* Политика новости » Банки »

* *

Тури в загоні

Офіційна наука розрізняє два підвиди турів: дагестанський, або східно-кавказький, що мешкає в східній і центральній частині Кавказу, і кубанський, або західно-кавказький тур Северцева - мешканець Західного Кавказу. Правда, все частіше говорять про існування проміжної форми - про центрально-кавказькому турі. Офіційна наука розрізняє два підвиди турів: дагестанський, або східно-кавказький, що мешкає в східній і центральній частині Кавказу, і кубанський, або західно-кавказький тур Северцева - мешканець Західного Кавказу

Коні на гірських полюваннях - це найкраще, що створив Господь для людини. Скільки сил, часу і життів мисливців вони врятували!

фото автора

Побувати на полюванні на туру було моєю давньою мрією, причому мені хотілося не просто зробити постріл по цьому звірові, але по можливості зняти його на відеокамеру. А зробити це було не так-то легко: адже обережна тварина не стоїть на місці, позуючи на тлі скель.

Сергій Москаленко родом з Кабардино-Балкарії і його давній друг Станіслав Кушхов з Нальчика допомогли організувати для нас полювання на туру і придбати ліцензію в Жемталінское охотхозяйство.

І ось в кінці листопада ми вже мчали на машині по автотрасі Москва - Баку в гори. Станіслав, а по-дружньому Славік, заспокоював мене, гарантуючи зустріч з бажаним звіром: в цей час у турів починається гон, трофейні самці в пошуках самок спускаються з гір і стають менш обережними.

У селищі Ташла-Тала Жемталінского району нас зустріли єгеря Магомед і Ідріс і їх друг Зулькарней. До вечора вони на уазику, а ми на «Ниві дісталися до мисливської бази, що знаходиться на висоті 2300 метрів над рівнем моря.

Люди степові, з рівнини, ми відразу відчули брак кисню. Єгері попередили нас, що негайно вирушати в гори не слід, краще день-два відпочити на цій висоті, звикнути і тільки потім підніматися вище. Тури, сказали вони, чекають нас на висоті 3000-3200 метрів.

Тури, сказали вони, чекають нас на висоті 3000-3200 метрів

Гірські полювання вважаються найскладнішими, тому й трофеї цінуються дуже високо. фото автора

Полюють на туру в Кабардино-Балкарії трьома способами.

По-перше, з підходу, коли мисливці бачать в бінокль відпочиваючих або пасуться тварин, намагаються до них підійти на вірний постріл і добути.

По-друге, добути туру можна на переходах на годівлю або з годівлі, причому в ранковий час потрібно сідати на таких переходах ще затемна, а ввечері - відразу після обіду.

Третій спосіб - це полювання загоном, коли стрілки займають місця на номерах, а загоничі потихеньку штовхають на них звіра.

Нашою метою було, звичайно, самці турів. Зовні самці відрізняються від самок не тільки великим розміром тіла або рогів, але і наявністю бороди. До речі сказати, борода у турів, як і роги, служить надійним віковим критерієм. Вона з'являється у самців з двох з половиною років. Причому у кубанського туру вона вузька і довга, а у дагестанського - широка і коротка. У літню пору після линьки бороди не такі помітні, як взимку ...

Рогу у дво- трирічних самців тригранні, шаблевидної форми, а у чотири- п'ятирічних вони широко розкинуті в сторони, причому кінці загнуті всередину і їх передня поверхня має часті поперечні валики.

На сьомому році життя бугристость рогів зменшується, а їх кінці починають загинатися вгору, проте саме до цього віку з'являється помітна стертость рогів. Але ця ознака буває слабо виражений, а на відстані, коли в бінокль робиться спроба визначення трофейного гідності рогів, і зовсім непомітний.

Після семи років товщина рогів біля основи майже не збільшується.

Оскільки в горах ми ходоки ніякі, нас цілком влаштував третій спосіб полювання на туру - загоном. Поки ми відпочивали і насолоджувалися красою гір, Ідріс з Зулькарнеем перевірили копита у всіх коней.

Нові підкови як справний ручник у машини. Це гарантія, що кінь не попливе і не звалиться разом з вершником вниз. Я і не знав, що нам доведеться підніматися в гори на конях, по стежках, вгору і вниз, через дві річки. Це була приємна новина, хоча і насторожує.

Особисто я верхи на коні не сидів більше тридцяти років, а Євген так взагалі не сидів. Але увазі ми не подали. Нічого, впораємося!

Настав ранок. Ми в сідлах. Спочатку було незвично, потім, буквально через кілометр, ми освоїлися і їхали, не відстаючи, слідом за всіма. Я навіть намагався на ходу включити відеокамеру, благо кобила дісталася дуже спокійна і встигала на ходу щипати траву.

Години через два ми спішилися біля підніжжя великої скелі, перед якою було пасовище. Нам треба було метрів вісімсот підніматися по кам'яній виносу під кутом 45 °. Кисню не вистачало. Кожні чотири-п'ять кроків ми зупинялися, протягом хвилини відновлювали дихання, робили нові чотири-п'ять кроків, знову відпочивали, і так все вище і вище.

Через сорок хвилин ми перетнули першу стежку і побачили сліди двох великих турів. Це був перший номер. Тут залишався Сергій. А мені потрібно було піднятися на 150-200 метрів вище, де знаходився наступний стрілецький номер.

Що це були за метри! Під ногами я відчував сипучий камінь. Добре, що місцями лежав сніг і було за що зачепитися. На каменях ми побачили багато Турині посліду - обнадійливий ознака.

Вже на світанку тури починають годуватися, причому з чотирьох-п'яти ранку дорослі самці піднімаються по схилах до місць денного відпочинку, не припиняючи при цьому пасіння. Час від часу самці лягають в місцях випасу на короткочасний відпочинок, але після сходу сонця знову рухаються вгору.

За годину тури проходять в середньому 300-500 метрів по схилу. До шести-восьми годинах самці вже знаходяться поблизу місць денних лежань, розташованих, як правило, на відкритих скелях або осипи з хорошим круговим оглядом. У літню пору днювання турів перебувають на висоті 3000 метрів (і вище) над рівнем моря.

На денному відпочинку самці знаходяться неподалік один від одного, при цьому кожен з них контролює «свій» ділянку, так що підібратися непомітно до пильних тваринам дуже складно. До вечора, годині о чотирьом-п'яти, їх активність знову зростає, і першими з лежань встають і починають рухатися вниз молоді самці. Дорослі слідують за ними через 30-60 хвилин. Мисливцям необхідна хороша витримка, щоб зрозуміти чисельність і віковий склад даного стада і не намагатися скоріше перехопити побачених тварин, тим самим видавши свою присутність.

Також мисливцям важливо пам'ятати, що в разі небезпеки тури вибирають найкоротший шлях втечі. Подібну тактику використовують багато видів гірських тварин, прагнучи врятуватися і знайти безпечні місця при атаках хижаків. Людині ця еволюційна виверт турів тільки на руку, оскільки тварини, незважаючи на небезпеку, набігають на лінію вогню ...

А ось і наш номер - на виступі скелі, за великим каменем, з гарним оглядом. Попереду теж скеля, за нею пологі пасовища і знову скелі. Видимість більше двох-трьох кілометрів. Звідси я все і вся можу зняти на відеокамеру.

Я залишаюся тут з Миколою з Ставрополя, який запевняє, що наш номер один з кращих, що звір буде неодмінно. Славік і загоничі Магомед, Ідріс і Зулькарней йдуть майже по прямовисній скелі, по ущелині вгору. Загін великий, години на три-чотири.

Микола оглядає в бінокль прилеглі гори і галявини-пасовища, зауважує туру з чотирма або п'ятьма козами, які рухаються по галявині в півтора-два кілометри від нас.

На максимальному фокусі мені вдається їх зняти. Загін почався. Рух пішло. Ми спостерігаємо ще одного туру. Він рухається в нашу сторону, але раптом ховається за хреб скелі.

- Зараз він з'явиться он в тому отворі між скель і спуститься по кам'яній розсипи до нас, - показуючи рукою, говорить Микола. - Там у них основна стежка, так що будемо чекати.

Я встановлюю камеру на штативі, готуюся до зйомок. Навколо чую стривожені крики гірських індичок - уларов.

- Так ось вона, метрах в сорока розгулює, - збуджено шепоче Микола і розгортає мене за плече в бік птиці.

Швидко переношу і налаштовую камеру. Так, звичайно, це удача. Зняти червонокнижного улара, та так близько, мало кому вдається. Раптом чуємо шум падаючих каменів. Це тур прямо-таки летить по камінню вниз. Треба ж! Трохи козиного не проспали через цю індички!

Микола стріляє один раз, другий - тур тікає вниз. Через секунди з номера Сергія доносяться постріли. З'являється надія, що звір все-таки здобутий. І дійсно, незабаром Микола виявляє туру, який лежить метрах в двохстах внизу, розчепіривши ноги.

Я намагаюся зловити його в фокус камери ... Так, наш номер і правда найвдаліший: звір вийшов прямо на нас, і, якби не індичка, яка нас відвернула, ми б його самі здобули. А так це зробив Сергій. Що ж, відмінно! Тур і здобутий, і знятий ...

Микола на газовому пальнику скип'ятив і заварив чай ​​в металевій гуртку. Під час! Промерзли ми до мозку кісток. Гарячий чай з хлібом і дрібно нарізаною сиров'яленому говядинки швидко привели нас до тями: тепер можна працювати далі. До нас долинули постріли загоничів. Напевно, перебачила звіра і гнали його на номери.

Справа, метрах в чотириста, за майже прямовисній скелі пробігли дві кози. Так, там номер Славіка. Він не стріляв, чекав трофейного звіра. Через кілька хвилин по тій же стежці пройшла коза з двома козенятами. Славик все не стріляв, але, як потім з'ясувалося, встиг їх сфотографувати. Мені теж вдалося їх зняти на відеокамеру, хоча і на далекій відстані.

На сусідній скелі здалися загоничі. Полювання закінчилася. Треба потихеньку спускатися, а це не так-то просто: нога під камінням ковзає так, що хоч сідай на п'яту точку і з'їжджай. Ось я зачепився за один з виступів і крикнув, щоб мене хто-небудь встиг зняти. На допомогу прийшов Славік - спасибі йому.

Він ставив палицю між каменів, я на неї наступав і так робив по одному кроку, поки не пройшов небезпечне місце. Йти вгору було набагато легше, ніж вниз, коли не видно, куди можеш впасти. Дивно, як тури бігають по таким розсипам! До речі, у копита туру є свої особливості: всередині копита підошва має освіту, схоже на тверду пористу гуму, нею, напевно, тварина і гальмує ...

Нашого туру скачали вниз до коней. Це був великий самець п'яти-шести років. Відмінний трофей! Після невеликого перекусу ми обробили тушу і завантажили її на коней.

Сонечко вже село; спускатися в темряві по стежках на конях було небезпечно, тому ми повели їх в приводу. За допомогою налобних ліхтариків майже до півночі добиралися ми до мисливської бази, де нас чекали піч з потріскують дрова і гарячий чай.

Юрій Семенов 9 червня 2016 о 13:15

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей