* Политика новости » Банки »

* *

Глухаря можна приручити

У лісовому поясі Євразії ще в кінці третинного періоду (а можливо, і раніше) жив предок звичайного і кам'яного глухаря. Гігантський льодовиковий покрив, перекриваючи всю північну Азію від Уралу до Тихого океану, привів до роз'єднання ареалу стародавнього глухаря. У західних і східних популяцій значно змінився окрас оперення, а також вагові характеристики. У лісовому поясі Євразії ще в кінці третинного періоду (а можливо, і раніше) жив предок звичайного і кам'яного глухаря

ФОТО ВАЛЕРІЯ МАЛЄЄВА

Спочатку четвертинного періоду в результаті зникнення наслідків зледеніння клімат Заенісейской Сибіру став істотно змінюватися в бік потепління.

Західний кордон ареалу кам'яного глухаря стала зрушуватися в західному напрямку, а східна межа ареалу глухаря звичайного в сторону кам'яного.

Залишається невідомим час першого з'єднання ареалів глухарів. У всякому разі сучасний стик ареалів простягається від Нижньої Тунгуски, Ілімпеі, через басейн Вилюя, Вітімкан, поблизу гирла впадіння в Витим, хребтів північно-західного і східного узбережжя Байкалу, південно-західного Забайкалля і прикордонних хребтів Монголії (Толгоя).

Чудово, що на всьому зіткненні ареалів їх перекриття не перевищує відстаней, на які відлітають молоді самки глухарів після виведення.

Опинившись серед особин іншої форми (нейтральний термін), самки глухаря кам'яного приймають запрошують пози і криються самцями глухаря звичайного, а глухарки звичайного - самцями каменнного.

Вражаюче, що при порівнянні їх потомства, підібраного з урахуванням віку за забарвленням і за показниками екстер'єру, відмінностей не виявлено. Разом з тим при порівнянні забарвлення оперення самців і самок вихідних форм була встановлена ​​проміжність забарвлення опахал контурного оперення.

Саме тому і було вирішено назвати цю форму глухарем темно-сірим. Крім того, незважаючи на те що на цих птахів звертали увагу ще А. Миддендорф і Б. Андрєєв, було вирішено їх описати, зазначивши гібридогенного походження.

Багаторічні спостереження за темно-сірим глухарем показали, що його чисельність на спільних токовищ не перевищує двох токовіков серед п'яти - одинадцяти вихідних форм.

Людина і глухар не розійшлися в лісі. Здавалося б, могли б і розминутися, але немає. Павло зайшов на територію глухаря, а той вирішив дати відсіч незваних гостей, відстоюючи свої володіння. Спина у Павла Глазкова хворіла два тижні.

Павло Глазков, кандидат біологічних наук, розповідає про тварин в циклі передач "Кожній тварі по парі". Вашій увазі, в тому числі, для сімейного перегляду, пропонується новий фільм нашого автора. Якісна зйомка, професійне озвучування і складне простою мовою - візитна картка популярності матеріалів Павла Глазкова. Приємного перегляду!

Що стосується окремих токовищ темно-сірого глухаря з числом трьох-чотирьох токовіков, то вони спостерігалися в верхів'ях річки Максіміхі південного узбережжя Баргузинского затоки і річки Гуілга північно-західного узбережжя Байкалу.

Досліди, проведені в 1960-1964 роках на території Баргузинского заповідника на птахах, виловлених по Максіміхе (вісім самок і два самці глухаря звичайного і один самець глухаря кам'яного), а також у північно-східного узбережжя Байкалу (дві самки і один самець кам'яного глухаря) і північно-західного (дві самки і самець глухаря темно-сірого) дозволили отримати темно-сірого глухаря, а потім його потомство в першому, другому і наступних поколіннях.

Це потомство з урахуванням вікових змін не відрізнялося від вихідної форми і мало стабільний фенотип без проміжного і без повернення до вихідних форм кам'яного і звичайного глухарів.

Це потомство з урахуванням вікових змін не відрізнялося від вихідної форми і мало стабільний фенотип без проміжного і без повернення до вихідних форм кам'яного і звичайного глухарів

Пташенята глухаря, поки маленькі, харчуються виключно комахами і їх личинками. Завдяки тваринної їжі, вони швидко ростуть і лише потім переходять на рослинні корми. ФОТО ПЕТРА ЗВЄРЄВА

Подальші спроби проведення досліджень потомства темно-сірого глухаря були перервані і вимушено переведені в площину досліджень в поле. У 1970-1990 роках і в 2000-2016 роках вдалося підтвердити зв'язок поведінки самок темно-сірого глухаря, які обирають партнерів перед спарюванням в залежності від характеру і специфіки пісні самця своєї форми.

Разом з тим в природному середовищі реакція самок глухаря кам'яного і звичайного на токовіка темно-сірого на спільних токовищ була завжди негативна.

Таким чином, з'явилася можливість торкнутися центральної проблеми еволюції - виду і видоутворення. Як відомо, близькі види знаходяться на певних еволюційних рівнях.

Читайте матеріал " Табакерка старого чаклуна "

Одні форми у птахів досить ізольовані від вихідних видів і досягли відповідного систематичного рангу, інші дають повний спектр ознак після гібридизації. Взявши як модельний об'єкт глухарів, ми змогли б наблизитися до розуміння процесів видоутворення шляхом міжвидової гібридизації в природі.

Крім того, 60 років спостережень дають можливість припустити, що саме гібридизація глухарів в хребтах Східного та Північно-західного Забайкалля перешкоджає зрушенню ареалу кам'яного глухаря на захід, а звичайного - на схід.

У процесі теоретичних досліджень, прагнучи отримати необхідні позитивні результати, вчені вирішили багато практичних питань.

У 60-ті роки минулого століття, на токовище на північно-східному узбережжі Байкалу були виловлені дикі особини, яких треба було приручити, оскільки з боязкими птахами робота вкрай утруднена.

Крім того, необхідно було виключити отримання птахами травм під час польоту, який був повністю обмежений так званими Криловим жилетами, що дозволяють оперення першорядних, другорядних махових і плечових вільно лежати на спині, однак перешкоджають розкриттю крила.

Крім того, необхідно було виключити отримання птахами травм під час польоту, який був повністю обмежений так званими Криловим жилетами, що дозволяють оперення першорядних, другорядних махових і плечових вільно лежати на спині, однак перешкоджають розкриттю крила

ФОТО СВІТЛАНИ Бурковський

Викладений на різні відстані ласий корм (горіх кедра) виробляв у птахів умовний рефлекс на людину. Це дало можливість вже в кінці осені зняти з птахів криловиє жилетки, а на наступну весну розсадити їх окремо по секціях в вольєрі. Копітка робота незабаром принесла позитивні результати.

Глухарки викопали глибокі ямки лотків, сформували гнізда і почали відкладання яєць, засипаючи їх дрантям. Інкубація проходила в умовах полярного клімату Північного Байкалу, при сніговому покриві і низьких температурах.

Читайте матеріал " Котлети з глухаря - знатне блюдо "

Для обігріву і годування пташенят використовувалася методика Стахровского: глухарка перебувала в вольєрі, а пташенята виходили на вільний вигул через щілинні лази по всьому периметру. З ростом пташенят отвір лазів збільшувався. Повертаючись до самки на обігрів, пухові пташенята додатково підгодовувалися.

Після досягнення п'ятнадцяти - вісімнадцяти днів пташенятам надавалася повна свобода пересування і подача кормів на спеціальній галявині. У цей час самки знаходилися у вольєрі і зв'язувалися з виводками звуковий і зорової (сигнальні підльоти) комунікацією.

Експерименти випусків глухарок з вольєра і знаходження їх деякий час з виводками на болонню з поверненням назад у вольєр спонукали дослідити поведінку як самки, так і пташеня в залежності від того чи іншого звуку.

Навіть ті деякі звукові сигнали, що використовувалися для імітації на початковому етапі досліджень, відкрили перспективи їх застосування при розведенні глухарів
в природі.

Наступні роботи велися з пташенятами від глухарок, вирощених в розпліднику і володіють позитивною реакцією на людину.

Зрозуміло, що отримання ручних птахів для роботи зажадало всебічного знання біології видів і зокрема їх спадкових поведінкових реакцій на ті чи інші звукові сигнали.

В результаті візуальних спостережень за зміною реагування виводками на звукові сигнали самки була отримана основа для управління їх поведінкою в природі. На жаль, освоєння цих результатів стало можливим лише з початку 90-х років, після створення розплідника у озера Селігер, поблизу впадання болотної річки Чавлижні в річку Тихвину Тверській області.

На жаль, освоєння цих результатів стало можливим лише з початку 90-х років, після створення розплідника у озера Селігер, поблизу впадання болотної річки Чавлижні в річку Тихвину Тверській області

Сергій Павлович Кирпичов - один з небагатьох орнітологів, які зуміли втілити в життя досвід напіввільного розведення глухарів не тільки в мисливських господарствах, а й в міських умовах. В окремі роки у Сергія Павловича в Москві на невеликій ділянці в районі Сокола проживало 20-25 птахів. У міських умовах самки відкладали до 20 яєць, в той час як в дикій природі лише в сприятливі роки їх кладка становить 9-12 яєць. На думку орнітолога, глухарі можуть співіснувати поруч з людиною навіть в культурному ландшафті. Шлях до цього - штучне розведення древніх птахів і наступні випуски в місця, де під натиском цивілізації вони зникли. ФОТО СЕРГІЯ Кирпичовим

Не вдаючись в деталі розробки цієї нової методики, відзначимо лише її основи. Так, на заключних стадіях ембріогенезу, з переходом на повітряне дихання у пташеняти при прориві пуги (або перед ним) вже сформувався перший специфічний ембріональний сигнал.

Як відповідь на нього у квочки виникає свій основний сигнал, який запам'ятовується пташеням для визначення точного місцезнаходження матері.

Чудово, що сприйняття і запам'ятовування звуків, що видаються як глухарки (сигнал «маяк», названий умовно), так і пташенятами ( «де ти»), залежать від рівня сенсорної чутливості. Чим вище чутливість, тим міцніше запам'ятовування сигналів, що виходять від матері до пташеняти, і відкладення її образу.

Читайте матеріал " По весні за Мошніков "

Завдяки ефекту імпринтингу, замінити в цій природній схемі образ рідної матері-глухарки чином людини-вихователя з відповідним специфічним звуковим супроводом - значить, отримати можливість приручення пташенят до людини і проводки їх по угіддях без супроводу глухарки-матері.

Але в цьому випадку на людину-вихователя падає турбота про запобігання найменшого недогріву пуховички. Їх обігрів повинен бути організований за допомогою автономних контактних обігрівачів.

Також повинна бути налагоджена захист від нападу на пташенят яструба-тетеревятника, лисиці, куньіх і гадюки. Глухарка - кам'яна, звичайна або темно-сіра - диференційовано запімінает велика кількість звуків пташенят, і це крім свого виводка.

Глухарка - кам'яна, звичайна або темно-сіра - диференційовано запімінает велика кількість звуків пташенят, і це крім свого виводка

Для кожного мисливця видобутий глухар - предмет особливої ​​гордості. ФОТО СВІТЛАНИ Бурковський

А глухарята двох самок, що насиджують, як то кажуть, пліч-о-пліч своїх пташенят, запам'ятовують сигнал-маяк як однієї, так і іншої самки інтегровано. Глухарки вкарбовуються і запам'ятовуються пташенятами як самки-матері, а людина-вихователь сприймається ними на наступну весну як статевий партнер.

Якщо ж у вирощуванні глухарят в природі «з яйця» безпосередню участь бере тільки людина-вихователь, то їх орієнтація інша. Людина сприймається ними виключно як самка-матір, і «запрошують поз» перед ним вони приймати не будуть.

Читайте матеріал " Глухарі і тетерева: провісники весни "

Якщо у глухарок чутливість сприйняття певних звуків під час виведення пташенят і почала їх обігріву підвищується і фіксується через слуховий аналізатор по кожному пташеняті, то можна імітувати подібні сигнали пташенят в різній тональності і переорієнтувати сприйняття глухарки людини-вихователя не як самку-матір або статевого партнера, а як частина виводка.

Людина-вихователь виявляється таким чином як би «прив'язаним» до виводку. Використання трикутника «глухарка - людина - виводок» перекладає на плечі глухарки виховання і всі турботи за пташенятами в угіддях. Це підтвердив успіх випасу з глухарки дюжини пухових пташенят протягом трьох сезонів.

Це підтвердив успіх випасу з глухарки дюжини пухових пташенят протягом трьох сезонів

Самка глухаря менше за розміром і пофарбована в захисні кольори. Таке забарвлення потрібен птиці для маскування під час гніздування. ФОТО ВАЛЕРІЯ МАЛЄЄВА

Однак приєднання до граничного виводку з глухарки навіть декількох пуховиків, не кажучи про більшу кількість, наштовхується на недостатню потужність наседного плями квочки, «розрахованого» на обігрів 10-12 пташенят.

При несприятливих умовах середовища більшу кількість пташенят може привести до недогріву. Навіть невелике переохолодження загрожує загибеллю. Ось чому додаткові глухарята, виведені шляхом інкубації, вирощувалися в елевезе (обігрівачі) поряд з глухарки до досягнення ними автономного обігріву.

Завдяки цьому вони чули і запам'ятовували її сигнали, бачили і увічнювали її образ, а таке необхідне тепло, яке надходить їм при контакті з поверхнею елевеза, запам'ятовувалося по навколишніх предметів і напряму посадки глухарки у нього.

Показником можливості випуску виводка з елевези служать прикривають спину пеньки і опахала ювенального оперення пташеняти, а також підросли плечові і початок зростання дев'ятого першорядного махового першого дефенетівного наряду.

Сергій Кирпичов 19 липня 2018 о 12:47

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей