* Политика новости » Банки »

* *

Знаки безпеки / попереджають, розпорядчі, що забороняють, ГОСТ

 1. ГОСТ знаки безпеки
 2. Призначення знаків безпеки
 3. Сигнальні кольори і знаки безпеки з охорони праці
 4. Види знаків безпеки з охорони праці
 5. Заборонні знаки безпеки з охорони праці
 6. Знак небезпечна зона (ГОСТ)
 7. Попереджувальні знаки безпеки з охорони праці
 8. Розпорядчі знаки безпеки з охорони праці
 9. евакуаційні
 10. медичного призначення
 11. вказівні
 12. Знаки промислової безпеки
 13. Комбіновані і групові знаки
 14. Відповідальність за відсутність знаків безпеки

Знаки з охорони праці та техніки безпеки повинні бути не тільки на великих промислових об'єктах або будівельних майданчиках, а й у всіх приміщеннях громадського призначення. Всі вони повинні суворо відповідати вимогам ГОСТ. Далі ми докладно зупинимося на окремих групах.

З цієї статті ви дізнаєтеся:

ГОСТ знаки безпеки

Знаки безпеки регулюються ГОСТ 12.4.026-2015. Даний ГОСТ застосовується не тільки на території Росії. Він є міжнародним, діє також у Вірменії, Киргизії і Таджикистані, і розроблений для стандартизації вимог до знаків. Він строго регламентує не тільки їх розмір і колір, але також і вимоги до световозвращенія.

увага

Роздрукований на звичайному принтері знак не відповідатиме встановленим вимогам. Тому так поступати не варто. Важливо здобувати знаки тільки у перевірених виробників.

Призначення знаків безпеки

Знаки безпеки встановлюються на об'єкти промислові , Будівельні, будівлі господарського і громадського призначення. Деякі з них покликані забезпечити безпеку вже в разі екстреної ситуації. Наприклад, позначивши місце, де знаходиться евакуаційна сходи або вогнегасник.

Інші допомагають запобігти НС, а треті нагадують, наприклад, вимкнути світло.

Всі вони допомагають знизити ймовірність:

Основною метою таких знаків буде звернути на себе увагу і попередити людини. Навіть якщо людина знаходиться в знайомій обстановці, при виникненні НС може розгубитися або просто не зорієнтуватися, тоді як знак допоможе знайти вихід з будівлі або знайти кошти ліквідації аварії.

важливо

Розміщення знаків повинно проводитися на видному місці в поле зору співробітників і відвідувачів, при цьому не створюючи перешкод при виконанні щоденних завдань.

Сигнальні кольори і знаки безпеки з охорони праці

У розділі 3 ГОСТ 12.4.026-2015 даються визначення основних понять документа. Зокрема містяться визначення сигнального кольору для знаків з охорони праці.

Сигнальним вважають колір, який покликаний привернути увагу громадянина до небезпеки безпосередньо або до можливості її появи.

Такі таблички встановлюються на вузлах агрегатів, в місцях ймовірної або потенційну небезпеку, на джерелах шкідливих або небезпечних виробничих факторів . Також можливо його застосування для розмітки сигнальних і евакуаційних ліній.

Для полегшення сприйняття людиною на покажчиках можуть використовуватися контрастні кольори. Це ще більше привертає увагу і підсилює зорове сприйняття.

Таким чином, покажчики являють собою графічне зображення або напис, нанесені на основу контрастними сигнальними кольорами.

Не всі відтінки можуть бути віднесені до сигнальним. Такими вважаються:

 • червоний;
 • жовтий;
 • синій;
 • зелений;
 • а також контрастний колір (п. 5.1 ГОСТ 12.4.026-2015).

Кожен з перерахованих відтінків несе своє смислове навантаження, має свою сферу застосування. Контрастним кольором для всіх, крім жовтого, буде білий. Для нього ж - чорний.

Червоним позначають безпосередню небезпеку, все, що пов'язано з пожежною технікою та пожежогасінням і іншими небезпечними (аварійними) ситуаціями. Це найбільш привертає до себе і тривожний колір.

Прикладом такого знака можуть служити таблички:

 • заборона куріння;
 • пожежний кран;
 • прохід заборонено і інші.

Встановлюється заборона на використання такого колір для стаціонарних протипожежних засобів і шляхом евакуації.

Жовтий колір більш м'який, і його значення - це можлива небезпека. Їм малюють попереджувальні знаки.

наприклад, небезпека ураження електричним струмом .

Зеленим друкують евакуаційний таблички і знаки, що позначають безпечні умови.

Синій - розпорядчий (вказує), що потрібно зробити, щоб забезпечити собі або іншим безпеку.

Види знаків безпеки з охорони праці

Існує кілька класифікацій знаків з охорони праці. Залежно від алгоритму їх використання виділяють:

 • основні - несуть смислове навантаження і можуть використовуватися самостійно;
 • додаткові - застосовуються тільки разом з основними і містять напис;
 • комбіновані - по своїй суті це група покажчиків, яка використовується одночасно (основні + додаткові).

Зазвичай, все знаки плоскі, але для посилення зорового сприйняття вони можуть виготовлятися і об'ємними. Об'ємні знаки являють собою куби або інші геометричні фігури, на кожній з граней яких завдано знак. Всі знаки можуть бути або освітленими, або ні.

Залежно від того, з якого матеріалу таблички виготовлені, вони можуть бути несвітними, світловідбиваючими або фотолюмінесцентного.

Світяться видно за рахунок природного або штучного освітлення.

Світловідбиваючими є ті, які повертають спрямований на них потік світла. Їх добре видно, якщо в темряві направити на них ліхтарик.

Фотолюмінесцентні накопичують світлові промені і віддають їх в темряві.

Існує ще одна класифікації - в залежності від призначення. Далі ми докладно розберемо кожну з груп.

Заборонні знаки безпеки з охорони праці

Заборонні знаки безпеки з охорони праці

Заборонні представляють собою білий перекреслений круг з червоною облямівкою. Уніфіковані не тільки сам вид знака і його кольору, але і товщина облямівки і перекреслює лінії (її ширина дорівнює 0,8 діаметра кола).

Такі знаки забороняють небезпечні дії або поведінку . На білому тлі зображається чорним те, що їм забороняється. Наприклад, собака, коли заборонено прохід з тваринами.

Знак небезпечна зона (ГОСТ)

Знак небезпечна зона (ГОСТ)

Даний знак відноситься до додаткових і зазвичай застосовується в поєднанні з основним. Для додаткових знаків характерно, що облямівка і напис повинні відповідати за кольором основного знаку. Він може використовуватися спільно із заборонним покажчиком "прохід заборонено".

Він може використовуватися спільно із заборонним покажчиком прохід заборонено

Попереджувальні знаки безпеки з охорони праці

Попереджувальні знаки безпеки з охорони праці

Попереджувальні описують можливу небезпеку, закликають до обережності. Він являє собою жовтий трикутник з чорною облямівкою.

Череп з кістками позначає можливі шкідливі речовини, блискавка - можливе ураження електрикою . Графічні зображення наносяться чорною фарбою.

Розпорядчі знаки безпеки з охорони праці

Розпорядчі знаки безпеки з охорони праці

Розпорядчі покажчики містять обов'язкові до застосування вимоги. При їх невиконанні може наступити пошкодження здоров'я.

Знак являє собою синій коло з білою облямівкою. Наноситься зображення повинно бути білого кольору. Прикладом такого знака може служити "Працювати в захисних окулярах"

евакуаційні

евакуаційні

Евакуаційні можуть являти собою як квадрат, так і прямокутник з білою облямівкою. Наноситься зображення також має бути білим.

Евакуаційними знаками позначають весь шлях аж до виходу з будівлі. До них відносять позначення сходових проходів, напрямки евакуації і позначення виходів . Ці покажчики мають бути розміщені таким способом, щоб людина, вперше знаходиться в даному будинку, міг без праці його покинути в разі НС.

медичного призначення

медичного призначення

Показують, де людина може отримати першу допомогу, де знаходяться аптечки та інші медичні засоби. Як і евакуаційні, розміщується на зеленому квадраті з білою облямівкою. Наноситься зображення повинно бути білим.

вказівні

вказівні

Вказівні містять зображення або інформацію, що вказують на певну дію (наприклад, місце куріння). Можуть розташовуватися на синьому квадраті або прямокутнику з білою облямівкою. Зображення або текст наноситься білою фарбою.

Знаки промислової безпеки

До знаків промислової безпеки в першу чергу відносяться різні сигнальні стрічки. Вони застосовуються, як правило, на будівельних об'єктах для позначення безпечного проходу або, навпаки, для огородження небезпечних ділянок .

Стрічки виготовляються двоколірні, з контрастними кольорами. Лінії на них можуть розташовуватися вертикально (в), під кутом 45 градусів (а), або у вигляді "ялинки" (б).

Лінії на них можуть розташовуватися вертикально (в), під кутом 45 градусів (а), або у вигляді ялинки (б)

Зелено-біла використовується тільки на шляху евакуації. Решта ж - для огородження небезпечних зон, зон аварій і НС, зон роботи спец. техніки, позначення архітектурних форм на будівельних об'єктах.

Комбіновані і групові знаки

Комбіновані і групові знаки повинні бути об'єднані в прямокутну форму і обов'язково містити основний і додатковий знак.

Комбіновані знаки містять 1 основний і 1 додатковий. Фон для них повинен бути білий, додатковий знак - чи в колір основного, або чорний напис.

Фон для них повинен бути білий, додатковий знак - чи в колір основного, або чорний напис

Групові знаки - це об'єднані кілька комбінованих. Основний знак повинен супроводжуватися пояснювальною написом.

Основний знак повинен супроводжуватися пояснювальною написом

Відповідальність за відсутність знаків безпеки

Наявність подібних покажчиків є для роботодавця безумовним. Їх відсутність тягне за собою відповідальність, передбачену ст. 5.27.1 КоАП РФ .

Штрафи, передбачені цією статтею, складають:

 • 2 000-5 000 руб. для посадових осіб та ВП;
 • 50 000-80 000 руб. для ЮЛ.

Повторне ж порушення веде до збільшення цих значень для першої групи до 40 000 руб. або дискваліфікацію до 3 років. Для другої групи - до 200 000 руб. або призупинення діяльності ЮЛ до 90 діб.

А якщо врахувати, що на підприємстві таких табличок має бути не одна або дві, а десятки, варто подбати про те, щоб уникнути значних збитків через штрафи.

Читайте також:

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей