* Политика новости » Банки »

* *

Шехтель Федір Осипович - біографія архітектора, особисте життя, фото, роботи

  1. Федір Шехтель - архітектор без диплома
  2. Російський модерн Шехтеля
  3. Архітектор молодої країни рад

Ф едор Шехтель - творець російського модерну в архітектурі. За його проектами зводили друкарні і особняки, прибуткові будинки і магазини, готелі і дачі. Тільки в Москві було побудовано понад 60 будівель - Ярославський вокзал і друкарня «Ранок Росії», особняк Степана Рябушинського і будівлю МХТ . Багато з його будівель увійшли в золотий фонд вітчизняної архітектури і знаходяться під охороною держави.

Федір Шехтель - архітектор без диплома

Федір Шехтель народився в Петербурзі в сім'ї зросійщених німців. Коли йому було шість років, сім'я переїхала в Саратов . Тут батько разом зі своїм старшим братом керував крохмальним заводом, ткацької фабрикою і театром. Однак незабаром помер батько, а трохи пізніше - і його брат. Сім'я залишилася без засобів до існування. Мати віддала на усиновлення двох молодших дітей, а сама переїхала в Москву , Де за протекцією свого родича Тимофія Жегін влаштувалася економкою в будинок Павла Третьякова .

Федір Шехтель залишився в Саратові і здобув початкову освіту вдома. У 1871 році він склав вступні іспити в першу чоловічу гімназію і був зарахований до другого класу. Через два роки його визначили в чотирьохкласне училище при Тираспольської римсько-католицької гімназії. Вже тоді хлопчик виявив здібності до малювання і креслення.

У 1875 році Шехтель закінчив училище і переїхав до матері в Москву. У будинку Третьякова, де працювала мати, він познайомився з багатьма культурними діячами, серед яких був і відомий архітектор Олександр Камінський. Спочатку він запросив Федора працювати в своїй майстерні, а трохи пізніше юнак вступив до Училище живопису, скульптури та архітектури на архітектурне відділення.

Спочатку він запросив Федора працювати в своїй майстерні, а трохи пізніше юнак вступив до Училище живопису, скульптури та архітектури на архітектурне відділення

Федір Шехтель. Ілюстрації до альбому «Весна красна». Видано Михайлом Лентовським. 1883

1883

Федір Шехтель. Ілюстрації до альбому «Весна красна». Видано Михайлом Лентовським. 1883

1883

Федір Шехтель. Ілюстрації до альбому «Весна красна». Видано Михайлом Лентовським. 1883

Федору Шехтелю доводилося піклуватися про хвору матір і багато працювати, щоб утримувати сім'ю. Часу на навчання майже не залишалося - і в 1878 році студента відрахували за «погану відвідуваність». В результаті він не отримав диплом архітектора, але працював в архітектурних майстерень Олександра Камінського, Дмитра Чичагова , Костянтина Терського.

Майже десять років Федір Шехтель працював і як архітектор, і як ілюстратор. Він оформляв журнали, ілюстрував книги, малював театральні афіші та навіть ресторанне меню. для Антона Чехова він оформив обкладинку першої збірки «Строкаті розповіді» , А разом з Миколою Чеховим ілюстрував московські газети і гумористичні журнали «Будильник» і «Цвіркун». На початку 1880-х років Федір Шехтель почав працювати ще і як театральний художник. Він оформляв кіоски та окремі виставкові павільйони, створював декорації і костюми для вистав у театрі «Скоморох» і великому театрі .

Російський модерн Шехтеля

Паралельно Шехтель створював і архітектурні проекти. За ним в парках Москви споруджували театри, галереї, відкриті естради, павільйони, а в Петербурзі побудували театр «Лівадія» і ресторан в китайському стилі «Кинь-Грусть». Найбільшою роботою архітектора став московський відкритий театр «Антей» в помпейском стилі.

В цей час Шехтель спроектував перші приватні будинки. Більшість з них він побудував за межами Москви, тому що не мав диплома архітектора. Однією з перших робіт став ансамбль заміських садиб для залізничних магнатів фон Дервізу в Рязанської губернії. У фасаді будівель архітектор поєднував риси всіх відомих йому стилів: монастирські вежі були сусідами з середньовічними, а візантійські елементи перепліталися з готичними.

Наступні великі замовлення архітектор отримав від представників династії Морозових. Федір Шехтель побудував дерев'яну дачу в російській стилі на річці Киржач для Сави Морозова , садибу в підмосковному Одинцова-Архангельському для Вікулов Морозова, особняк в стилі «англійської готики» для Зінаїди Морозової. У 1894 році, під час будівництва особняка Морозової, 35-річний Шехтель отримав диплом техніка-будівельника і міг працювати самостійно.

У 1894 році, під час будівництва особняка Морозової, 35-річний Шехтель отримав диплом техніка-будівельника і міг працювати самостійно

Дача Сави Морозова на річці Киржач. Архітектор Федір Шехтель. 1892. Фотографія: правдінформ.рф

рф

Садиба в підмосковному Одинцова-Архангельському для Вікулов Морозова. Архітектор Федір Шехтель. 1892-1894. Фотографія: is-tok.ru

ru

Особняк Зінаїди Морозової. Архітектор Федір Шехтель. 1894-1898. Фотографія: starkult.ru

Ці будівлі стали предтечею московського модерну. У них виявлялися риси нового стилю: величезні вікна різної форми, велика кількість декору і різнорівневі майданчики. Після будівництва перших особняків Шехтель став отримувати безліч замовлень. Одне з перших - друкарня для «Товариства скоропечатня Олександра Левенсона» - було витримано в готичному стилі , А його інтер'єр і декор фасаду архітектор виконав у стилі модерн. Новаторський вигляд отримали і наступні споруди - торгові доми Матвія Кузнєцова та Василя Аршинова.

Федір Шехтель будував банки і вокзали, особняки і готелі, каплиці і церкви, театри і типографії, пам'ятники і навіть лазні. Один з відомих проектів - особняк московського мільйонера Степана Рябушинського . Світлий особняк прикрашали спіралеподібні і криволінійні лінії, а кубовидний обсяг будівлі підкреслювали великі вікна. Усередині Шехтель продумав особливий інтер'єр, де кожна деталь була твором мистецтва.

Шехтель реконструював будинок Художнього театру (сьогодні - МХТ імені Чехова ). Архітектор повністю перепланував художню обробку приміщень: зал для глядачів оформив на контрасті темного низу і світлого верху, орнамент стелі розписав в сріблясто-бузкових тонах, стіни прикрасив блідо-рожевими ліхтариками. У театрі Шехтель продумав все - від найдрібніших деталей обробки до знаменитого символу МХТ, завіси з білою чайкою.

Особняк Степана Рябушинського. Архітектор Федір Шехтель. Москва. 1900

1900

Особняк «Будинок Шаронова». Архітектор Федір Шехтель. Таганрог. 1912

1912

Ярославський вокзал. Архітектор Федір Шехтель. Москва. 1902-1907

Московські особняки, будівля МХТ і Ярославський вокзал Федора Шехтеля стали яскравими зразками російського модерну. При будівництві він використовував сучасні дешеві і надійні матеріали: каркасні конструкції та метал, залізобетон і скло, глазурований і облицювальну цеглу. Основним принципом архітектора було проектування не "зовні всередину», а «зсередини назовні». Шехтель вважав, що ні власник повинен пристосовувати будівлю під себе, а вона сама повинна бути побудована з урахуванням потреб господаря. Тому архітектор приділяв велику увагу внутрішньому плануванню будівель і інтер'єрів.

Архітектор молодої країни рад

У 1901 році Федір Шехтель став академіком академії мистецтв . У цей період серед робіт архітектора з'явилися будинки в нових стилях - неокласичному і неорусском. Шехтель звертався до культурної спадщини і шукав натхнення в будівлях минулих років, а після переосмислював їх і будував сучасні будівлі. Однією з таких робіт став Ярославський вокзал. Його центральна частина була побудована в неорусском стилі і нагадувала російську терем, а доповнювали будівництво декоративні елементи в стилі модерн - ковані деталі, мозаїка і рослинні орнаменти. Вхід в вестибюль прикрашали рельєфні зображення гербів міст, які зв'язала залізниця - Москви, Архангельська і Ярославля .

Після революції 1917 року Федір Шехтель намагався адаптуватися до нового життя в молодій Радянській державі. Однак почалася Громадянська війна і замовлення на будівництво практично перестали надходити. У 1918 році особняк Шехтеля націоналізували, разом з сім'єю йому довелося поневірятися по різних квартирах. При цьому архітектор займав високі пости: був головою Архітектурно-технічної ради Головного комітету державних споруд, головою художньо-технічної комісії при НТО ВРНГ - центральному органі, який керував наукою, - викладав у ВХУТЕМАСе, був членом і головою журі на архітектурних конкурсах.

У 1920-х роках будівництво в країні стало відновлюватися. Федір Шехтель створював нові проекти - мавзолею Леніна , Болшевского оптичного заводу, проте майже всі його роботи були відхилені. З усіх проектів побудували тільки павільйон Туркестану на Всеросійській сільськогосподарській виставці 1923 року. З 1924 року Шехтель керував архітекторами при ДніпроГЕСі.

Останні роки Федір Шехтель жив у важких умовах: замовлень він майже не отримував, а призначеної пенсії не вистачало навіть на ліки. Помер архітектор в 1926 році в Москві, Шехтеля поховали на Ваганьковському кладовищі.

Якщо людина мистецтва будує будинок, в якому збирається жити сам, зазвичай виходить щось цікаве.

Готелі з цікавою історією.

Читаємо про дохідних будинках Москви і Петербурга - про їх архітекторів, господарях і знаменитих мешканців.

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей