а також меблі.
 • Потім позначити розташування вимикачів і розеток, розрахувати необхідну їх кількість для кожної кімнати.
 • Розетки для техніки (комп'ютера, холодильника і т. Д.) Краще розташовувати так, щоб до них завжди був вільний доступ, але в той же час вони були приховані за цими електроприладами.
 • Розетки над письмовим столом, комодом і т. П. Найкраще розміщувати на висоті 15-20 см від меблів.
 • Вимикачі або розетки встановлювати над або під раковиною не можна.
 • схему розводки слід підбирати таким чином, щоб виключити перевантаження в мережі.

Підведемо підсумок

Отже, чітких нормативів стосовно того, якою має бути висота розеток і вимикачів від підлоги (євро або радянських стандартів) немає. Зате існує безліч рекомендацій, яких необхідно дотримуватися, перш за все з метою безпеки.

Під час заміни електропроводки треба вирішити, якою буде висота розеток від підлоги. Саме так - вирішити, тому що жорстких нормативів і стандартів немає.

На якій висоті можуть бути

Норм і стандартів, що регламентують розташування розеток і вимикачів, в кімнатах і приміщеннях загального призначення немає. Є тільки обмеження по максимальній висоті для розеток - не вище 1 метра від підлоги, а також нормативи, які стосуються розведення електропроводки в приміщеннях зі складними умовами експлуатації. У будинках і квартирах - це ванні кімнати.

Так все-таки, на якій висоті встановити розетки? Є два варіанта:


Де розташувати вимикач

З вимикачами визначитися простіше. Їх треба поставити так, щоб більшості членів сім'ї було зручно користуватися. Комфортно вмикати / вимикати світло опущеною рукою. Опускаєте руку, відзначаєте рівень долоні. Тут і можуть розташовуватися клавіші. Таке розташування оптимально і для дітей. До цього рівня вони можуть дотягнутися вже в 3-4 роки. Тобто, дорослим не треба буде ходити включати дитині світло, якщо він захоче пограти або сходити, наприклад, в туалет.

Але це - далеко не єдиний варіант. У спальні, наприклад, можна. Вони дозволяють управляти світлом з декількох точок. У цьому випадку один вимикач ставлять біля дверей і один-два біля ліжка. Так можна буде відключити світло не встаючи. Дуже зручно. Висота установки такого вимикача - десь на утраті матраца збоку від ліжка.


Висота установки такого вимикача - десь на утраті матраца збоку від ліжка

Вибираємо місце для розеток в кімнатах

Вибрати місце для установки розеток складніше. Їх можна розташовувати хоч на рівні підлоги. До речі, є підлогові моделі, проводка яких йде в спеціальному плінтусі з кабель-каналом. З точки зору дизайну така установка найбільш непомітна - вони не впадають в газу. Але ось з точки зору експлуатації - далеко не ідеал. Щоб вставити / прибрати вилку, доведеться дуже низько нахилятися або присідати. Молодим людям це хоч і незручно, але не проблематично, а ось для людей у ​​віці таке розташування може стати проблемою. Якщо в сім'ї є літні люди, бажано щоб висота розеток від статі була хоча-б 30-40 см. Нахилятися і в цьому випадку доведеться, але нахил цей не йде ні в яке порівняння з попереднім способом розміщення. Це компромісний варіант - і досить зручно, і не дуже впадає в очі.


Біля столу висота розеток - над стільницею

Але не всі точки електроживлення в кімнатах потрібно так встановлювати. Наприклад, якщо біля робочого столу висота розеток від підлоги 40 см або близько того, кожен раз пірнати під стіл буде дуже незручно. В такому місці їх краще поставити на 10-15 см вище рівня стільниці. Ось це дійсно зручно.

Висота розеток на кухні

Проводка на кухні - це ціла система. По-перше, на кожен потужний прилад йде окрема лінія електроживлення з встановленим на ній автоматом захисту і УЗО. Таких приладів може бути до 10 штук ( посудомийна машина , Духова шафа, електроплита, пральна машинка, електричний водонагрівач , Вбудована побутова техніка великої потужності). Ці розетки треба виводити в те місце, де плануєте ставити прилади.

Виділена лінія потрібна на холодильник. Але причина тут не підвищена потужність споживання, а скачки напруги, які створює мотор холодильника при включенні і виключенні. Краще щоб інші прилади відчували їх по мінімуму, а можливо це при наявності окремої лінії. Розетку для холодильника можна робити на будь-якій висоті - хоч на 5 см від підлоги, хоч на рівні ліктя (110-120 см).

Виділена лінія електроживлення з УЗО і автоматом обов'язкове на газовий котел опалення. Для нього потрібно стабільну напругу, і окрема лінія просто необхідна. Розташовувати цю розетку треба з урахуванням того, що буде потрібно установка стабілізатора напруги (якщо він не встановлений на всю квартиру або будинок). Кращий варіант - збоку від котла. Праворуч або ліворуч - це як дозволяють обставини.


Для побутової техніки, що висота розеток від підлоги - 10 см (це від підлоги до центру розетки, а від нижнього її краю - близько 5 см). Їх розташовують на стіні позаду техніки. Розташування таке, щоб через цоколь можна було дотягнутися. На цьому ж рівні ставлять крапку електроживлення для пральної машинки. Її можна зробити і вище, якщо шафка для мийки без задньої стінки.

Для підсвічування і витяжки розетки роблять над шафами. Їх нижній край знаходиться на 5 10 см вище шаф. Вимикач підсвічування виводять на робочу стінку, розташовуючи його відразу під верхніми шафками.

Іншу дрібну побутову техніку ставлять зазвичай на робочому столі, відповідно підключати їх зручно майже відразу над стільницею. Висота розеток від підлоги в цьому випадку - 110-120 см. Це буде близько 15-20 см вище стільниці. Якраз так, як нам потрібно. Якщо ви замовляєте нестандартної висоти, відповідно корегуйте і положення розеток.

Розетки для дрібної кухонної побутової техніки групують по три-чотири штуки поруч. Це зручно при експлуатації і більш прийнятно при монтажі. Визначаєтеся, з якою технікою де буде зручно працювати, вважаєте кількість одиниць, які треба буде включити одночасно, додаєте одну-дві «про всяк випадок». Це і буде необхідна кількість розеток. Їх висота - ті ж 15-20 см вище стільниці, тобто щодо статі буде 100-120 см.

У ванні

Друге проблемне для електрики приміщення - ванна кімната. Але проблеми тут іншого характеру - це підвищена вологість і можливість попадання води. Щоб зрозуміти, де ставити розетки у ванній, треба знати, де можна розміщувати побутові прилади. Приміщення ванній ділять на зони (дивіться фото).


Зона 0 - це найбільша ймовірність попадання води. Це області, безпосередньо примикають до ванни, душової кабіни, раковини. У цій зоні можна ставити розетки тільки на 12 В. Але таку напругу подають в приватних будинках вкрай рідко. Просто тут розетки не ставлять взагалі.

У зоні 1 допускається установка водонагрівачів. У зоні 2 можна крім бойлерів поставити вентилятори, і світильники. А розетки повинні стояти в зоні 3 - на відстані не менше 60 см від джерела води. Встановлювати треба спеціальні розетки і вимикачі, ступінь захисту яких дозволяє використовувати їх у вологих приміщеннях. Також обов'язкова умова - наявність заземлення, автомата і ПЗВ зі струмом витоку 10 мА.


Також обов'язкова умова - наявність заземлення, автомата і ПЗВ зі струмом витоку 10 мА

Висота розеток від статі знову-таки не регламентується, але має сенс ставити їх вище: щоб мінімізувати можливість попадання води. Нехай навіть розетки поставите спеціальні, з кришками, - краще перестрахуватися.

Правила будови електропроводки

При прокладанні проводки до розеток і вимикачів необхідно дотримуватись певних правил:

 • Розводка по кімнаті проводиться строго горизонтально, відступивши 20 см від стелі.
 • Від монтажної коробки провід йде вертикально вгору.


Від монтажної коробки провід йде вертикально вгору

Для чого такі строгості? Щоб в будь-яких умовах можна було зрозуміти, де і як проходить проводка. Якщо прокладати її довільно - навскоси, по найкоротшому шляху і т.п., через кілька років ніхто не згадає, де і як проходять дроти і вішаючи, наприклад, нову, легко можна потрапити в проводку. Дотримуючись цих нехитрих правил, ви завжди візуально зможете визначити, де проходять дроти - над розеткою або вимикачем, незалежно від того, яка їх висота від підлоги.

Що ж робити в такому випадку, який стандарт установки від статі вибрати?
Як виконувати установку?
Так все-таки, на якій висоті встановити розетки?
Для чого такі строгості?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей