* Политика новости » Банки »

* *

У Дніпре знають не тільки, де раки зимують, а й як їх вирощувати

Проект "Сім днів в регіоні" сьогодні відправляється ловити раків, точніше - їх випасати

Українці, вважають лікарі, їдять катастрофічно мало риби, річкових і морепродуктів. Удвічі менше, ніж того вимагає організм людини. А такий делікатес як рак взагалі рідко буває на наших столах. Дієтологи припускають, все через вартість такої продукції. Ціни - просто недоступні. Виправити це могло б розвиток вітчизняних господарств. І де, як не в Дніпре, нам про це розкажуть? Проект "Сім днів в регіоні" сьогодні відправляється ловити раків, точніше, їх випасати.

Галузь органічного виробництва - одна з найдинамічніших в Україні: приріст за останні п'ять років склав 90%. Розвиток і підтримку органічного виробництва уряд назвав одним з пріоритетів Мінагрополітики в нинішньому році.

Проект Сім днів в регіоні сьогодні відправляється ловити раків, точніше - їх випасати   Українці, вважають лікарі, їдять катастрофічно мало риби, річкових і морепродуктів

Підтримка такого виробництва - важливий напрямок, люди повинні розуміти, що виробництво органічної продукції дійсно можливо. І що воно дійсно особливе, а не просто ярлик в магазині, якийсь значок, не тільки рекламна кампанія. Органічний продукт - це нелегка праця, але і гідну якість.

При виробництві органічних продуктів в тваринництві забороняється застосовувати стимулятори росту, гормони й антибіотики, а для лікування тварин використовуються профілактичні засоби й гомеопатичні препарати. Сьогодні в Україні вже діє Закон про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини. Тобто, органічні продукти - сучасний тренд.

НАУКА пасти РАКОВ

Вчені Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету, зокрема кафедри водних біоресурсів та аквакультури біотехнологічного факультету, досліджуючи це питання, задумалися про те, як виростити прісноводну рибу, раків, креветок і іншу аквакультурі без вживання будь-яких стимуляторів росту, хімічних добавок і специфічних комбікормів , а використовувати тільки природні корми, щоб в кінцевому підсумку отримати якісну продукцію.

Про результати роботи кореспонденту Укрінформу розповіла кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри водних біоресурсів та аквакультури біотехнологічного факультету Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету Олена Гончарова (на фото):

Про результати роботи кореспонденту Укрінформу розповіла кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри водних біоресурсів та аквакультури біотехнологічного факультету Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету Олена Гончарова (на фото):

- Ми розробили установку замкнутого водопостачання, що складається з акваріума і декількох відділів, де спільно і одночасно вирощували і риб, і раків, і зелень.

Для раків в акваріумі відвели спеціальний садочок, де було 20 самок, побудували для них вдома - це такі харчові трубки, розрізані на сегменти в 15 сантиметрів і з'єднані потім у кілька ярусів. Раки, як відомо, люблять темні місця, тому вони в ці трубки влазять.

Цих раків ми розділили на дві групи і годували одну звичайними комбікормами, а іншу - кормами природного походження і тими, які культивували у себе в лабораторії. Це артемії (водорості), риба та природний білок з каліфорнійських черв'яків. Студенти самостійно виробляли і додавали корм раків, потім їх зважували, вимірювали обидві дослідно-контрольні групи.

Виявилося, що дійсно, раки росли краще там, де їх годували натуральними кормами. У нас були самці і самки, тому незабаром під рачьімі хвостами з'явилася ікра. Кожна з самок може давати від 30 до 50 Раченьем. Щоб її зберегти, ми додали в нашу установку грати, і ікринки, відділяючись, потрапляли в захищене сіткою місце. Доводилося стежити і за тим, щоб раки не поїдали один одного в той момент, коли у них відбувається линька і їх тіла стають найбільш незахищеними. Щоб підвищити їх опірність, ми додавали в їх корм агар-агар, крейда.

Раки, як відомо, прісноводні, тому восени, коли наш експеримент був завершений, ми їх випустили на Фестивальному причалі в Дніпро. Це саме ті раки, які отримували природний корм. Примітно, що вони були більші за тих, яких годували комбікормом зі стимуляторами.

Примітно, що вони були більші за тих, яких годували комбікормом зі стимуляторами

При вирощуванні раків ми застосували аквапоніка (отримання продуктів харчування в одній системі на основі а квакультури (Вирощування риб, раків) і гідропоніки (Вирощування рослин у воді)). Зверху на ємність прибудували лоток з гравієм, в який посадили зелень базиліка, салату, огірки. Безпосередньо в ємності вирощувалася риба, а в садку - раки. Вода в установці циркулювала за допомогою насоса по колу: там де риба і раки залишали екскременти, тобто органіку, вода забиралася і йшла в гравій, де росли рослини, таким чином зелень отримувала органічні добрива, а вода очищається і поверталася знову до раків і риб .

Спочатку це був невеликий експеримент. Потім їм зацікавився приватний підприємець, і зараз ця установка впроваджується в технологічну схему. Ми спостерігаємо, як це діє вже в більших масштабах, на виробництві.

Там змонтована велика установка - вона металева, має каскадну форму. Ми звернули увагу, що вода в промисловому варіанті навіть краще очищається рослинами. Власник, бачачи такі результати, планує далі розширювати виробництво в цьому симбіозі.

НІЖ УКРАЇНА СХОЖА НА ФРАНЦІЇ

Вивчати культуру аквапоніка, а заодно і писати докторську роботу, Олена Гончарова тричі відправлялася до Франції.

- Я працювала там в лабораторії, а також бачила, як фермери вирощують рибу. Франція з Україною дуже схожі, тому що обидві аграрні країни, і у нас є великий потенціал для такої справи - це наші акваторії, водойми. В Україні навіть більше можливостей для промислових масштабів. У Франції це в основному невеликі обсяги, в основному, сімейний бізнес - дід займався, батько, діти, онуки.

Влітку до нас приїжджали французькі студенти, які місяць проходили стажування на рибних фермах, вивчали які в Україні є взагалі рибні господарства, відвідували і вивчали в Інституті рибного господарства (Бердянськ) морські види риб, в нашому Придніпровському регіоні - річкові господарства, де вирощують промислову рибу .

Влітку до нас приїжджали французькі студенти, які місяць проходили стажування на рибних фермах, вивчали які в Україні є взагалі рибні господарства, відвідували і вивчали в Інституті рибного господарства (Бердянськ) морські види риб, в нашому Придніпровському регіоні - річкові господарства, де вирощують промислову рибу

Після цього у вересні на два тижні в ліцеї імені Святого Христофа водних біоресурсів та аквакультури, це поблизу Іспанії на півдні Франції, поїхали наші студенти. Три студентки, серед них - Саша Дукач, яка вже займалася раками.

Такий обмін студентами дуже цікавий, тому що вони поїхали не просто на ферму працювати, а ходять на заняття, вивчають ті ж дисципліни, що і тут, але вже за європейськими стандартами. Протягом тижня вони виїжджали на різні ферми, вивчали досвід сімейного праці, технології. Очікуємо їх повернення і того досвіду, який вони отримали, - каже Олена Гончарова.

На думку вченого, установки замкнутого водопостачання могли б зробити революцію в вирощуванні рибних продуктів. Адже на відкритих акваторіях вирощування риби залежить від фактора сезонності, взимку цей процес неможливий. Закриту установку можна змонтувати в будь-якому місці. Таке спорядження дозволить контролювати хімічний склад води, здоров'я риб.

- Крім того, можна буде вибрати перспективні об'єкти вирощування. Зараз це тіляпія, кларієві сом, це поєднання різних видів аквапоніка - вирощування зелені, риби і раків. Цим можна займатися в підвальних приміщеннях, це може бути невелика ємність. Якщо взяти корівник - то він передбачає значні масштаби, повинні бути ангари, габаритне обладнання, силосні ями та інше, тобто це великомасштабне виробництво.

А якщо мова йде про аквакультурі, то ті ж рециркуляційні установки можна в будь-якому місці розгорнути, - запевняє Гончарова, розповідаючи про переваги сучасного рибництва.

Взагалі про аквапоніка знали давно, але чомусь вона не отримала великого визнання. Переважно це були маленькі акваріуми для дитячих досліджень. У промислових масштабах це явище було маловивченим і малознайомим.

- Коли я була у Франції, мені сподобалася одна ідея, яку хотіла б запровадити і в нашому Дніпре: у них є такі культурно-освітні зони, наприклад, парки, де науковці роблять свої установки. Тобто, якісь наукові ідеї, якщо місцева влада вважає, що вони актуальні, виставляються в міні-проектах. І ось, наприклад, у мене є ідея запропонувати в нашому місті зробити таку установку по аквапоніка, щоб через скло люди могли бачити і рибу, і раків, і як там ростуть рослини. Така б була візуальна популяризація. Тоді б, може, інакше люди на це подивилися. Мені підказали це самі студенти, які побували в Сен-Жан-де Люз (Франція) в океанічному акваріумі. Вони сказали: «Ми тепер по іншому дивимося на нашу спеціальність». А там, коли приходиш до акваріума, бачиш панно з інтерактивним екраном, бачиш риб, торкаєшся їх зображення - і відкривається відразу інформація про них, їх характеристика. Іноді є цікава інформація, але ми її не вміємо ще інтерпретувати, як у приказці «вміла готувати, та не вміла подавати», так і ми ще не вміємо використовувати сучасні методи інформування, пропаганди чогось нового.

ЯКА РИБА ЕСТ КАБАЧОК?

- А ось - тіляпія, - показує інший акваріум в лабораторії Олена Гончарова. - Це риба номер один в світі, тому що всі ресторани намагаються мати в меню страви з неї. М'ясо тиляпии дуже смачне і має ряд переваг. Також цікава риба тим, що вона тепловодна, родом з Мозамбіку. Виношує ікринки у себе в роті і, наприклад, якщо для іншої риби нам потрібні інкубаційні апарати, щоб туди закладати ікру (а це ще і площі, і обладнання), то у випадку з тиляпии цього не треба. А нереститься тіляпія через кожні 30 днів, тобто це десь 10-12 разів на рік, відкладаючи до 2,5 тисячі ікринок.

Ми поки тільки почали її досліджувати для вирощування в нашому регіоні, вона також цікава тим, що не дуже вимоглива до хімічного складу води. Риба швидко зростає, товарної її вважають, коли досягне ваги 250 грамів і більше. Щоб виростити рибини в 500 грамів, потрібно 8 місяців. Цікаво, що харчується тіляпія і зоопланктоном, і фарш їй можна давати, навіть кабачок їсть.

У нас в області є підприємства, де вирощують в замкнутому циклі риб - кларієві сома і тіляпія, але чомусь не постачають на полиці наших магазинів, а на експорт. Зате до нас дуже багато продукції надходить замороженою. Хоча могли б споживати свіжу - власне і якісну. Покладаємо надії на наших студентів-випускників, - каже вчений.

До речі, в цьому році в університеті відбувся перший випуск студентів за фахом водні ресурси та аквакультури. Чотири роки навчання, бакалаври. Зараз ці студенти вступили до магістратури, яка вперше відкрилася в вузі такої дисципліни.

Новому напрямку - всього п'ять років.

Талановитий вчений Георгій Борисович Мельников на початку 1930-х років працюючи в Дніпропетровському сільськогосподарському інституті, активно вивчав водні біоресурси Придніпров'я. Як визнаний фахівець по зоопланктону, іхтіології та рибництва він активно досліджував рибогосподарські аспекти водойм Південно-Східної України, а отримані наукові результати активно застосовував у навчальній роботі. З огляду на значне наукове обгрунтування і наявність перспектив розвитку рибогосподарського напрямку, в 2011 році в Дніпропетровському державному аграрному університеті була заснована кафедра водних біоресурсів та аквакультури.

Кафедра має відповідні бази практики на ВАТ «Дніпропетровське виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство», ВАТ «Петриківський рибгосп», ТОВ «Зеленодольскриба», ЧХ Агрофірма «Знахідка», Дніпропетровської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини, Синельниківському міжрайонному управлінні водного господарства, ПрАТ «Агро- Союз », ДОГО« Дніпровська природна інспекція ». Кращі студенти та аспіранти кафедри проходять практику в провідних науково-дослідних інститутах України та за кордоном: Інституті рибного господарства НААН України (Київ), Інституті біології південних морів (Одеса), Інституті рибного господарства і екології моря (Бердянськ), Інституті рибного господарства і аквакультури (Варна і Пловдив, Болгарія), приватному підприємстві з розведення риби (Тулуза, Франція) та ін.

Місцем роботи випускників стають рибогосподарські підприємства всіх форм власності, державні інспекції рибоохорони, рекреаційні господарства, науково-дослідні інститути відповідного профілю, приватні рибгосподарства, створені самими випускниками. Вони можуть бути лікарями-іхтіологами, технологами на рибних підприємствах, технологами, укладачами раціонів для годівлі риб, цікавий напрямок - дизайн в акваріумістики.

Отже, хто ще без власного бізнесу, - підказуємо, ніж можна з користю займатися: вирощуйте раків, рибу, ще й зелень. Говоріть, ринок риби зайнятий іншими виробниками? Можливо. Але з покладених 20 кілограмів на рік, українці споживають лише половину, а могли б їсти більше, до того ж, своєю. Та й сама Україна, маючи такі можливості, могла б стати імпортером раків, як, наприклад, Туреччина, Вірменія, Азербайджан. Вони вибудовують бізнес на продажу живих і варених раків. Ну що, зацікавилися? За досвідом приїжджайте в Дніпро, тут є кому розповісти і навчити.

Людмила Блик, Дніпро

Фото Миколи Мякшікова

І де, як не в Дніпре, нам про це розкажуть?
ЯКА РИБА ЕСТ КАБАЧОК?
Говоріть, ринок риби зайнятий іншими виробниками?
Ну що, зацікавилися?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей