* Политика новости » Банки »

* *

Інвестиції в МФК: на чому ґрунтується висока прибутковість

Голова ради директорів групи компаній «Русмікрофінанс» і генеральний директор ТОВ «МФК« Еврика »Євген Аболонін розповів про можливості приватних інвесторів на ринку мікрофінансування Голова ради директорів групи компаній «Русмікрофінанс» і генеральний директор ТОВ «МФК« Еврика »Євген Аболонін розповів про можливості приватних інвесторів на ринку мікрофінансування   Євген Аболонін, генеральний директор ТОВ «МФК« Еврика »Фото:« МФК «Еврика»   Євген, почнемо з самого головного - в чому суть інвестицій в МФК

Євген Аболонін, генеральний директор ТОВ «МФК« Еврика »Фото:« МФК «Еврика»

Євген, почнемо з самого головного - в чому суть інвестицій в МФК? Проаналізувавши деталі пропонованого вами фінансового інструменту, ми робимо висновок про те, що інвестиції в МФК - це те ж саме, що і вклад у банку. Тоді чому ми говоримо не про вклади в МФК, а про інвестиції?

Євген Аболонін: Ви маєте рацію, за своєю економічною сутністю інвестиції в МФК і вклади в банках дуже схожі. Але законодавчо термін «внесок» застосовується тільки до банків. Розміщення коштів в мікрофінансових організаціях ми частіше називаємо інвестиціями. До слова, в багатьох зарубіжних країнах депозитом визнається розміщення грошових коштів і в банках, і в мікрофінансових компаніях.

Давайте порівняємо банки і мікрофінансові організації для широкої публіки? Що між ними спільного?

Євген Аболонін: По-перше, і банк, і мікрофінансових організація - це суб'єкти фінансового ринку, основний вид діяльності яких полягає в посередництві між тими, хто хоче вкласти гроші під відсотки, і тими, кому потрібні гроші і хто готовий платити за користування ними відсотки . Сучасні мікрофінансові організації більше схожі на класичні банки, оскільки, крім залучення і видачі грошей, іншої господарської діяльності вони не ведуть. Разом з тим банки надають широкий спектр послуг, не обмежуючись кредитами і вкладами, - розрахунки, гарантії і так далі. По-друге, потрібно відзначити, що сьогодні ринок мікрофінансування жорстко відрегульований. Вимоги ЦБ, що пред'являються до МФК, включеним до реєстру, високі, а нагляд за ними можна порівняти з банківським.

Але ж інвестиції завжди пов'язані з ризиком, а вкладення в МФК мають на увазі заздалегідь визначений гарантований дохід. Відповідно, термін «інвестиції» не цілком застосуємо?

Євген Аболонін: Заздалегідь визначений і зафіксований в договорі дохід - ключове властивість інвестицій в МФК, і тут ви знову абсолютно праві. І в претензіях до термінології теж не помилилися, однак на ринку цей термін - інвестиції в МФК або МФО - вже устоявся.

А чому саме зараз, в 2017 році, інвестори звернули таку пильну увагу на мікрофінансовий ринок, адже можливості інвестування з'явилися набагато раніше?

Євген Аболонін: Інвестиції в МФК як в законний фінансовий інструмент з'явилися в 2011 році, одночасно з появою самих мікрофінансових організацій. Однак вкладення в МФО кілька років тому і вкладення в МФК в 2017 році і тим більше в 2018 році принципово різняться з точки зору надійності. Раніше ця діяльність слабо регламентувалася, і реальних механізмів перевірки надійності компанії у інвесторів практично не було. Мало не щомісяця в реєстрі з'являлося кілька сотень нових компаній. При цьому на ринку працювало більше 7 тисяч мікрофінансових компаній, які займалися залученням коштів приватних інвесторів.

Сьогодні справи йдуть інакше. Станом на початок листопада 2017 року компаній, уповноважених залучати інвестиції приватних осіб, щонайменше півсотні. Кожна компанія з їх числа щомісяця підтверджує дотримання нормативів, які гарантують її фінансову стійкість. Друга причина - потреба МФК в фондування. Зрозуміло, на старті вона була значно менше. Зараз обсяги ринку збільшуються, зростає і потреба компаній в фондування.

Як інвестору переконатися в надійності компанії?

Євген Аболонін: Сьогодні надійність компанії контролює ЦБ, а інвестору досить переконатися в наявності статусу МФК. Факт наявності компанії в реєстрі вже має на увазі те, що фінансова звітність компанії пройшла перевірку за складною, але чіткої методології, нормативи дотримані, а у компанії достатньо коштів, щоб гарантувати розрахунки з інвесторами.

А все ж подивитися звітність компанії інвестор сам може?

Євген Аболонін: Зрозуміло. Фінансова звітність повинна публікуватися на сайтах МФК і є публічною.

Ви залучаєте інвестиції з 2014 року, тобто у вас є клієнти, які вже три роки з вами?

Євген Аболонін: Звичайно! Більшість наших інвесторів, які вкладали гроші три роки тому, з нами і сьогодні. Адже в даному випадку, окрім об'єктивних показників надійності, є і суб'єктивне довіру, яку ми заслуговували роками. Та й ставки у них збереглися хороші.

Були інвестори і до 2014 року, але їх одиниці, і це мої давні друзі - вони вкладали не тому, що вірили в ринок або компанію, а тому, що довіряли особисто мені. І, зрозуміло, вони і сьогодні залишаються нашими інвесторами. Я із задоволенням можу розповісти історію одного з них. Він починав з мінімальної суми в 2011 році і протягом 6 років регулярно вкладав додаткові суми. У березні цього року інвестор отримав назад свої гроші і купив квартиру в престижному житловому комплексі в Москві.

Звичайно, коли інвестор особисто знайомий з власником компанії, інвестувати в неї спокійніше, але не у кожного потенційного інвестора знайдеться один - акціонер МФК.

Євген Аболонін: А чому б і ні ?! У нас в компанії це прийнято: якщо інвестор хоче познайомитися зі мною, я завжди знайду час для особистої зустрічі, треба просто сказати про це персонального менеджера.

А ваше поручительство можливо?

Євген Аболонін: Так. І в «Русмікрофінансе», і в багатьох інших мікрофінансових компаніях це стало правилом хорошого тону. А відмова - насторожує. Користуються цією можливістю далеко не всі інвестори, так як це впливає на ставку. Ось на днях була незвичайна ситуація: клієнт попросив нотаріально завірений договір поручительства. Навіть його персональний менеджер був здивований таким проханням, і він сумнівався, озвучувати чи це прохання мені. Але я в цьому нічого поганого не бачу, відповідь була позитивною. До речі, повертаючись до теми порівняння МФК і банків - ви уявляєте собі ситуацію, коли власники банку (я не про Топ-10 говорю, а, наприклад, банку з другої сотні) підпишуть особисту поруку до договору вкладу?

Зрозуміло, такого не буває. Погоджуся, що це ще один аргумент на користь МФК. Але відразу контраргумент - банки значно більші за активами, ніж МФК, може, з цим і пов'язана відсутність такої можливості?

Євген Аболонін: Індивідуальний підхід до кожного клієнта, як і його відсутність, це показник ставлення до клієнтів, а не демонстрація масштабу компанії. А про те, що всі банки більшими МФК, це не так, і ці цифри легко порівняти: сьогодні найбільші МФК за активами наближаються до рівня банків з другої сотні, а в найближчі роки цілком ймовірно, що 10 найбільших МФК зрівняються з банками з Топ- 100.

Тоді розкажіть про ставки. На який дохід може розраховувати інвестор в Мікрофінансовому секторі?

Євген Аболонін: В середньому на ринку діють ставки на рівні 18-20% річних в рублях. При цьому інвестори можуть розмістити свої кошти на «довгі» терміни з капіталізацією. В цьому випадку ефективна ставка - 23-24% річних в рублях. Однак вже зараз з'являються пропозиції на рівні 12-14% річних в рублях. Це говорить про те, що ми знаходимося на порозі тренда по зниженню ставок. Ми платимо більше. На довгий термін з урахуванням капіталізації - до 26,5%, ставка фіксується на весь термін розміщення, це передбачуваний, прогнозований і зрозумілий дохід.

Які ж головні критерії при виборі інвестиційного інструменту в рамках дилеми «банк або МФК»?

Євген Аболонін: Я вже говорив, що в багатьох країнах депозити в банках і мікрофінансових компаніях регулюються однаково. Клієнт вибирає кращі умови - дохід, надійність, ліквідність. Це головні критерії для інвестора. А яка правова форма фінансової організації - банк або МФО, це питання явно не на першому місці.

І, до речі, про ліквідність. Напевно інвесторів хвилює питання, як вони зможуть скористатися своїми грошима, якщо з'явиться необхідність отримати їх достроково?

Євген Аболонін: Безумовно, це важливе питання. Я б окремо розглянув два аспекти ліквідності - юридичний і фінансовий. Оскільки мова піде про невеликий негативі, я відразу хотів би підкреслити, що клієнти «Русмікрофінанса» від нього захищені. Але в цілому для інвесторів питання актуальне. Вклад у банку ви можете отримати назад в будь-який момент, до цього всі звикли, і тому інвестори не приділяють належної уваги тому, як питання дострокового повернення сформульовані в договорі з МФК. Однак дана вимога не поширюється на МФК, і якщо дострокове повернення за договором не передбачений, то отримати гроші до закінчення терміну договору неможливо, а значить, ліквідність інвестицій в МФК значно знижується. Або право на дострокове повернення за договором є, але процедура чітко не прописана, це теж не відповідає інтересам клієнта. Але ще раз повторю для наших інвесторів: ми ці ризики виключили повністю. Можливість достроково отримати свої гроші назад в договорі передбачена, процедура повернення прописана в найдрібніших деталях, терміни конкретизовані аж до кожного робочого дня.

А фінансовий аспект, що ви мали на увазі?

Євген Аболонін: Простими словами - у компанії повинні завжди бути вільні гроші на випадок дострокового повернення або тверді гарантії їх отримання в короткі терміни. Ресурси групи компаній «Русмікрофінанс» забезпечують ліквідність вкладених грошей. Наведу конкретний приклад із власної практики. МФК «Русмікрофінанс-АСТ» працює на ринку тендерних позик і залучає інвестиції. Більше 85% всіх тендерних позик, які видає ця компанія, повертаються з відсотками протягом 15 днів. Очевидно, проблем з ліквідністю в «Русмікрофінанс-АСТ» немає і бути не може.

Альтернативний приклад, теж компанія з групи «Русмікрофінанс». Агентство з рефінансування мікропозик видає позики на термін до трьох років, при такій бізнес-моделі високу ліквідність гарантувати неможливо. Тому компанія залишається в статусі мікрокредітной і не залучає кошти фізичних осіб, а працює на інвестиційному ринку з юридичними особами, які готові відмовитися від високої ліквідності на користь високого доходу.

Продовження інтерв'ю читайте тут .

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Тоді чому ми говоримо не про вклади в МФК, а про інвестиції?
Давайте порівняємо банки і мікрофінансові організації для широкої публіки?
Що між ними спільного?
Відповідно, термін «інвестиції» не цілком застосуємо?
А чому саме зараз, в 2017 році, інвестори звернули таку пильну увагу на мікрофінансовий ринок, адже можливості інвестування з'явилися набагато раніше?
Як інвестору переконатися в надійності компанії?
А все ж подивитися звітність компанії інвестор сам може?
Ви залучаєте інвестиції з 2014 року, тобто у вас є клієнти, які вже три роки з вами?
Євген Аболонін: А чому б і ні ?
А ваше поручительство можливо?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей