* Политика новости » Банки »

* *

Нова реальність для білоруського рубля

  1. Криза - це надовго
  2. Росія не знає, що робити

Обвал курсу білоруського рубля на минулому тижні це тільки початок неприємностей, які загрожують нашій валюті в найближчому майбутньому в зв'язку з несприятливими подіями в Росії і в світі.

Ще недавно здавалося, що головна небезпека для білоруського рубля виходить з твердого наміри президента Білорусі домогтися від своїх чиновників збільшення заробітної плати в країні до 1 тис. BYN. Ризики, пов'язані з подіями за кордоном, здавалися не дуже серйозними. Однак минулого тижня ситуація змінилася. Знову, як це бувало і раніше, причиною виникнення проблем на валютному ринку країни стали події в Росії, а саме, обвал курсу російського рубля. Він був викликаний загостренням відносин Росії з Британією і США, новими санкціями з боку цих країн і конфліктом в Сирії.

Різке ослаблення російського рубля призвело і до падіння курсу білоруського рубля по відношенню до долара і євро на Білоруської валютно-фондової біржі. Щоб розібратися в тому, що станеться далі, треба зрозуміти, наскільки серйозним є загострення відносин Росії з Британією і США, а також які можливості і наміри Росії вирішувати виникаючі проблеми.

Обвал курсу білоруського рубля на минулому тижні це тільки початок неприємностей, які загрожують нашій валюті в найближчому майбутньому в зв'язку з несприятливими подіями в Росії і в світі

Динаміка курсу долара США на Московській біржі, RUB / USD

Криза - це надовго

А це загострення виглядає зовсім не випадковим. Британія виходить з Євросоюзу, в зв'язку з чим її економіці і країні загрожує ізоляція від Європи. У зв'язку з цим британські лідери намагаються знайти можливість зберегти хоч якусь єдність з європейськими країнами. Зробити це можна різними способами, один з яких полягає в тому, щоб знайти спільного ворога. І Росія для цього підходить якнайкраще, так як вона досить значна, але далека від Британії.

Другою причиною погіршення політичної ситуації в світі є події в США. Противники Дональда Трампа зовсім не змирилися з його перемогою і намагаються послабити або навіть прибрати його з посади, для чого використовують російську карту - бажання президента поліпшити відносини з Росією. Тому той змушений вести себе жорстко.

Більш того, навіть в його оточенні є люди, які налаштовані на посилення напруженості в відношеннях між двома країнами. Зокрема, це Майк Помпео - майбутній глава Держдепу США. На слуханнях в Сенаті, що відбулися на минулому тижні, він заявив, що «Саме тому, що ми роками стримано відповідали на російську агресію, Росія і тепер продовжує вести себе агресивно. Але цього більше не повториться ».

Таким чином, є досить вагомі причини для того, щоб напруженість у відносинах Росії з Британією і США зберігалася. Для їх усунення необхідно, щоб Британія знову вступила в ЄС, а в США Дональд Трамп пішов би з посади президента. Так як обидві події здаються малоймовірними в найближчі роки, конфронтація триватиме.

Росія не знає, що робити

Відносно внутрішньої політики Росії також немає ясності. З одного боку, не дивлячись на всі неприємності і обвал курсу рубля, фінансовий стан країни є цілком благополучним. Більш того, через високі ціни на нафту в даний час сальдо зовнішньої торгівлі Росії позитивне, і Мінфін ще до недавніх пір утримував курс російського рубля не від падіння, а від зростання. З цією метою він направляє на покупку валюти всі доходи бюджету, які отримує в разі перевищення ціни нафти над базовим рівнем (трохи вище 40 USD за барель). Це вельми солідні гроші. Так, з 6 квітня по 8 травня планувалося витратити на ці цілі 240 млрд. RUB, що повинно було скласти близько 4 млрд. USD.

Запаси валюти в Росії досить вражаючі. Міжнародні резерви РФ на 6 квітня 2018 року склали 458,9 млрд. USD. З початку року вони збільшилися на 27,8 млн. USD.

Але є і проблеми. Зовнішній борг Росії в даний час складає 524,9 млрд. USD. C початку року він виріс на 6,1 млрд. USD. Борг уряду дорівнює 59,9 млрд. USD, борг банку Росії - 6,6 млрд. USD, тобто більшу частину зовнішнього боргу становить заборгованість корпорацій. Однак є ще ринок рублевих облігацій федеральної позики, де нерезидентам РФ на кінець лютого 2018 року належало 34,2% облігацій (на 2,33 трлн. RUB), тобто приблизно на 40 млрд. USD.

Події минулого тижня показали, що такий ринок є вкрай нестійким. У зв'язку з цим 16 квітня перший заступник голови ЦБ Ксенія Юдаєва заявила, що в банку обмірковують доцільність введення додаткових заходів щодо обмеження валютного кредитування в РФ. А заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков повідомив, що в Росії активізується робота, пов'язана з імпортозаміщенням, скороченням залежності від американських платіжних систем, а також від долара як розрахункової валюти.

Тобто, що в ситуації, що склалася робити, російські чиновники не знають, вони тільки вивчають можливості. Скільки років вони триватимуть роздуми, невідомо.

Слід враховувати, що валютний ринок Росії взагалі влаштований досить дивно. Банк Росії в 2014 році дистанціювався від питань, пов'язаних з його регулюванням, що розв'язало руки валютним спекулянтам і призвело до обвалу курсів російського і білоруського рублів. Але пару років тому функції ЦБ з даного питання взяв на себе російський Мінфін. Згідно з бюджетним правилом він уже приблизно 14 місяців скуповує валюту на внутрішньому ринку, щоб не дати курсу рубля вирости. У той же час, він час від часу перешкоджає і надмірного ослаблення рубля, загроза чого зазвичай виникає в кінці кожного року, і організовує продаж валюти, а то і сам її реалізує в разі потреби.

Таким чином, в Росії фактично встановлено коридорний режим курсу рубля, згідно з яким курс долара відносно вільно плаває в діапазоні приблизно 55-60 RUB / USD. Тобто курс рубля є плаваючим, але в досить вузьких межах - приблизно 10%, причому курс рубля штучно занижений, на що 16 квітня в твіттері вказав навіть Дональд Трамп.

Ця система валютного регулювання і параметри коридору для валюти не прописані ні в яких стратегічних документах, вони існують за фактом. Можливо, тому, що, організувавши девальвацію рубля, Росія порушує свої зобов'язання в рамках G20. Це означає, що система може бути в будь-який момент змінена. Крім того, вона не спрацьовує в разі форс-мажорних обставин, типу тих, які наступили на минулому тижні.

В цілому російські Мінфін і ЦБ можуть стабілізувати валютний ринок, так як резервів у них набагато більше, ніж потрібно для вирішення подібних проблем, але вони не хочуть це робити. Вони обмежилися лише тим, що перестали купувати валюту в рамках бюджетного правила. У ЦБ і Мінфін розраховує, що поточна криза з часом завершиться, після чого сформована система валютного регулювання знову запрацює, і курс рубля повернеться в заданий діапазон.

З цим згодні багато експертів. Так, Наталя Орлова, головний економіст Альфа-Банку вважає, що після періоду волатильності, викликаної введенням нових санкцій проти Росії, курс рубля може повернутися до своєї справедливої ​​вартості, тобто 55-60 BYN / USD. А експерти Райффайзенбанку вважають, що при поточній ціна нафти, санкцій на Русал і бюджетному правилі, справедливий курей долара складає 59,7 RUB / USD. Але ці прогнози не враховують можливе продовження погіршення відносин Росії з США і Британією.

Є і більш песимістичні оцінки. Зокрема, у Вищій школі економіки вважають, що в разі збільшеного через санкції відтоку капіталу з Росії та можливого зниження цін на нафту в другій половині 2018 року курс долара може піднятися до 65-70 RUB / USD.

Це цілком можливо. Як показує зроблений вище аналіз причин виниклої кризи, ніякої стабілізації ситуації у відносинах Росії із західними країнами в найближчі роки не відбудеться. А це означає, що курс російського рубля буде схильний до великих коливань, а що склалася в Росії система формування курсу рубля може бути змінена. Не виключено, що буде вирішено вжити додаткових заходів щодо зниження волатильності курсу рубля, а Мінфін прийме рішення зрушити коридор плавання курсу долара вище, щоб підтримати російську економіку, тобто девальвувати рубль. А якщо нафта дійсно подешевшає, то і потік нафтодоларів в країну знизиться. У зв'язку з цим можна відзначити, що за прогнозом Мінекономрозвитку, курс долара до рубля в середньому за 2018 рік має скласти 64,7 RUB / USD.

Все це створює нову реальність для білоруського рубля. Треба звикати жити в умовах як нестабільності курсу російського рубля, так і невизначеності з порядком регулювання цього курсу Мінфіном і Банком Росії.

Це означає, що слід готуватися до додаткового ослаблення білоруського рубля проти долара і євро. За підсумками минулого тижня вартість валютного кошика з долара, євро і російського рубля зросла лише на 0,1%, тобто наша валюта продемонструвала силу. Але це тимчасово. Ослаблення російської валюти неминуче призведе до зниження доларового еквівалента виручки білоруських підприємств від імпорту товарів в РФ, що чинитиме тиск на курс білоруського рубля.

Крім того, різкі коливання цього курсу буде знижувати його привабливість в очах населення, що також буде тиснути на рубль.

Можна очікувати, що ситуація дещо проясниться після рішення резидента РФ Володимира Путіна про зміну уряду. Але кардинальних змін навряд чи варто очікувати. Білоруський фінансовий ринок вступає в епоху невизначеності, незважаючи на всі зусилля Нацбанку і Мінфіну РБ забезпечити стабільність за допомогою проведення жорсткої грошово-кредитної політики, спрямованої на зниження доходів і заощаджень населення.

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей