* Политика новости » Банки »

* *

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала - Rmnt.ru

 1. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням...
 2. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 3. Механічні особливості фрезера
 4. штанговий механізм
 5. Вузол кріплення оснащення
 6. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 7. Кілька практичних порад относительно Вибори
 8. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 9. Що може фрезер
 10. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 11. Механічні особливості фрезера
 12. штанговий механізм
 13. Вузол кріплення оснащення
 14. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 15. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 16. Що може фрезер
 17. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 18. Механічні особливості фрезера
 19. штанговий механізм
 20. Вузол кріплення оснащення
 21. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 22. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 23. Що може фрезер
 24. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 25. Механічні особливості фрезера
 26. штанговий механізм
 27. Вузол кріплення оснащення
 28. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 29. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 30. Що може фрезер
 31. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 32. Механічні особливості фрезера
 33. штанговий механізм
 34. Вузол кріплення оснащення
 35. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 36. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 37. Що може фрезер
 38. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 39. Механічні особливості фрезера
 40. штанговий механізм
 41. Вузол кріплення оснащення
 42. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 43. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 44. Що може фрезер
 45. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 46. Механічні особливості фрезера
 47. штанговий механізм
 48. Вузол кріплення оснащення
 49. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 50. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 51. Що може фрезер
 52. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 53. Механічні особливості фрезера
 54. штанговий механізм
 55. Вузол кріплення оснащення
 56. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 57. Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала
 58. Що може фрезер
 59. Технічні характеристики фрезера (електрична складова)
 60. Механічні особливості фрезера
 61. штанговий механізм
 62. Вузол кріплення оснащення
 63. Допоміжні елементи: упори і напрямні
 64. Кілька практичних порад относительно Вибори

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Кілька практичних порад относительно Вибори

Вибираючи, не ставте високу потужність інструменту на чільне місце, особливо якщо ручне застосування переважає (не забувайте про додаткове вазі тяговитого фрезера). Однак для регулярних робіт в стаціонарному положенні (стіл, фрезерна стійка ) Висока потужність буде явним плюсом.

Зверніть увагу на наявність регулювання швидкості, а також на характер її реалізації - перемикач повинен знаходитися в такому місці, щоб не було можливості його змістити випадково. Коліщатко або повзунок повинні переміщатися досить туго або східчасто.

Перевірте реальну глибину занурення фрези, яка залежить від конструктивних особливостей цангового затиску. Хороший варіант, коли цанга доходить до низу опорної підошви, ще краще, якщо вона виступає за базову конструкцію. Ця характеристика серйозно впливає на функціональність виробу, але в паспортах і артикулах / назвах вказують тільки хід головки, а не її «виліт» за підошву ( «Интерскол» ФМ-62 / 2200Е, де 62 - це довжина переміщення мотора в міліметрах).

Визначте, якого діаметру фрезу можна буде застосувати в конкретному агрегаті - потрібно зіставити її геометрію з діаметром отвору в опорній майданчику, з отворами в копіювальному кільці і лінійці-циркулі. Не забувайте «впізнати» посадковий розмір цанги. Іншими словами, рекомендуємо вибір робити за принципом «від фрези».

Оцініть ергономіку вироби. Тут важливо підібрати підходящий для вас тип рукояток, варіантів багато - пістолетні, D-образні, грибки. Деякі легкі фрезери дозволяють навіть застосувати однорічний хват. Відносно розташування органів управління, то тут думки досвідчених майстрів розділилися - деякі вважають за краще мати перемикачі під пальцями, інші вважають, що на рукоятках кнопок бути не повинно. Особливу увагу необхідно приділити розміщенню входу і довжині мережевого шнура - короткий кабель серйозно впливає на комфорт при роботі через необхідність застосування подовжувачів.

Особливу увагу необхідно приділити розміщенню входу і довжині мережевого шнура - короткий кабель серйозно впливає на комфорт при роботі через необхідність застосування подовжувачів

Обов'язково протестуйте функціонування нафтового механізму, точність і надійність предустановки глибини занурення. Голова повинна ходити вільно, але без люфтів і перекосів, Вертикальний упор повинен ефективно фіксуватися в обраному положенні, спробуйте з'ясувати, наскільки легко зробити тонке налаштування глибини занурення.

По черзі встановіть на фрезер всі допоміжні елементи, перевірте конструкцію на предмет жорсткості, спробуйте виявити люфти і «лапшеватості».

Віддайте перевагу інструменту з кращого оглядовістю робочої зони, особливо якщо ви часто працюєте без упорів і напрямних. Тут важливий розмір отвору в підошві, конструкція пиловідведення, прозорий кожух, наявність світлодіодного підсвічування (Makita RP1800FX).

Makita RP1800FX Makita RP1800FX

Порівняйте комплектацію різних моделей, оцініть можливість застосування допоміжних елементів від інших виробників.

Протестуйте фрезер на холостому ходу, під навантаженням, на різних швидкостях. Очевидно, що вібрації і сторонні шуми є ознакою неполадок або неякісного складання.

рмнт.ру

31.01.17

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Як вибрати фрезер: рекомендації професіонала

Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам зі знанням справи вибрати ручний фрезер. Як завжди, ми не обмежуємося простим перерахуванням функцій інструменту, а намагаємося надати читачеві максимум практичної інформації, намагаємося розкрити причини вибору тих чи інших характеристик.

Що може фрезер

Лаври винахідника повноцінного фрезерного верстата належать американцеві Елі Уітні, який в 1818 році отримав відповідний патент. Як і у випадку з іншими видатними машинами, явного прориву передували багатовікові технічні і виробничі досягнення і навіть готові конструктивні рішення. Перші фрези і перші фрезерувальні пристрої на станині з деревини (з м'язовим приводом) застосували в Німеччині / At на рубежі XVII-XVIII століть. Удосконалена Уїтні технологія базувалася на обертальному русі робочого полотна і поступальному русі заготовки, спочатку вона призначалася для підвищення якості та продуктивності в обробці металів (їй і тепер немає альтернативи, в плані точності як мінімум). Трохи пізніше подібні верстати почали застосовувати для роботи з деревиною. Тільки в другій половині двадцятого століття намітилася технічна можливість здійснювати фрезерування ручним електричним інструментом - з'явився легкий компактний фрезер, беззавітно обожнюваний мільйонами дерев'яних справ майстрів.

Незважаючи на те що створюється враження, ніби машина ця дуже складна - насправді фрезер, в деякому розумінні, є одним з найбільш нехитрих електричних інструментів. На відміну від інших агрегатів, тут оснащення закріплюється безпосередньо на вал електродвигуна (шпиндель), тому конструкція позбавлена ​​від наявності шестернею, ременів, редуктора. Силова установка (голова) цього агрегату може володіти серйозною потужністю, порівнянної зі стаціонарними верстатами, але основний акцент все розробники зробили на високу швидкість руху оснастки, пряма передача дозволяє розганяти фрезу до вражаючих обертів. Будь-фрезер оснащується масою допоміжних пристроїв, призначених для точної подачі і продуктивної вибірки - всілякі упори, затискачі, направляючі, шаблони. Ось до функціональності саме цих елементів пред'являються серйозні вимоги.

Не тільки деревина підвладна ручний фрезер, без особливих проблем (при наявності спеціального оснащення) «поговорити» можна з пластиками, кольоровими металами, оргстеклом, композитами, штучним каменем і інше. Залежно від призначення і деяких конструктивних особливостей, виділяють кілька типів цього інструменту (кромочні, нерухомі, штангові, спеціалізовані - відрізні, для врізання замків, для гіпсокартону, для плитки, ламельні, шипорезе ...), але самим універсальним і загальновживаним є рухливий штанговий погружной фрезер. В даному випадку голова машини рухається вгору / вниз по напрямних штангах, які жорстко з'єднані з опорною підошвою. Таким чином, фреза строго вертикально, плавно занурюється в матеріал оброблюваної заготовки на задану глибину, поки верхня рухома частина не доторкнеться до регульованого упору. Після чого оператор пересуває інструмент в горизонтальному напрямку, а основну роботу здійснюють гострі кромки обертається фрези.

Меблевики, столяри, будівельники-обробники оцінили переваги інструменту і ні за що тепер не відмовляться від такого помічника. Спеціалізацію фрезера назвати широкою складно, але багато операцій, які з його допомогою виконують, можуть здатися незвичайними. Спробуємо перерахувати основні:

 • вибірка чверті;
 • фігурне або пряме профілювання кромки (кришка столу, сходова проступить);
 • висвердлювання отворів, в тому числі під нагелі;
 • виготовлення кручених / спіральних і поздовжніх канавок на циліндричних і конусних заготовках (ніжки, балясини);
 • грубе шліфування;
 • декоративна різьба по дереву , Гравірування (об'ємна - скульптура, або на площині - фреска);
 • пристрій пазів, фальців, шліцов (для з'єднання елементів меблів);
 • підгонка врівень меблевих ламинатов;
 • відрізні роботи, чорнове вирівнювання контурів (створення заготовки);
 • виготовлення посадкових місць (для замків та навісів, куточків, фурнітури);
 • нарізування різної форми шипів для з'єднання / зрощування деталей;
 • виробництво палітурок (з'єднання перпендикулярних елементів вікон, дверей).

Технічні характеристики фрезера (електрична складова)

Верхня частина, вона ж «голова», вона ж «головна частина», головним чином, являє собою мотор з ручками і цанговим затискачем. Ось про силових характеристиках фрезера і електронної начинки поговоримо в цьому розділі.

Така характеристика фрезера, як споживана потужність, може вказувати на загальну продуктивність агрегату. Іншими словами, маючи більше ват «під капотом», розробники дозволяють встановити більшу фрезу і дають можливість зробити швидку подачу і глибший прохід без перегріву обмоток. Однак велика потужність тягне за собою значне збільшення маси виробу та його габаритів, а високий крутний момент не зовсім коректно співіснує з багатьма «делікатними» оснащеннями. За цією ознакою фрезери поділяють на кілька класів: легкі (до 700 Вт), середні (700-1500 Вт) і важкі (понад 1500 Вт). Деякі виробники дрібнити не стали і для повноти асортименту запропонували моделі потужністю в 2,3 кВт, наприклад, DeWalt DW626 або Makita RP 2300FC (глибина різу 70 мм, вага 6,1 кг, швидкість до 22000 об / хв, розмір цанги 12 мм) . Для порівняння, вага 900-ватної машини Makita RP 0910 - майже вдвічі менше і становить 3,3 кг, але до 57 мм зменшується глибина обробки.

DeWalt DW626 DeWalt DW626

Частоту обертання шпинделя виробники «тримають» в межах 20-30 тисяч обертів на хвилину, «кромочнікі» добивають і до 35000 об / хв. Цікаво, що, чим менше діаметр рекомендованої оснащення (серйозно залежить від потужності), тим більшу швидкість може розвивати конкретний фрезер. Велика фреза використовується з меншою частотою обертання, так як швидкість руху точки на краю її окружності - значно вище. Невелика частота потрібна при обробці пластмаси та металу, щоб не було перегріву робочої зони і оплавлення матеріалу. Виходить, на ділі ми маємо таку залежність: споживана потужність / розмір фрези / глибина обробки / матеріал заготовки / швидкість обертання - кожен з пунктів впливає на інші, тому його максимальні значення ретельно підбираються виробником.

Чим вище швидкість - тим чистіше виходить обробка і тим простіше працювати з твердими матеріалами. А ось якщо потрібна висока точність, або матеріал більш в'язкий - є сенс перейти на меншу частоту. Саме з цих міркувань більшість фрезеров дозволяють для певних умов і матеріалів різної щільності зробити попередню частоти обертання (Black & Decker KW900E). Як правило, це плавне або ступінчасте регулювання коліщатком - до 8 позицій. Вибір швидкості лягає на практичний досвід оператора, але розробники нерідко роблять підказки, вказуючи рекомендовані цифри в паспортах або на фрезах.

Black & Decker KW900E Black & Decker KW900E

Багато просунуті машини мають константну електроніку, яка управляє потужністю мотора для стабілізації заздалегідь встановленої швидкості (Hitachi M12V2). Це допомагає компенсувати втрату крутного моменту і запобігати падінню швидкості обертання ріжучого полотна при зміні щільності неоднорідного матеріалу або при зміні манери подачі інструменту.

Потужні фрезери забезпечуються системою «плавний пуск», яка плавно розганяє інструмент, виключаючи різкий ривок оснащення і перевантаження мережі під дією пускових струмів високої сили (Bosch GOF 2000 CE). Крім усього іншого такий агрегат прослужить довше, так як його вузли захищені від періодичних ударних навантажень.

Якщо температура обмоток двигуна перевищує критичну позначку, в справу вступає система захисту від перевантажень. Реалізована вона може бути по-різному, починаючи від простої індикації відповідного світлодіода, і закінчуючи тимчасовим відключенням харчування. Подібна опція властива тільки професійним моделям високого цінового діапазону (Bosch GOF 2000 CE).

Bosch GOF 2000 CE Professional Bosch GOF 2000 CE Professional

Ще одна корисна функція, яка отримала куди більшого поширення - захист від ненавмисного пуску. Це додаткова кнопка, яку для подачі напруги на мотор необхідно натиснути одночасно з основною клавішею. За допомогою цього вузла пускова клавіша може блокуватися в натиснутому положенні, що дозволяє під час роботи відпустити основну рукоятку. Багато професіоналів дуже часто користуються блокуванням, так як вважають за краще вести інструмент, притримуючи його нема за ручки, а за опорну платформу. Ну, і щоб закрити тему пускової кнопки, упомянём про плавний курку, силою натискання на який можна регулювати швидкість, «газувати». І ще, деякі фрезери не мають звичної клавіші, а включаються повзунковим пристроєм.

Механічні особливості фрезера

підошва

Опорна площадка ручного фрезера виконується з штампованого металу (бюджетний варіант) або з алюмінієвих сплавів - це найважливіший елемент машини. Лита підошва небезпідставно вважається ознакою високого класу інструменту, так як вона відрізняється чіткою геометричною формою і хорошим приляганням до основи - в результаті отримуємо високу якість роботи (AEG OF2050E). Саме на базовій опорі розташовуються вушка для кріплення всіляких напрямних пристроїв, револьверний упор, на ній закріплені вертикальні штанги.

AEG OF2050E AEG OF2050E

Нижня площина опорної платформи обов'язково повинна бути закрита спеціальною накладкою - цей елемент виконується або з пластику, або з лакованої деревини твердих порід. Важливий момент - це розмір отвору в підошві (отвір), очевидно, що він обмежує максимально допустимий діаметр оснащення (фрези).

штанговий механізм

Особливості вертикального переміщення головної частини багато в чому визначають функціональність і продуктивність всього інструменту. Голова рухається по двох напрямних штангах, правильно цей вузол функціонує, якщо фрезу вдається опустити плавно, без застосування зайвої сили. Серйозним мінусом бази вважається наявність люфтів і перекосів, а також зайвого опору. Цей вузол завжди слід тримати в чистоті і в змащеному стані.

Глибина занурення фрези може фіксуватися важелем, розташованим на одній з рукояток, або спеціальним гвинтом (ідеальний варіант, якщо фіксація здійснюється на обох штангах). Насправді установка вильоту оснащення здійснюється вертикальним упором, який встановлюється з різним ступенем точності. Просунуті машини мають попередню згідно вертикальній шкалі, або коліщатком, що враховує навіть частки міліметрів (Metabo OFE 1229). Чим ширше, точніше і стабільніше регулювання, тим більше функціональний і якісний інструмент у вас в руках. Деякі майстри явною перевагою вважають можливість зміни налаштувань в процесі роботи .

Metabo OFE 1229 Metabo OFE 1229

Якщо необхідно робити кілька проходів зі зміною глибини обробки, можна скористатися револьверним упором з декількома (найчастіше їх три) ступенями, ніжками різної висоти. По суті, це змінна по висоті відповідна частина вертикального упору, розташованого на «голові». Револьверна головка дозволяє швидко перенастроювати глибину занурення фрези. Якщо вона виконана у вигляді декількох болтів з різьбленням, то ступені можна додатково підрегулювати по висоті, вкручуючи або викручуючи їх.

У деяких Фрезер верхня частина (голова) від'єднується від платформи, завдяки чому інструмент можна закріпити в стаціонарній конструкції (стійці), або застосовувати в якості Прямошлифовальная апарату, надпотужної бормашини. Фрезер зі спеціальними отворами в підошві іноді закріплюють на верстаті оснащенням вгору, що дозволяє обробляти дрібногабаритних деталі (Hitachi M12SA2).

Вузол кріплення оснащення

Ми вже говорили, що оснащення закріплюється безпосередньо на шпинделі. Фіксується вона за допомогою цангового затиску - спеціальна гайка нагвинчується на конус (втулку) з прорізами і затискає вставлений туди хвостовик. Діаметр цанги повинен відповідати діаметру фрези, тому важливо визначитися з типом використовуваних фрез і допустимих діаметрів. Легкі фрезери розраховані на хвостовики діаметром 6 мм, середні по потужності машини можуть затискати 8-міліметрові фрези, наприклад «Фіолент» МФ3-1100Е. Найпотужніші фрезери в основному мають цанги діаметром 12 мм. Очевидно, що велика, більш «міцненька», фреза має більш масивний хвіст, а для її обертання потрібні особливі силові характеристики. Важливо не помилитися з вибором правильного установочного діаметра фрези, так як на ринку є «європейські» екземпляри з подібними цифрами (6,35; 12,7), що відповідає певним часткам дюйма.

Фіолент МФ3-1100Е Фіолент МФ3-1100Е

Як правило, завжди є можливість в посадочне гніздо більшого діаметра встановити фрезу з більш тонким хвостовиком, для цього доведеться скористатися спеціальною перехідною втулкою (змінної цангою), яка йде в комплекті або купується окремо. До «підміні» оснастки слід поставитися дуже обережно, тут обов'язково повинна збігатися (з установками в інструменті) рекомендована частота обертання і швидкість подачі фрезера, в іншому випадку тонкий хвостовик може не витримати навантаження і зламатися.

Високоякісна цанга надійно фіксує хвостовик строго по осі шпинделя і не допускає появи вібрацій, що розбиває кромки фрези і підшипники інструменту. Більш вдалими вважаються затискачі, в яких є більша кількість прорізів, так як вони краще центрируют фрезу (Bosch GMF 1600 CE).

Bosch GMF 1600 CE Professional Bosch GMF 1600 CE Professional

Щоб поміняти фрезу, зазвичай необхідно застосувати два комбінованих ключа, якщо шпиндель блокується кнопкою або важелем-затискачем, то тільки один (Sparky X 205CE). Глибина посадки хвостовика становить 3/4 або 2/3 його довжини, але в будь-якому випадку, оснащення має спеціальну розмітку.

Допоміжні елементи: упори і напрямні

Досить рідко фрезер застосовують для роботи «від руки» (при чорнової підгонці заготовки, декоративної різьби), частіше ж потрібна філігранна точність. Ось тут на допомогу приходять всілякі пристрої і напрямні, багато з яких входять в базову комплектацію вироби.

Паралельний, горизонтальний упор дозволяє вести фрезер на рівному віддаленні (це відстань обмежена) від кромки деталі. Цей елемент на своїх штангах кріпиться до підошви, де фіксується гвинтами. Надійність фіксації і точність підгонки (на колодці можуть бути свої гвинти / коліщатка для корекції) - ось основні переваги даного вузла. Він за розмірами може бути або на всю ширину опорної площадки, або складатися з двох окремих коротких упорів. Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою.

Виготовляють горизонтальний упор зі сплавів або з штампованої сталі (бюджетний варіант), площина його зіткнення із заготівлею ізолюють знімною пластиковою накладкою

Направляюча шина призначена для прямолінійної подачі фрезера, але, на відміну від паралельного упору, вона встановлюється на будь-якому видаленні від краю заготовки і під будь-яким кутом. По суті, це спеціальна профільована лінійка, що закріплюється струбцинами. До Фрезера замість горизонтального упору під'єднують спеціальний башмак, який ходить по пазах шини і направляє інструмент.

Makita RP1110C Makita RP1110C

Копіювальний кільце (втулка) - це штампований елемент, кругла пластина з бортиком, яка вставляється в проріз опорної підошви і утворює навколо фрези своєрідний упор. Виходить, що можна вести фрезер впритул з шаблоном, отримуючи копію вироби, тільки трохи більшого розміру. Безсумнівним плюсом продуманого копіювального кільця вважається простота фіксації (швидкозатискна конструкція), що не вимагає центрування (Bosch POF 1200 AE), в іншому випадку доводиться здійснювати додаткові рухи тіла в плані позиціонування елемента.

Bosch POF 1200 AE Bosch POF 1200 AE

Кутовий упор дозволяє виготовити точну копію деталі. При цьому заготовка розташовується над шаблоном, а фрезер ведеться з опорою на спеціальний щуп, який часто має можливість регулювань.

Лінійка-циркуль допомагає обробляти заготовку по радіусу, наприклад, зробити округленими стільницю. Майданчик циркуля прівінчівается до підошви фрезера, а її нога закріплюється штифтом в отворі, просвердленому в центрі кола. Як і у випадку з копіювальним кільцем, слід врахувати, що робочий отвір пристосування «пропустить» фрезу тільки обмеженого діаметра.

Опорний підшипник, розташований на фрезі, служить для стабілізації інструменту при деяких видах обробки крайок. Плюсом такої конструкції можна вважати надійне позиціонування фрезера щодо заготовки, мінус - таким оснащенням не вийде щось вирівняти, вона повторить контур кромки.

Кілька практичних порад относительно Вибори

Вибираючи, не ставте високу потужність інструменту на чільне місце, особливо якщо ручне застосування переважає (не забувайте про додаткове вазі тяговитого фрезера). Однак для регулярних робіт в стаціонарному положенні (стіл, фрезерна стійка ) Висока потужність буде явним плюсом.

Зверніть увагу на наявність регулювання швидкості, а також на характер її реалізації - перемикач повинен знаходитися в такому місці, щоб не було можливості його змістити випадково. Коліщатко або повзунок повинні переміщатися досить туго або східчасто.

Перевірте реальну глибину занурення фрези, яка залежить від конструктивних особливостей цангового затиску. Хороший варіант, коли цанга доходить до низу опорної підошви, ще краще, якщо вона виступає за базову конструкцію. Ця характеристика серйозно впливає на функціональність виробу, але в паспортах і артикулах / назвах вказують тільки хід головки, а не її «виліт» за підошву ( «Интерскол» ФМ-62 / 2200Е, де 62 - це довжина переміщення мотора в міліметрах).

Визначте, якого діаметру фрезу можна буде застосувати в конкретному агрегаті - потрібно зіставити її геометрію з діаметром отвору в опорній майданчику, з отворами в копіювальному кільці і лінійці-циркулі. Не забувайте «впізнати» посадковий розмір цанги. Іншими словами, рекомендуємо вибір робити за принципом «від фрези».

Оцініть ергономіку вироби. Тут важливо підібрати підходящий для вас тип рукояток, варіантів багато - пістолетні, D-образні, грибки. Деякі легкі фрезери дозволяють навіть застосувати однорічний хват. Відносно розташування органів управління, то тут думки досвідчених майстрів розділилися - деякі вважають за краще мати перемикачі під пальцями, інші вважають, що на рукоятках кнопок бути не повинно. Особливу увагу необхідно приділити розміщенню входу і довжині мережевого шнура - короткий кабель серйозно впливає на комфорт при роботі через необхідність застосування подовжувачів.

Особливу увагу необхідно приділити розміщенню входу і довжині мережевого шнура - короткий кабель серйозно впливає на комфорт при роботі через необхідність застосування подовжувачів

Обов'язково протестуйте функціонування нафтового механізму, точність і надійність предустановки глибини занурення. Голова повинна ходити вільно, але без люфтів і перекосів, Вертикальний упор повинен ефективно фіксуватися в обраному положенні, спробуйте з'ясувати, наскільки легко зробити тонке налаштування глибини занурення.

По черзі встановіть на фрезер всі допоміжні елементи, перевірте конструкцію на предмет жорсткості, спробуйте виявити люфти і «лапшеватості».

Віддайте перевагу інструменту з кращого оглядовістю робочої зони, особливо якщо ви часто працюєте без упорів і напрямних. Тут важливий розмір отвору в підошві, конструкція пиловідведення, прозорий кожух, наявність світлодіодного підсвічування (Makita RP1800FX).

Makita RP1800FX Makita RP1800FX

Порівняйте комплектацію різних моделей, оцініть можливість застосування допоміжних елементів від інших виробників.

Протестуйте фрезер на холостому ходу, під навантаженням, на різних швидкостях. Очевидно, що вібрації і сторонні шуми є ознакою неполадок або неякісного складання.

рмнт.ру

31.01.17

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей