* Политика новости » Банки »

* *

Аліменти на повнолітніх дітей, які навчаються у вищому навчальному закладі: до скількох платять, якщо дитина вчиться і як стягнути виплату студенту після 18 років

 1. Чи платять батьки аліменти після 18 років студентам?
 2. Хто може вимагати утримання учня?
 3. Чи важлива форма навчання або де вчиться дитина?
 4. Чи нараховуються виплати учням на час канікул?
 5. До скількох років платять аліменти на учня дитини?
 6. Нарахування аліментів на навчання дітей після повноліття
 7. Як стягнути, якщо дитина вчиться у ВНЗ?
 8. Спосіб 1. Досудове врегулювання на період навчання
 9. Спосіб 2. Стягнення виплат на дитину-студента через суд
 10. Що робити після суду? Куди звертатися, щоб отримати гроші?
 11. висновок

З чим тільки не порівнюють сім'ю. І горезвісна «осередок суспільства», і «важка щоденна праця». Все це правильно. Однак на наш погляд найбільш повно і поетично на цю тему висловився знаменитий французький мислитель ХХ століття Еміль Чоран, який прямо заявив, що легше заснувати імперію, ніж зробити шлюб щасливим.

Дійсно, всередині однієї родини часом киплять пристрасті планетарного масштабу. Одна справа, коли діти маленькі і в усьому слухаються батьків, але зовсім інше, коли мова йде про повнолітніх студентів, які заявляють про свої права.

Чи платять батьки аліменти після 18 років студентам?

Українське законодавство дає однозначну відповідь - так. Стаття 199 Сімейного кодексу (надалі вживатиметься абревіатура СК) однозначно вказує на це, однак при сукупності трьох умов:

 1. Навчання дійсно триває.
 2. Учень дитина потребує допомоги.
 3. Батько (батьки), до якого висунуті претензії по аліментах, в стані їх платити.

У правозастосовчій практиці суди розглядають саме одночасне наявність всіх цих умов, а не їх частини.

Хто може вимагати утримання учня?

Пункт 3 ст. 199 СК вказує, що претендувати на виплати може як батько, у якої проживає дитина, так і сам учень.

Тобто теоретично, дитина з 18 років на час навчання може проживати самостійно і вимагати утримання в обох батьків. Однак на практиці, якщо гостей з одним з батьків можливо, але учень за власним бажанням за краще орендувати житло , Такі витрати (на оренду) можуть не бути сприйняті судом, як необхідні.

Інший приклад. Батько передав дитині-студенту квартиру у власність, де він і проживає. Ст. 201 СК встановлює, що до повнолітнім дітям, які продовжують навчання, застосовуються ті ж норми, що і до неповнолітніх дітей.

Значить, зокрема, діють і норми  ст Значить, зокрема, діють і норми ст. 190 СК , Що встановлюють можливість передачі права власності на нерухомість, як альтернативу аліментах.

У цьому випадку батько може бути звільнений від виплат, але виключно у випадках, коду така передача оформлена відповідною угодою.

Чи важлива форма навчання або де вчиться дитина?

Ні, не важлива. Пункт 1 статті 199 СК вказує виключно на продовження навчання повнолітнім, без вказівки на форму і / або тип навчального закладу (інститут, університет, училище або школа), способи оплати.

Однак у правозастосовчій практиці можуть бути нюанси:

Ситуація Пояснення Очна і заочна форма навчання Якщо на денному відділенні дитина присвячує навчанню більшість часу, то при заочній може і підробляти. Відповідно до п. 2. ст. 200 СК суд враховує всі можливості сторін, в т.ч. і доходи самого учня. Бюджет або платна основа навчання Плата за навчання може бути визнана судом необхідними витратами, що відіб'ється на розмір нарахованих аліментів.

Чи нараховуються виплати учням на час канікул?

Це питання виникає дуже часто, проте Сімейний кодекс не дає на нього прямої відповіді. Це означає, що в разі висунення подібних претензій, приймати рішення буде суд.

Уже згаданий п. 1 ст. 199 говорить про необхідність утримання під час навчання, до якого канікули можуть бути не віднесені, і відповідно до п. 2 ст. 200 СК (обставини, що враховуються судом) враховані при призначенні розміру виплат.

Однак графік навчального процесу надається навчальним закладом, і, наприклад, у випадках літніх практик, навчальним часом може бути визнаний весь рік.

До скількох років платять аліменти на учня дитини?

Повнолітній учень дитина має право на аліменти до досягнення 23 років! Після цього віку право на виплати від батька / батьків зникає (п. 1. ст. 199 СК).

Знаючи до якого віку покладено виплата на навчання, варто розглянути інші обставини, що припиняють або коригувальні виплату аліментів повнолітнім, з яких досить одного:

 • Припинення навчання.
 • Зміна фінансового становища батьків, що здійснює виплати (за станом здоров'я, зміни сімейного стану та ін. Відповідно до ст. 192 СК). Нагадаємо, що раніше ми розповіли:
  Ознайомтеся з ними, якщо планується зменшення, або навпаки, недопущення зниження.

Зверніть увагу, що ст Зверніть увагу, що ст. 201 СК встановлює інші статті кодексу, які застосовні в даних обставинах. У переліку відсутня ст. 188 СК, а значить і пряма вказівка ​​на припинення виплат, якщо дохід дитини перевищує дохід батька / батьків.

Однак відповідно до ст. 200 СК, суд повинен керуватися положеннями ст. 182 СК , Яка встановлює, крім іншого, що при визначенні розміру аліментів необхідно враховувати всі наявні обставини.

Для кращого розуміння розглянемо приклад:

Ситуація. Василь - колишній чоловік Оксани, з якою при розлученні залишилася їх спільна дочка. У вісімнадцять років дочки від бабусі дісталася квартира, яку вона здає і отримує офіційний дохід 10 000 грн. в місяць, при цьому фактично проживаючи з матір'ю. Навчаючись в інституті у віці 20 років, дочка умовляє мати подати на Василя в суд, щоб з його доходу в 5 000 грн. в місяць утримувалися аліменти на утримання дочки-студентки.

Рішення. Згідно із законом дочка Василя і Оксани ще 3 роки може отримувати аліменти (до 23 років). При прийнятті рішення суд розглядає всі аспекти, в тому числі і фінансові можливості сторін. Маючи на увазі дохід дочки і батька, суд може значно скоротити можливі виплати, в т.ч. і встановити формальну вартість в 0,01 грн.

Нарахування аліментів на навчання дітей після повноліття

Розмір і форми виплат повнолітнім дітям встановлюються за аналогією з іншими аліментами, однак мають і свої особливості:

Нарахування Пояснення Підстава Розмір аліментів Встановлюється з урахуванням рівня доходів, стану здоров'я, наявності майна, сімейного стану сторін та інших важливих обставин. Доходи, з яких виробляється утримання З усіх видів офіційного доходу, включаючи основну зарплату, доплати, премії, бонуси, пенсії, стипендії, доходи від підприємницької діяльності та ін. Форма виплат Відсоток від доходу або фіксована сума. Необхідно розуміти, що повнолітні учні, до досягнення ними 23-річчя, вже можуть володіти власними сім'ями, в т.ч. і дітьми, які потребують утримання, і подружжям, що володіють власним доходом. Ці обставини повинні так само враховуватися при розгляді питання про аліменти на підставі п. 2 ст. 200 СК.

Як стягнути, якщо дитина вчиться у ВНЗ?

В цілому методи стягнення аліментів на повнолітніх схожі з іншими способами. Винятки становить той факт, що ініціатором процесу може стати і сам учень дитина (п. 3 ст. 199 СК).

Спосіб 1. Досудове врегулювання на період навчання

З одного боку, ст. 200 СК встановлює судовий порядок вирішення питання. З іншого, ст. 201 СК дозволяє застосовувати норми ст. 189 СК - про договір між батьками , Про розмір, форму і періодичності виплати аліментів.

З точки зору букви закону (ст З точки зору букви закону (ст. 189 СК) укласти такий договір можуть саме батьки. Можливість укладення угоди між батьком і повнолітнім студентом не передбачена. Проте суд має право визнати законність подібного договору, як будь-якого, який не суперечить законодавству, укладеного між повнолітніми людьми.

Угода укладається письмово і посвідчується нотаріально (п. 1 ст. 189 СК). Договір повинен включати:

 • Сторони угоди: однозначна ідентифікація сторін, включаючи дані про народження, проживання, номери паспортів, ІПН, контакти, П.І.Б. та ін.
 • Детально описується предмет угоди: розмір виплат, форма, періодичність, підтвердження оплати.
 • Термін дії.
 • Можливі індексації.
 • Підписи.

Також можуть зазначатися всі необхідні додатки, в т.ч. довідки з навчального закладу, фінансове та сімейний стан сторін і ін.

Спосіб 2. Стягнення виплат на дитину-студента через суд

Як і зазначалося вище, ініціювати розгляд може кожна зі сторін (п. 3 ст. 199 СК).

Для проведення судового процесу необхідно виконати наступні кроки:

 1. Скласти позовну заяву (див. як написати ), із зазначенням:
  • даних сторін;
  • суті претензій;
  • доказової бази (з додатком документів);
  • спроби досудового вирішення;
  • іншої інформації, встановленої ст. 175 ЦПК .
 2. Подати позов за місцем проживання відповідача або позивача (позовні заяви і необхідні документи приймаються за місцем проживання відповідача на підставі ст. 27 ЦПК , проте ст. 28 того ж кодексу допускає розгляд суперечок про аліменти за місцем проживання позивача).
 3. Якщо справа прийнята до розгляду, призначається судовий розгляд, в результаті якого, керуючись ст. 182 і 200 СК, суд виносить рішення.
 4. Відповідно до Розділу II ЦПК, якщо справа розглядається у формі наказового провадження, процес може відбуватися без участі відповідача. Наказ буде відправлений боржника відповідно до ст. 196 ЦПК .
Судовий збір за справи про аліменти не стягується,

на підставі статті 5 , Пункту 1, підпункту 3 Закону України «Про судовий збір». Однак при певних обставинах суд вправі кваліфікувати справу, як майнове, і призначити виплату мита в розмірі 1% від вартості позову (пп. 14 п. 2 ст. 3 зазначеного закону), але загальна виплата не може бути менше 0,4 і більше 5 розмірів прожиткового мінімуму.

Що робити після суду? Куди звертатися, щоб отримати гроші?

Рішення суду може бути вручено сторонам особисто в залі суду за відповідною заявою (п. 4 ст. 272 ЦПК ) Або вислано на електронну пошту або листом з повідомлення про вручення (рекомендованим) відповідно до п. 3 даної статті.

Відповідно до ст. 273 ЦПК законну силу рішення набуває після терміну апеляційних заходів або отримання відповіді на апеляцію. Однак, пп. 1 п.1 ст. 430 ЦПК допускає негайне виконання з питань про аліменти. Тобто перші виплати позивач може отримати вже в найближчий період, навіть при наявності апеляційних дій відповідача.

Отримавши рішення, стягувач має право скористатися Виконавчим виробництвом. Для цього суд видає Виконавчий лист , Що надається позивачем до Виконавчої держслужбу (підстави - ЗУ «Про виконавче провадження» ).

Далі держвиконавець проводить відповідні дії за місцем реального перебування відповідача Далі держвиконавець проводить відповідні дії за місцем реального перебування відповідача. Може бути використано місце реєстрації, роботи тощо. На вибір стягувача.

Відповідно до рішення суду, даними виконавчого провадження, ЦПК і СК України, а також інших нормативних актів, встановлені аліменти стягуються з доходів відповідача.

Виконавче провадження має безліч складних нюансів і буде розглянуто окремо з усіма подробицями.

висновок

Головне, що необхідно усвідомити - зміст повнолітніх дітей, які навчаються може бути покладено на батьків. Тепер ви знаєте в якому разі можна продовжити аліменти на час навчання та як необхідно діяти. Однак наша порада, не дивлячись на взаємини в родині, постарайтеся вирішити всі питання в досудовому порядку. Це заощадить безліч сил і засобів.

Якщо ж прийнято рішення про судовий процес, зверніться до професійного представнику, тому що кожна справа може мати власні, але дуже значні нюанси.

На скільки стаття була корисною?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і групу Fb , Якщо хочете отримати достовірну інформацію в правових питаннях.

Чи платять батьки аліменти після 18 років студентам?
Хто може вимагати утримання учня?
Чи важлива форма навчання або де вчиться дитина?
Чи нараховуються виплати учням на час канікул?
До скількох років платять аліменти на учня дитини?
Куди звертатися, щоб отримати гроші?
Чи платять батьки аліменти після 18 років студентам?
Хто може вимагати утримання учня?
Чи важлива форма навчання або де вчиться дитина?
Чи нараховуються виплати учням на час канікул?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей