* Политика новости » Банки »

* *

Регіональні банки? Ні не чув!

  1. Столичний - не означає регіональний?
  2. Мультірегіонали
  3. критерії локальності
  4. Для кого вони опора
  5. переваги регіоналів
  6. Послуги не для всіх
  7. Пощастило з клієнтами

Про те, як насправді живуть банки в регіонах і їх клієнти, чи є у банкірів-регіоналів шанси на виживання «Б.О» вирішив запитати експертів.

Виявилося, це непросто: фактично ніхто не займається систематичними дослідженнями того, що відбувається в регіональних банках. Дані ЦБ зводяться до того, скільки і в яких регіонах зареєстровано головних офісів. Навіть АРБР, судячи з «Моніторингу банківського сектора» за перший квартал 2013 року, куди більше цікавиться достатністю капіталу в банках BRICS та іншої «макроекономікою», ніж регіонами. Ймовірно, це означає, що на ринку просто немає платоспроможного попиту на аналітику по регіоналам.

З'ясувалося також, що ситуація з регіональними банками, як в старому жарті: «чого не вистачити, нічого немає». Немає єдиного розуміння, що таке «опорний банк» (хоча модне слівце давно звучить з усіх високих трибун), а поняття «регіональна банк» кожен експерт трактує по-своєму, згідно з внутрішніми критеріями відносячи одну і ту ж організацію в категорії регіональних, мультирегіональних, і навіть федеральних.

Столичний - не означає регіональний?

Взяти, наприклад, Московський Кредитний Банк (МКБ), який його керівництво позиціонує як регіональний банк, оскільки весь його бізнес зосереджений в одному регіоні - столичному.

«Теоретично існує чітке визначення того, які банки вважати регіональними, а які федеральними. Регіональним є банк, діяльність якого обмежена певною територією, і в цьому відношенні МКБ, безумовно, потрапляє в цю категорію, особливо якщо враховувати, що саме так він себе і позиціонує », - каже Гузель Імаєва, генеральний директор Національного агентства фінансових досліджень (НАФД) . І тут же обмовляється, що «досить важко називати так столичний банк, що входить в топ-30 найбільших банків країни».

І більшість експертів з цим погоджуються, але не Михайло Доронкін, заступник керівника відділу рейтингів кредитних інститутів "Експерт РА». «Все залежить від спеціалізації, концентрації бізнесу і позиціонування конкретного банку. Взагалі, банк з головним офісом в місті Москва за замовчуванням можна вважати регіональним, так як Москву не прийнято відносити до регіонів (як, втім, і Санкт-Петербург). Але часто банк має головний офіс в Москві, при цьому фактично його бізнес винесено за межі столиці. Це може пояснюватися як небажанням конкурувати з величезним числом московських банків, так і специфікою бізнесу ключових клієнтів », - обтічно відповідає він.

На піку попиту

За даними НАФД, найбільш поширені серед споживачів зарплатні картки (42% дорослих росіян), споживчі кредити (22%), строкові депозити (9%) і вклади «до запитання (13%). Частка користувачів віртуальних або передплачених карт в Росії не перевищує 2%, інвестиційними продуктами користується менше 4% росіян. Те ж можна сказати про дистанційне банківське обслуговування: частка користувачів інтернет-банку не перевищує 17%, частка користувачів мобільного банку (спеціалізованих банківських додатків для смартфонів і планшетів) - 3%.

Мультірегіонали

Ще складніше йде справа з найбільшими банками, традиційно що відносяться в професійному співтоваристві до категорії «регіональний», такими як: Східний Експрес, Азіатсько-Тихоокеанський Банк (АТБ), Уральський Банк Реконструкції та Розвитку (Убрир), Ханти-Мансійський Банк (ХМБ), «Ак Барс» Банк та інші. У експертів у багатьох випадках виникають розбіжності.

«Східний Експрес працює майже в 70 регіонах і є федеральним банком без жодних натяжок. Убрир зараз активно нарощує свою регіональну присутність і, працюючи майже в 60 регіонах, також потрапляє під класифікацію федерального гравця. АТБ, на наш погляд, вже переріс статус локального банку (працює в 18 регіонах). Ми його відносимо до Мультирегіональні банкам (вже не локальний, але ще не федеральний) », - вводить свою градацію Юрій Грибанов, керуючий партнер Frank Research Group.

Східний Експрес давно переріс рамки регіонального банку, погоджується Михайло Доронкін. У АТБ, ХМБ і Убрир, на його думку: «Дещо інша ситуація - все-таки вони характеризуються регіональної спрямованістю бізнесу. Хоча за масштабами бізнесу той же ХМБ, скоріше, відноситься до банків федерального масштабу ».

Аналітик переконаний, що чітких критеріїв поділу банків на федеральні і регіональні немає. «Все-таки кожен банк розглядається індивідуально. В цілому до федерального банку я б відніс великий банк (входить в топ-100), діяльність якого не сконцентрована на одному регіоні (тобто на нього припадає менше 30-40% активів і пасивів), при цьому він працює більш ніж в одному ФО ». Тобто неважливо, в якому місті у банку головний офіс.

особливості регіонів

В аналітичній доповіді «Роздрібне кредитування: акцент на регіональних відмінностях» від 1 серпня 2013 року Альфа-Банку вказані такі особливості: - В 2010-2012 роках темпи зростання роздрібного кредитування в регіонах сильно розрізняються, а в деяких портфель зменшується. - З моменту кризи банки намагаються уникати регіонів, що спеціалізуються на обробній промисловості. - У 10 з 22 ключових регіонів простежуються підвищені ризики. У цих вразливих регіонах проживає 18% росіян, і вони забезпечують 23% роздрібного кредитного портфеля, що вказує на наявність системного ризику в секторі. Найзначніший рівень боргу накопичено в Новосибірській, Воронезької, Самарської, Іркутської областях і Хабаровському краї (в порівнянні з рівнем доходів). Кемеровська, Ростовська і Омська області мають небезпечно високу частку персональних кредитів в своїх роздрібних портфелях. У Приморському краї і Волгоградській області зростання роздрібних кредитів в 2013 році прискорилося, тоді як в цілому по країні зростання економіки і роздрібного кредитування сповільнилися.

критерії локальності

Внутрішньо несуперечлива теорія є у Frank Research Group. «Ми вважаємо регіональними банками ті, які працюють не більше ніж в 10 регіонах», - каже його представник. Якщо фінансова організація присутня в 10-30 регіонах - банк Мультирегіональні, більше 30 - федеральний (див. Таблицю 1).

За цим критерієм МКБ є не просто регіональним, а найбільшим регіональним банком (що в принципі не дивно, з огляду на московську «прописку»). За ним майже без відриву слід ХМБ (частки ринку 0,76% і 0,75% відповідно), вони також сусіди і по загальноросійському рейтингу (22 і 23 місця відповідно). Третім йде «Ак Барс» з показником 0,55% - він відкриває четвертий десяток російських банків. А замикають топ-10 регіоналів банки «Кільце Уралу» і «Лівобережний» з часткою ринку 0,15% і 64-65 місцями в загальному рейтингу. Так що питома вага найбільших десяти регіоналів дуже відрізняється.

Гузель Імаєва впевнена, що є ще один критерій - суб'єктивний, але точно відображає позицію банку як регіонального або федерального - це «поінформованість населення».

Для кого вони опора

Ще складніше розібратися в тому, що ж таке «опорний банк». Михайло Доронкін каже: «Опорним банк зазвичай є для місцевих органів влади або для великих корпорацій (в тому числі державних), тобто це банк, через який проходять великі грошові потоки або через який реалізуються будь-які місцеві держпрограми. Наприклад, Сібсоцбанк виступає опорним банком для Алтайського краю; банк «Петрокоммерц» - для нафтової компанії «Лукойл»; Новікомбанк - для російської промисловості (один з акціонерів банку - ГК «Ростехнології») ». Таким чином, опорний - не завжди регіональний.

«Як повелося в 90-і роки минулого століття, це були банки, на які спиралася в прямому і переносному сенсі діяльність регіональних адміністрацій, - згадує генеральний директор Національного рейтингового агентства Віктор Четвериков. - Фінансування тоді було дуже обмежена, і держава таким чином вдавалося до кредитування та обслуговування соціально значущих для регіону проектів, гарантуючи повернення коштів. Зараз залишилися окремі банки з тих часів. Їх мало і вони не виконують таких функцій, навіть незважаючи на те, що обслуговують і кредитують ряд обласних або адміністративних проектів міста ». На думку експерта, до зниження їх впливу і частки в економіці регіону призвела бюджетна дисципліна Мінфіну.

переваги регіоналів

«Локальні і мультирегіональні банки можуть бути більш гнучкими в порівнянні з великими федеральними гравцями», -відповідає Юрій Грибанов на питання, чи є їм що протиставити держбанкам з їх дешевим фондуванням, все активніше розгортають бізнес в містах і селах. Експерт згадує, що акція «відсотки вперед» (клієнт робить внесок в банк і відразу отримує на руки майбутні відсотки по депозиту) вперше була запущена саме одним з регіональних банків.

Втім, не всі ці ініціативи виявляються комерційно вдалими. «Яскравим прикладом творчого підходам може бути АлтайЕнергоБанк (АйМаніБанк), який в минулому році запустив унікальний для російського ринку проект з надання банківської франшизи. Проект з різних причин був незабаром згорнуть, але залишається прикладом маркетингової думки outofthebox », - говорить експерт.

Успіх - завжди питання моделі. МКБ зробив ставку на західний капітал, а значить - звітність і стандарти, що дозволяє організації отримувати фінансування по лінії IFC і ​​активно займати на ринку, залучаючи як іноземних, так і вітчизняних інвесторів.

Орієнтацію на «іноземців» вибрав і банк «Центр-инвест» (шосте місце в рейтингу Frank Research Group, 47 - в федеральному). Банк з Ростова-на Дону - міста-мільйонника -Мало кому відомий, навіть в сусідніх містах ЮФО, що не заважає йому мати 0,25%, а також представництва в Москві і Лондоні. Значна частина капіталу банку - кошти іноземних банків розвитку, включаючи ЄБРР, а його коник - повна відсутність такого популярного (і, як тепер всім очевидно, високоризикованої беззаставного кредитування - як для фізосіб, так і для представників сегмента МСБ). Це дозволяє тримати ставки по кредитах набагато нижчі за середньоринкові.

Гузель Імаєва, яка поки відносить Східний Експрес до регіональним банкам, вважає його модель найбільш перспективною. «Активне об'єднання з іншими банками і розвиток мережі відділень різних форматів - як звичайних, так і міні-відділень, також мікровідділення в форматі звичайних стійок в торгових центрах, дозволяє йому легко добиратися до своїх клієнтів», - пояснює вона.

«В даний час життєздатною моделлю банківського бізнесу є модель, в якій немає акценту на універсальність. Стратегія повинна бути чіткою і сфокусованої, - переконаний Віктор Четвериков. - Універсальна стратегія має на увазі спробу власників подорожче продати своє дітище, натякаючи на присутність всіх напрямків бізнесу. При цьому більшість з них - тупикові або щонайменше дотаційні і збиткові ».

Послуги не для всіх

З питання про те, наскільки рівномірно охоплено населення різних регіонів послугами - тобто всім вистачає банків і наскільки можна порівняти тарифи, думки у експертів також відрізняються. Юрій Грибанов вважає, що тарифи відрізняються незначно, а послуг вистачає всім. Віктор Четвериков каже: «Розкид є, даних немає».

Щодо рівномірному охопленням населення сприяє те, що майже всюди в регіонах крім власних банків є ще близько п'яти федеральних гравців, таких як Ощадбанк, Россельхозбанк, і неодмінно хтось з комбанків, що спеціалізуються на беззаставних споживчих кредитів.

Найгірше справи йдуть в Дагестані, констатують експерти. «Основна проблема: дискредитація банківської системи в даному регіоні як такої, її криміналізація, - переконана Гузель Імаєва. - Говорити, що ситуація стабілізувалася, на даний момент рано, особливо зараз, коли фінансова система РФ постійно знаходиться в стані очікування змін - то через розробку законопроекту про НПС, то через жорсткість вимог до банків з боку ЦБ, то з- за створення макрорегулятора ».

За деякими оцінками недокредітован і Ставропольський край: він багато в чому схожий з Дагестаном по соціально-економічному становищу, але ситуацію там аналітики оцінюють як «втричі кращу», ніж в Дагестані.

За деякими оцінками недокредітован і Ставропольський край: він багато в чому схожий з Дагестаном по соціально-економічному становищу, але ситуацію там аналітики оцінюють як «втричі кращу», ніж в Дагестані

Найбільше охоплення послугами - зовсім не в Москві і Санкт-Петербурзі, а на нафтових північних територіях, вважає Юрій Грибанов. «За кількістю для масового споживача послуг ситуація в регіонах приблизно однакова. Якість може відрізнятися через дефіцит кваліфікованих кадрів в тому чи іншому регіоні, - пояснює він. - Різниця в обслуговуванні спостерігається в сегменті VIP-банкінгу - в більшості регіонів просто нерентабельно утримувати VIP-інфраструктуру через невеликої кількості таких клієнтів ».

Пощастило з клієнтами

Гузель Імаєва уточнює, що відмінності в кількості послуг існують, скоріше, не між регіонами РФ, а між адміністративними центрами та іншими населеними пунктами і залежать від наявності попиту. У міру віддалення від Москви і Санкт-Петербурга, а також інших адміністративних центрів, знижується попит на інноваційні та карткові продукти, а також на ощадні продукти.

Російський клієнт дуже невибагливий в своїх потребах і бажаннях, впевнений Михайло Доронкін. Дослідження НАФД підтверджують цю думку. Тому ніколи не можна бути впевненим у тому, який рівень сервісу чекає клієнта навіть в різних відділеннях одного фінансової установи.

«Якість обслуговування, наприклад, в Москві у відділеннях великих федеральних банків може бути нижче, ніж в регіонах, і навпаки - офіси регіональних банків в столиці будуть поступатися за якістю обслуговування офісів в рідному федеральному окрузі», - каже Гузель Імаєва.

Більша частина банків досі робить ставку на тарифи і умови надання банківських продуктів та послуг для залучення, утримання і підвищення лояльності клієнтів, а зовсім не на БДО або мобільний банкінг.

«У певному сенсі це навіть виправдано, так як якість обслуговування не є визначальним фактором при виборі банку: близько 69% споживачів швидше звернуться в банк з хорошими умовами, але недостатньо високою якістю обслуговування, і лише 16% віддадуть перевагу високу якість обслуговування більш вигідними тарифами» , - пояснює керівник НАФД.

Ввічливість і доброзичливість персоналу не входять навіть в десятку найбільш важливих характеристик ідеального банку в очах споживачів - вони цікавлять всі ті ж 16%. А ось швидкість обслуговування важлива для 45% клієнтів, популярність фінансової структури - для 39%, широка мережа філій - для 22%. При цьому більше 56% клієнтів, за даними НАФД, вважає за краще вибудовувати довгострокові взаємини з вузьким колом банків.

джерело: банківський огляд

Столичний - не означає регіональний?
Столичний - не означає регіональний?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей