* Политика новости » Банки »

* *

Кандидат хімічних наук Тетяна Ширшова: «Треба вивчати селен, щоб не скаржитися на високу смертність» «БНК

В Інституті біології КНЦ УрО РАН недавно відбулося засідання вченої ради. Один з прозвучали на ньому доповідей був присвячений не вивченою в республіці проблеми вмісту селену в навколишньому середовищі та шляхам його підвищення в організмі людини. Про те, чим загрожує нестача цього елемента і як можна вирішити питання селенодефіціта, розповіла кореспонденту « молоді Півночі »Автор доповіді, провідний науковий співробітник лабораторії біохімії та біотехнології Тетяна Ширшова.

Фото Юрія Кабанцева

- Що таке селен і чому його недолік небезпечний для людини?

- Селен - це рідкісний, розсіяний в земній корі елемент, який тривалий час вважали сильним токсикантом. Наукові дослідження в області селену були розпочаті в 30 - 40 роках минулого століття в США, коли в деяких штатах у тварин, які вживають в їжу так звані рослини-акумулятори селену, були виявлені випадки токсикозів. У всіх підручниках з фізіології рослин він фігурував як сильний токсикант.

Однак в подальшому було доведено, що селен є незамінним фактором харчування, а в 1973 році було виявлено, що він містить один з важливих ферментів - глутатіонпероксидази, який в нашому організмі відповідає за антиоксидантну активність. Тобто зв'язує вільні радикали і тим самим запобігає розвитку багатьох захворювань. Селен має дуже сильним антиканцерогенною і антиоксидантну дію, призупиняти і навіть запобігає розвитку злоякісних пухлин, активно бере участь в процесах відтворення поколінь, розвитку, старіння.

Вчені зрозуміли, що селен - це необхідний нутрієнт, елемент, який людина повинна отримувати з їжею. Він не виробляється в організмі людини. У 80 - 90-ті роки його стали вважати мало не панацеєю від усіх хвороб. Однак незабаром стало зрозуміло, що надлишок цієї речовини не менше шкідливий, ніж його недолік. В даний час прийшли до висновку, що кожна людина повинна отримувати певну кількість селену для того, щоб не захворіти усіма цими страшними захворюваннями.

- Страшні захворювання - це рак?

- Так, це і онкологічні захворювання. Крім того, є такі хвороби, які проявляються в так званих селенодефіцитних регіонах, тобто там, де не вистачає селену в грунті, в рослинах. Вперше це було виявлено на півночі Китаю, в провінції Центр, від якої хвороба і отримала свою назву. Гостра нестача селену в їжі обумовлює розвиток кардіоміопатії, або хвороби Кеша, і, як правило, призводить до летального результату. Друге захворювання, яке теж пов'язане з дефіцитом селену, - це хвороба Кашина-Бека, або уровская хвороба. Вона вперше була відкрита російським ученим Миколою Кашин ще в 1848-му році в Забайкаллі, на березі річки Уров. Звідси її назва. Це теж страшна хвороба, яка вражає маленьких дітей до 6 - 8 років.

Спостереження негативного впливу селенодефіціта привели до того, що дослідження по селену останнім часом розвиваються великими темпами. Препарати селену були введені в якості лікарських для населення деяких країн, наприклад, у Фінляндії, яка є селенодефіцитних країною. У багатьох державах проблема селенового дефіциту була вирішена завдяки створенню і практиці використання селенсодержащих біологічно активних добавок до їжі, так званих БАДів. Однак при вживанні їх може підстерігати небезпека. Невелике передозування - і відбувається отруєння організму. Вчені прийшли до висновку, що одним з найбільш безпечних та ефективних методів підвищення селенового статусу населення є все-таки регулювання вмісту селену за допомогою грамотно нормованого харчування.

- Наскільки ця проблема актуальна для нашої республіки? Вона входить в число селенодефіцитних регіонів?

- Для нашої республіки вона надзвичайно актуальна. Як показали результати досліджень, проведені в Інституті фізіології КНЦ УрО РАН, середньорічне значення концентрації селену в сироватці крові обстежених чоловіків у віці 18 - 20 років розташовувалося на нижній межі загальноприйнятого нормативу. На півночі нашої республіки 32% жінок і 18% чоловіків відчувають дефіцит селену. Однак зміст його як в грунті, так і в продуктах харчування, в лікарських рослинах у нас практично не досліджувався. Ми провели, можна сказати, піонерські роботи.

Росія - це теж селенодефіцитних регіон. Архангельська область і Республіка Комі відносяться до регіонів з низьким селеновим статусом навколишнього середовища. Але разом з тим селен дуже нерівномірно розподілений в грунті. Іноді в одному районі на різних ділянках зміст його в грунті може відрізнятися в десятки або навіть сотні разів. Залежить це від багатьох факторів. Пройшов дощ - солі селену вимилися, і їх концентрація в грунті і в рослинах, відповідно, знизилася.

- Як давно Інститут біології став займатися дослідженням цієї проблеми, і які на сьогодні вже є напрацювання?

- Вивченням цієї проблеми наша лабораторія під керівництвом доктора біологічних наук Володимира Володіна зайнялася всього років зо три тому. До нас ніхто нею не займався. Ми вивчали хімічний склад цибулі на території нашої республіки. У нас в дикій природі налічується всього три види цибулі з 332-х, які ростуть в Росії і сусідніх державах. Ми провели комплексні біохімічні дослідження цих луків, як культурних, так і з дикої природи. Результати показали, що вони є джерелом багатого набору біологічно активних речовин, мікро- і макроелементів, в тому числі селену та інших мікронутрієнтів, необхідних людині для нормального функціонування організму.

З цих трьох видів один - Allium schoenoprasum, або шніт-цибуля - зростає по всій території Комі. У дачників - повсюдно. Він дуже корисний, особливо ранньою весною, коли після довгої полярної ночі ми відчуваємо гострий дефіцит аскорбінової кислоти та інших вітамінів. Він містить незамінні вищі жирні кислоти, такі необхідні людині мікроелементи, як цинк, мідь, залізо, марганець. Тим більше, він є акумулятором селену. Тобто, це рослина, яка може накопичувати селен набагато більше, ніж його міститься в самому грунті.

- Які ще рослини є акумуляторами селену? Які з них ростуть в Комі?

- Чи вважаються акумуляторами селену, тобто рослинами, які накопичують величезні його кількості, астрагали. У нас на території республіки вони теж ростуть. Але взагалі, супер-продуцентом селену є часник. Він володіє антиканцерогенними властивостями завдяки присутності селенометіл селеноцистеїну. Часник в 10 разів інтенсивніше поглинає селен з грунту, ніж інші рослини. Для того, щоб задовольнити добову потребу організму в селен, досить щодня з'їдати три-чотири зубчики часнику. Капуста брокколі, трава материнка - теж супер-продуценти селену.

В общем-то, при вживанні багатьох харчових продуктів можна заповнити цей дефіцит селену. Денна доза його міститься в склянці сільської свіжої сметани, в 50 г свинячого сала, в 200 г кальмарів і морської капусти, в 150 - 200 г вареної брокколі. Настій шипшини і кілька волоських горіхів також компенсують його дефіцит.

На жаль, ми порівняно недавно стали займатися даною проблемою. У своїй доповіді я сформулювала концепцію розвитку цих досліджень. Хотілося б привернути до них увагу і керівництва інституту, і наукової громадськості, тому що це, дійсно, дуже серйозна проблема.

- Чи є конкретні пропозиції по боротьбі з селенодефіцітом?

- Є. Вивчивши селеновий статус харчових рослин, можна розрахувати, яким необхідним мінімумом овочів, наприклад, цибулі, часнику, капусти або якихось інших харчових рослин, вирощених в умовах нашої республіки, можна заповнити потребу організму в селен. Але, напевно, не кожен може з'їдати по три-чотири зубчики часнику в день. Вранці його не співали - треба йти на роботу, ввечері теж не завжди прийнятно. Тому виходить, що одним часником цю проблему не вирішиш.

Потрібно розробити рекомендації для населення, який набір продуктів необхідний для вирішення проблеми селенодефіціта. Він є в морепродуктах, але вони для нас малодоступні і не відносяться до традиційних продуктів харчування для нашого населення. Перш за все, треба виходити з традицій та вирішувати проблему за рахунок власних, звичних для нас продуктів. Коротше кажучи, є такі продукти, завдяки яким можна підтримувати нормальний вміст селену. Просто цією проблемою необхідно зайнятися більш серйозно, щоб не скаржитися на те, що у нас така висока смертність, що так рано вмирають люди, а інфаркт помолодшав.

А ось в Фінляндії була прийнята державна програма, згідно з якою люди, схильні до онкологічних і серцево-судинних захворювань, отримують від держави дотацію на селенсодержащіе препарати. І за останні роки у них різко скоротилося число хворих на ці недуги. У США проводилися експерименти, які показали, що різко знижується ризик захворювання раком при вживанні селенсодержащих препаратів.

- Чому, на вашу думку, неефективні БАДи, яких так багато в наших аптеках?

- На нашому фармацевтичному ринку більше 800 селеносодержащіх БАДів. Але їх неграмотне вживання дуже небезпечно. По-перше, основна маса БАДів з селеном містить селенат натрію, тобто неорганічну сіль і дуже погано засвоюється організмом. Звичайно, є БАДи з органічними формами селену. Але вони дуже дорогі, і не кожна людина, як ви розумієте, зможе їх придбати. Потім, у людини повинна бути власна, індивідуальна доза селену, яку йому треба заповнити. Тому потрібно, щоб лікар чітко розрахував, яка кількість цього препарату ви повинні вживати. По-друге, бувають дуже недобросовісні постачальники цих БАДів, які включають не та кількість і не ті сполуки селену. А перевищення вмісту селену в організмі може привести до токсикозу і навіть до летального результату, спровокувати розвиток різних захворювань. Препаратів у нас досить, але це все не поставлено на відповідний рівень, коли лікарі розуміють всю відповідальність за її призначенні.

- Оскільки індивідуальні норми, як ви говорите, різні, що потрібно робити людині? Він повинен звернутися до лікаря?

- Ні. Справа в тому, що з нашими продуктами харчування ми не можемо отримати дуже багато селену. І якщо вживати в їжу часник, цибуля, брокколі, трошки свинячого сала, молочні продукти, телятину, баранину, квасолю, кукурудзу, можна підтримувати в собі більш-менш нормальний селеновий баланс. Приймати різні препарати треба тільки в разі гострого дефіциту селену. Потрібно, щоб населення було освіченим в цьому плані і знало, що треба урізноманітнити своє харчування, а не тільки їсти кашу і хліб.

Страшні захворювання - це рак?
Наскільки ця проблема актуальна для нашої республіки?
Вона входить в число селенодефіцитних регіонів?
Як давно Інститут біології став займатися дослідженням цієї проблеми, і які на сьогодні вже є напрацювання?
Які ще рослини є акумуляторами селену?
Які з них ростуть в Комі?
Чи є конкретні пропозиції по боротьбі з селенодефіцітом?
Чому, на вашу думку, неефективні БАДи, яких так багато в наших аптеках?
Оскільки індивідуальні норми, як ви говорите, різні, що потрібно робити людині?
Він повинен звернутися до лікаря?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей