* Политика новости » Банки »

* *

Мінфін піднімає вартість дешевих сигарет на догоду світовим гігантам

Уже найближчим часом багато українців можуть почати "жити по-новому" - Міністерство фінансів України підготувало законопроект, який призведе до підвищення ціни на найдешевші сигарети до 26,8 грн проти нинішніх 18-22 грн.

Основна місія будь-якої держави - це захист інтересів своїх громадян і своєї економіки.

Рік тому Мінфін створив робочу групу, яка повинна була зайнятися питанням підвищення тютюнових акцизів. Спочатку ця ініціатива викликала сумнів, оскільки в групу не були запрошені представники більшості незалежних українських тютюнових виробників і ферметанціонних заводів.

До групи увійшли представники Міністерства фінансів, Державної фіскальної служби, Асоціації міст України, а також Української Асоціації Виробників Тютюнових Виробів "Укртютюн". До слова, остання організація створена і функціонує на гроші міжнародних тютюнових компаній Брітіш-Амекен Тобакко, Філіп Морріс Україна, Джей Ті Інтернешнл Україна і Імперіал Тобако. Її головне завдання - просування інтересів своїх спонсорів. Також, мабуть, щоб дотримати хоча б мінімальні пристойності, до складу робочої групи запросили представників невеликої української "Винниківської тютюнової компанії".

Майже рік про результати роботи цих експертів нічого не було чутно. І раптом на початку березня представники British American Tobacco, PhilipMorrisі Japan Tobacco виступили з ініціативою підвищити ціни на дешеві сигарети до рівня 26,8 грн за пачку. Незважаючи на те, що проти виступили Imperial Tobacco і невеликі вітчизняні виробники, в Мінфіні цю пропозицію відразу ж підхопили і пообіцяли в найкоротші терміни підготувати і винести на розгляд в Раду необхідний закон. Мало того, що навіть в самій робочій групі не було досягнуто компромісного рішення, а частина вітчизняних табачників була просто "відсічена" від обговорення, так Мінфін навіть не спромігся запросити представників Антимонопольного комітету, до компетенції якого якраз і відносяться питання подібного антиконкурентного характеру. Цікаво, що з цього приводу думає глава АМКУ Юрій Терентьєв?

За наявною в нашому розпорядженні інформації, такий законопроект вже розроблений. Мова в ньому йде про внесення змін до Податкового кодексу в частині регулювання оподаткування тютюнових виробів. Таким чином, автори не встановлюють мінімальну вартість сигарет прямо, а йдуть "в обхід", роблячи це через введення хитрих коефіцієнтів. Але суть від цього не змінюється. Особливий цинізм ситуації полягає в тому, що запропоноване підвищення ціни на сигарети стосується тільки дешевих сигарет, які виробляються в основному на вітчизняних підприємствах. Воно ніяк не торкнеться середній і дорогий сегмент, де основний прибуток від продажу йде в кишеню міжнародним тютюновим концернам.

До обговорення підключилося експертне співтовариство. Директор агентства соціальних комунікацій Сергій Белашко прокоментував ситуацію наступним чином:

"... транснаціональні компанії розоряють місцевих виробників, до взаємної вигоди домовляючись з політиками і чиновниками. В даному випадку, міжнародні тютюнові компанії видавлюють з ринку виробників дешевих українських сигарет ... Піднімаючи мінімальну роздрібну ціну на сигарети, держава в черговий раз б'є по соціальних низів, тобто по найменш забезпеченим верствам населення. І мова в даному випадку не йде про наповнення бюджету. Якби "батьки нації" керувалися цим завданням, вони б вибрали однаковий підхід до всіх вироб водіям тютюнових виробів, регулюючи не мінімальний, а адвалорну ціну. Тобто, ціна на сигарети виросла б пропорційно їх вартості. А підвищення "мінімалки" призведе до подорожчання, в першу чергу, дешевих українських сигарет, зниження попиту на них, збитків горезвісних "вітчизняних виробників ", про яких держава піклується з кожного телеекрану, зростання обсягів контрабанди та контрафакту, а в підсумку - переділу ринку на користь транснаціональних компаній"

Такі пропозиції Мінфіну суперечать європейській і міжнародній торговельній практиці, зокрема Директиви ЄС 2011/64 / EU про структуру і ставки акцизного податку на тютюнові вироби та основним принципам СОТ, оскільки можуть призвести до спотворення в торгівлі і створення несприятливої ​​ринкової кон'юнктури.

Це не кажучи про те, що на обличчя порушення чинного податкового кодексу в ст 4, а також Закону України "Про ціни і ціноутворення" , (Пп. 4. ч. 1 ст.4).

Але навіть, якщо відставити убік всі ці кричущі порушення законодавства, і подивитися суто на соціально-економічний ефект, то ми побачимо, що введення мінімальної ринкової ціни несе країні набагато більше ризиків, ніж вигод.

Сьогодні в Україні, за оцінками Світового банку, трохи більше 7 мільйонів курільшіков, близько 2-3 млн. Є споживачами найдешевших сигарет. Це прості люди: робітники, жителі села, військовослужбовці, пенсіонери. Ціна в 18-22 грн і так відчутно б'є по їхніх гаманцях. Якщо вартість їх сигарет підскочить до 27 грн, вона може виявитися просто непідйомною для них. Для розуміння наведемо одну цифру: в нашій країні в рік продається до 600 мільйонів пачок дешевих сигарет. Якщо ціна зросте на 5 грн, то втрати простих українців складуть 3 мільярди грн. щорічно. І ці гроші не підуть до бюджету - вони стануть додатковим доходом міжнародних тютюнових гігантів.

"Кинути палити" в даному випадку аргумент досить спірне. Коли ти куриш 20 років, або коли сигарета для тебе - це чи не єдина віддушина в боротьбі за виживання під назвою "життя в Україні", ти навряд чи з радістю кинеш це заняття. Швидше ти почнеш ще більше економити на їжі, або ж будеш шукати, де купити контрафактні сигарети по-дешевше. У підсумку, ні про яку боротьбу за здоровий спосіб життя, про яку говорять в Мінфіні, тут мова не йде. Люди почнуть жити ще гірше, а ринок "сірої" продукції сумнівної якості буде процвітати.

Політолог Олексій Якубін коментує ситуацію:

"Внаслідок підвищення акцизів збільшиться тіньовий ринок. Люди все одно будуть орієнтуватися на ціну, а значить, будуть готові купувати контрафактний товар"

Як вважає експерт, виходить, що підвищення акцизів веде до збільшення надходжень до бюджету, але в реальності вся сфера стає тіньовою і створюються можливості для політичної корупції і збагачення транснаціональних корпорацій.

"Проблема в тому, що у нас не думають про стратегічну політику в цій галузі, що це може бути економічною перевагою для торгівлі з країнами ЄС, а думають, як в один момент наповнити бюджет, а по факту - вичавити у населення кошти. Адже це непряме оподаткування для наповнення бюджету ", - проаналізував Олексій Якубін.

Ті, хто все ж зможе осилити нову ціну, перейдуть на інші марки сигарет. Якщо вже платити 27 грн, то навіщо за ті сигарети, які ще вчора коштували 18 грн? За дивним збігом обставин, вартість продукції того ж Філіп Морріс в Україні якраз починається від 27 грн. Так вітчизняним виробникам загрожує не просто втрата частини прибутку, а повна втрата ринку, оскільки саме нижча ціна давала їм конкурентну перевагу перед дорогими міжнародними брендами.

Як наслідок українські компанії чекає розорення, закриття і, можливо, поглинання міжнародними концернами, які таким чином завершать монополізацію українського ринку сигарет.

Дивно, але в Міністерстві фінансів повністю ігнорують альтернативний спосіб підвищення акцизних зборів шляхом ефективного використання адвалорної ставки. Адвалорна ставка, як частина акцизного збору, активно застосовується в країнах ЄС. Суть адвалорної ставки дуже проста і справедлива: споживачі більш дорогих сигарет платять більший податок, ніж споживачі дешевих. Це дуже простий і дієвий спосіб, того, як підвищити доходи бюджету і ефективно боротися з курінням. Той, хто курить сигарети за 30-40 грн, навряд чи перейде на контрабанду, якщо ціна на них зросте. Він або стане платити більше, або перейде на інші бренди в прийнятній для себе цінової категорії. Або дійсно кине палити, хоча в такий варіант віриться слабо.

Українська влада чомусь не розглядає такий шлях, хоча по прорахунків експертів, введення адвалорної акцизної ставки для сигарет будь-якої вартості дасть держбюджету в сім разів більше надходжень, ніж введення "мінімальної" роздрібної ціни на сигарети.

Сьогодні адвалорна ставка у нас починає діяти тільки на цигарки дорожчими 40 грн. і становить 12%. Тобто фактично весь основний сегмент середніх і дорогих сигарет під неї не потрапляє. І сьогодні що з пачки Прими (24 грн), що з пачки Мальборо (39,69 грн) сплачується один акцизний податок в розмірі 15,46 грн. Справедливістю тут навіть не пахне.

Політтехнолог, політичний консультант Ганні Бикова вважає , Що "Ініціативою підняття мінімальних роздрібних цін на сигарети держава змусить людей кидати курити. Але вони не зможуть це зробити. І будуть вибирати між їжею і пачкою дешевих сигарет. Чому пенсіонери, бюджетники з маленькою зарплатою і все незахищені верстви населення повинні вибирати між повноцінним сніданком і пачкою сигарет ?? "

"Скажу як економіст за першим вищої освіти. Є таке поняття - адвалорна ставка. За її суті справедливим є тільки єдиний підхід для всіх виробників товару. Це мій останній аргумент проти підняття МРЦ" - резюмує експерт.

Пояснення тому, для чого влада вибирають самий проблемний і сумнівний спосіб підвищити ціну на сигарети, може бути тільки одне - корупція. Міжнародні корпорації мають достатньо ресурсів, щоб скуповувати чиновників по всьому світу. І, по всій видимості, їм вдалося знайти "потрібні аргументи" для міністерства-ініціатора. Чи знайдуть вони їх і для інших учасників процесу, з якими за нашими відомостями зараз йде активна робота. Так, за попередньою інформацією, Державна фіскальна служба Продана вже дала "добро" на підтримку скандального законопроекту.

Залишається сподіватися, що голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політи ки Ніна Южаніна, міністр юстиції Павло Петренко, голова Мінагрополітики Максим Мартинюк, голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна втрутяться в ситуацію і не дозволять здійснитися мріям міжнародних тютюнових гігантів на шкоду простим українцям і національному виробникові.

У чому то ця ситуація стане індикатором того, наскільки нинішня влада дійсно думає про країну, а не про власні кишені. Адже вибори не за горами. І щоб не говорили з екранів політики і міністри, люди оцінюють їх роботу за своїми холодильників і гаманцях.

Ми в Telegram ! Підписуйся! Читай тільки краще!

Цікаво, що з цього приводу думає глава АМКУ Юрій Терентьєв?
Якщо вже платити 27 грн, то навіщо за ті сигарети, які ще вчора коштували 18 грн?
Чому пенсіонери, бюджетники з маленькою зарплатою і все незахищені верстви населення повинні вибирати між повноцінним сніданком і пачкою сигарет ?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей