* Политика новости » Банки »

* *

Інвестиції з ризиком для життя

  1. ІСЖ vs вклади: хто кого?
  2. інвестиції наосліп
  3. Хелло, частки?

Ринку страхування життя в Росії чекає важкий шлях

фото: Дарина Шурупова / Banki.ru

Експерти ринку страхування життя розійшлися в думках, яким шляхом піде далі цей сегмент ринку і чи впорається він з існуючими ризиками.

Актуальні проблеми, з якими стикаються страховики життя, а також існуючі ризики в даному сегменті обговорили 25 квітня учасники страхового співтовариства в рамках круглого столу «Інвестиційне страхування життя - де межа зростання?», Організованого інформаційним порталом Банкі.ру і Національним рейтинговим агентством.

ІСЖ vs вклади: хто кого?

Інвестиційне страхування життя (ІСЖ) за підсумками 2016 року стали називати драйвером всього ринку, так як воно зростає випереджаючими темпами: збори російських страховиків зросли на 15%, при цьому сегмент страхування життя збільшився на 66% (до 214,1 млрд рублів). За даними експертів, 90% цього зростання припадає на ІСЖ, що набирає обертів на тлі зниження ставок по депозитах і активного включення в продажу продукту нових учасників, насамперед роздрібних банків. На частку банківського каналу припадає близько 83% всіх полісів страхування життя. Банкострахування також зростає, як ніколи раніше, його частка в минулому році досягла історичного максимуму і впритул наблизилася за обсягами до агентських продажів.

Одним із трендів 2016 року стало бурхливе зростання банкострахування. За деякими оцінками, вже в 2017 році цей канал продажів може перекрити за зборами агентські продажу. Але цей зліт таїть в собі небезпеку: банківські продажу можуть дискредитувати страхові продукти в очах споживачів.

Багато банків пропонують такий страховий продукт саме в якості альтернативи вкладами, оскільки при позитивному сценарії він може забезпечити більш високий дохід. Однак розкривати дані по прибутковості страховики ІСЖ не поспішають, ухильно відповідаючи, що все залежить від обраної клієнтом стратегії і кон'юнктури ринку. При цьому представники страховиків всіляко підкреслюють, що виконують найважливішу місію - змінюють структуру ринку інвестицій.

«Депозити стали менш цікавими - не тільки з точки зору ставок, але і з точки зору потенціалу розвитку, - вважає генеральний директор ТОВ« Альфа Страхування-Життя »Олексій Слюсар. - Ми (страховики життя. - Прим. Банкі.ру) займаємося не тільки бізнесом як бізнесом, ми даємо можливість людям стати масовими роздрібними інвесторами - це ключове завдання, яке ми вирішуємо. Ми конвертуємо короткі депозити в більш довгі папери ».

Віце-президент Всеросійського союзу страховиків (ВСС) Максим Данилов вважає, що ІСЖ буде розвиватися далі в напрямку появи інвестпродуктов з регулярними внесками (зараз внесок одноразовий) і розширення страхового покриття за такими договорами - «продукт буде ставати більш страховим». Одна з ключових проблем, що заважають розвитку ІСЖ, на думку віце-президента ВСС, полягає в низьку фінансову грамотність населення. У слабкому розумінні клієнтами, що вони купують, що конкретний продавець в банку клієнту продає.

«У стандартах, які ВСС зараз розробляє, ми окрему увагу приділяємо стандарту по стосункам з юридичними і фізичними особами - між собою ми його називаємо« продуктовий », - розповів Данілов. - У ньому обмовляється, що потрібно говорити клієнту, як потрібно говорити. Страхування життя - єдиний зростаючий сегмент в страхуванні. Хочеться, щоб він і далі розвивався і досяг того місця в економіці, яке він займає в інших країнах ».

Данилов упевнений, що найближчим часом резерви зі страхування життя зможуть вирости з нинішніх 0,5% ВВП до рівня Східної Європи, де вони становлять в середньому 5-8% ВВП. «4-5 трильйонів рублів в управлінні у страхових компаній життя - це абсолютно нормальний рівень», - упевнений експерт.

За словами Максима Данилова, зростання страхових компаній життя буде і далі відбуватися в основному навколо великих банківських груп, але в той же час навів приклади «Ингосстраха» і «Росгосстраха», які формально не входять до складу великими банками.

інвестиції наосліп

Тим часом, на думку деяких експертів, зокрема з АКРА, бурхливе зростання ІСЖ може закінчитися, коли піде низка закриття трьох або п'ятирічних договорів і клієнти отримають зовсім не ту прибутковість, яку очікували.

Так, Жанна Гончарова, віце-президент, керівник напрямку банкострахування і прямого маркетингу АТ «МетЛайф», бачить основний ризик бурхливого розвитку ІСЖ в можливому розчарування клієнтів через те, що банки не можуть підходити індивідуально і підбирати продукт. Вони навіть не завжди пояснюють клієнту, що він купив і що його чекає на виході з програми.

Чому так бурхливо зростає продаж інвестиційного страхування життя і які продукти зможуть замінити ІСЖ через кілька років?

Як зазначає керівник напряму «Страхування» порталу Банкі.ру Дмитро Жуков, один із серйозних ризиків ринку ІСЖ в тому, що клієнт вибирає стратегію інвестування фактично наосліп: він не бачить, в які конкретно компанії вкладаються його гроші. Крім того, людина найчастіше приходить в банк за депозитом і, отримуючи замість нього інвестиційний продукт у вигляді ІСЖ, не завжди до кінця розуміє, що ніхто не гарантує йому прибутковість, як за вкладом. «Часто за відгуками в нашому фінансовому супермаркеті ми бачимо, що інформація доноситься неправильно - ІСЖ подається як продукт з гарантованою прибутковістю, - говорить Жуков, - Ми поки не намацали шлях, як в Інтернеті роз'яснити людині ці нюанси». Фінансовий супермаркет Банкі.ру запустив продажу продуктів ІСЖ в кінці минулого року.

Виконавчий директор, начальник управління з розвитку депозитних і комісійних продуктів КБ «Ренесанс Кредит» Сергій Єрохін погоджується, що вибухове зростання продажів ІСЖ в 2016 році пов'язаний з низькими ставками по депозитах. При цьому він підкреслює, що банк продає цей страховий продукт як інвестиційний. «Ми продаємо ІСЖ нашим клієнтам, нам важливо, щоб вони залишалися лояльними. Ми фактично продаємо ідею диверсифікації вкладень », - говорить Єрохін.

При цьому він погоджується, що існують ризики некоректних продажів. І з ними потрібно боротися, впевнений експерт. Важливим моментом представник «Ренесанс Кредиту» вважає відсутність у росіян - початківців інвесторів невдалого досвіду інвестування, без якого не може бути розвитку ринку. Він наводить як приклад неправильного настрою населення валютну іпотеку, при якій обвал рубля сприймається не як не спрацювала стратегія, а як те, що «нас обдурили».

Учасники круглого столу, які представляли банки, між тим відзначали зі свого досвіду, що більшість клієнтів розуміють, що вони займаються інвестуванням і що ніякої гарантованої прибутковості в цьому випадку бути не може.

Новачок на ринку страхування життя - «МАКС Життя», яка представила свої перші продукти тільки в лютому 2017 року. У компанії поділилися свіжими враженнями від ситуації. «Ми поки вчимося, придивляємося, - сказав генеральний директор СК« МАКС-Життя »Андрій Мартьянов. - Ми бачимо тенденцію до подовження термінів по цих продуктах, оскільки досить істотні витрати і апетити наших партнерів по комісійній винагороді. Бачимо ми і іншу сторону, пов'язану з необхідністю розміщення резервів, - для нас були великим відкриттям ті складності, які виникають при довгострокових розміщеннях. У п'ятирічних продуктах нас здивувала відсутність якісних емітентів з відповідною прибутковістю. У міру того, як буде розвиватися страхування життя, я сподіваюся, буде розвиватися і фінансовий ринок, ринок можливостей для інвестування ».

Ризики страховиків життя в даний момент збільшуються ще й через вимоги регулятора до рейтингування об'єктів інвестування: далеко не всі емітенти мають рейтинги двох акредитованих ЦБ агентств - АКРА і «Експерт РА» - і не збираються їх отримувати. Проблему потрібно вирішити до липня 2017 року.

«Ми купуємо довгі продукти, продавати їх зараз - це збитки, - каже Олексій Слюсар. - Сьогодні це сама палаюча проблема, яка може принести компаніям додаткові фінансові витрати. Але ми знаходимося в діалозі і намагаємося, щоб це питання було вирішене досить плавно для індустрії, щоб нам не довелося продавати папери і розривати депозити ».

Президент НРА Віктор Четвериков нагадав, що з 1 липня міжнародні рейтинги об'єктів інвестування перестають діяти, але він упевнений, що до цього моменту буде прийнято якесь компромісне рішення. «Буквально днями прийнято рішення, що рейтинги емітентів будуть враховуватися тільки в кінці року», - сказав Четвериков.

Хелло, частки?

Єдиної точки зору, в якому напрямку буде далі розвиватися ринок страхування життя, серед страховиків немає. Хтось вважає, що ІСЖ витіснить накопичувальне страхування життя (НЖУ), хтось, навпаки, вважає, що за накопичувальними програмами майбутнє. Розійшлися думки і про те, чи допустять на російський ринок популярне на Заході пайову страхування (unit linked) і чи приживеться воно у нас.

«Ми знаємо, що в Європі накопичувальне страхування життя практично вмерло. Виною тому довгі зобов'язання, негативна прибутковість по депозитах і навіть облігаціях, - заявив гендиректор ТОВ «Альфа Страхування-Життя» Олексій Слюсар. - Все це транформіровалось в інвестиційне страхування здебільшого і в ринок окремо розташованих ризикових продуктів ».

Віце-президент «МетЛайф» Жанна Гончарова категорично не згодна з гендиректором «Альфастрахование-Життя», що накопичувальне страхування в Росії незабаром помре слідом за Європою. «Я не стала б ставити хрест на накопичувальному страхуванні», - сказала вона, підкресливши, що на нашому ринку існує великий нереалізований блок НЖУ - пенсійні продукти.

Серйозні перспективи розвитку ринку представник «МетЛайф» бачить і в пайовому страхування (unit linked). «Ми лобіюємо просування на російському ринку цього виду страхування (« МетЛайф »принципово не йде в ІСЖ. - Прим. Банкі.ру), - говорить Гончарова. - Unit linked - більш гнучкий продукт, клієнт сам вибирає стратегію і може її змінювати протягом дії терміну страхового договору ». Одним з істотних мінусів ІСЖ Жанна Гончарова вважає те, що страхова премія вноситься одноразово, в той час як і в накопичувальному, і в пайовому страхування можливі регулярні внески.

Олексій Слюсар, в свою чергу, переконаний, що регулятор не дозволить розвивати на російському ринку пайову страхування, так як воно фактично повторює ПІФи, ніша яких вже зайнята. При цьому представник «Альфастрахование-Життя» вважає, що такий продукт був би цікавий клієнтам.

Генеральний директор СК «Інгосстрах-Життя», член президії СРО на базі ВСС Володимир Черніков також не згоден, що ІСЖ витіснило або витісняє накопичувальне страхування. Експерт підкреслює, що зараз стоїть питання створення «екосистеми в частині фінансового планування» - потрібно поєднувати на ринку різні продукти, що мають різні цілі. ІСЖ дозволяє заробляти і при цьому зберігати внесок, якщо стратегія не спрацювала. Unit linked - більш амбітний продукт, який дозволяє заробити більше, але несе ризики втрати інвестицій. НЖУ націлене на забезпечення того рівня життя, до якого клієнт звик, або на накопичення до певного моменту потрібної суми. На думку Чернікова, зараз на ринку формується потреба довгострокового продукту зі страховим захистом. Наприклад, страхування від критичних захворювань, яке по суті є «безкоштовним страхуванням», так як клієнт отримує внески назад після закінчення терміну договору (в разі продукту «Ингосстраха» це сім років), якщо страхового випадку не відбулося. «Всі ці види страхування - це частини фінансового планування», - зазначає Черніков.

Ольга КУЧЕРОВА, Banki.ru

ІСЖ vs вклади: хто кого?
ІСЖ vs вклади: хто кого?
Чому так бурхливо зростає продаж інвестиційного страхування життя і які продукти зможуть замінити ІСЖ через кілька років?
Хелло, частки?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей