* Политика новости » Банки »

* *

AUTO-Consulting: Маловідомі факти про "копійці" ВАЗ-2101- Авто блог-AUTO-Consulting | оглядач

  1. AUTO-Consulting: Маловідомі факти про "копійці" ВАЗ-2101- Авто блог-AUTO-Consulting 45 років тому,...
  2. AUTO-Consulting: Маловідомі факти про "копійці" ВАЗ-2101- Авто блог-AUTO-Consulting

AUTO-Consulting: Маловідомі факти про "копійці" ВАЗ-2101- Авто блог-AUTO-Consulting

45 років тому, 19 квітня 1970 року народження, з конвеєра в Тольятті зійшов автомобіль, який змінив хід автомобільної історії на просторах СРСР. Це - ВАЗ-2101, "Жигулі" або - просто "Копійка". Виявляється в трактуванні біографії цього авто було багато неоднозначних моментів.

ВАЗ 2101 могли випускати під Києвом

Почнемо з географії. Чому для будівництва заводу АвтоВАЗ вибрали саме Тольятті? Точніше - Ставрополь-на-Волзі, як тоді називалося місто, в якому в 1967 році почалася гігантська будівництво Волзького автомобілебудівного заводу. Серед можливих варіантів було 54 різних майданчики в різних куточках СРСР. Зараз про це мало хто пам'ятає, серед фіналістів було 6 міст: Ярославль, Бровари, Мінськ, Білгород, Горький і Тольятті.

Зараз про це мало хто пам'ятає, серед фіналістів було 6 міст: Ярославль, Бровари, Мінськ, Білгород, Горький і Тольятті

Переможця обирали за трьома критеріями:

1. Близькість до джерел поставок будівельних матеріалів;

2. Наявність машинобудівних заводів в регіоні;

3. Добре розвинута транспортна інфраструктура, енергогенеруючі потужності, наявність відповідних будівельних організація і достатньої кількості робочих рук, не зайнятих у сфері виробництва продукції соціального значення ;.

За всіма показниками АвтоВАЗ цілком могли побудувати і в Броварах під Києвом. Але ... в останній момент не вистачило лобі в "верхах" і переміг місто Тольятті. Ось ЦК КПРС і постановило везти будівництво саме там. До слова, вже в наш час Бровари знову розглядали як місце для будівництва заводу Peugeot-Citroen, а й другий раз передмістю Києва не пощастило.

Будівництво стала ударною і, як тоді було модно, - комсомольської. Величезний завод побудували за 3 роки замість планових шести. Сам місто назвали на честь генерального секретаря італійської комуністичної партії Пальміро Тольятті. Та й історія покупки ліцензії у Фіата теж була частково політичної.

Чому вибрали FIAT?

Сама модель Fiat 124 мала досить (але не саму) передову для свого часу конструкцію. Автором автомобіля в Fiat називають інженера Адольфо Мессорі. Його дітищу вдалося в 1967 році отримати титул Європейський Автомобіль Року. До речі, це сталося вже після того, як в СРСР було прийнято рішення випускати цю модель. Зараз експерти говорять, що у Fiat 124 був істотний недолік - класичний задній привід. А більш просунутим для того часу (для масових авто) вважався привід передній. Але переможців не судять, адже Fiat-124 і його модифікації розійшлися по світу багатомільйонними тиражами. Більше за автомобільну історію вдалося продати тільки Volkswagen Kafer (Жук).

Як стало відомо AUTO-Consulting, в якості альтернативи Fiat-124 тоді розглядався передньопривідний Renault-16, але французи не йшли на поступки. Іронія долі, в 2012 році АвтоВАЗ все-таки дістався альянсу Renault-Nissan. Однак 42 роки завод прожив виключно в дусі FIAT.

Автогігант на Волзі

Підприємство ВАЗ мало для СРСР таке значення, що його гендиректором призначили заст міністра автомобільної промисловості. Будівництво автоваза і наповнення його обладнанням держава витратила від 4 до 5 мільярдів рублів. А рубль тоді, як ми пам'ятаємо, був дорожчий від американського долара. Майже всі комплектуючі для автомобілів ВАЗ проводилися на місці. Для цього було закуплено обладнання у своїх - 844 радянських заводів, на 900 підприємствах в країнах РЕВ (Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Чехословаччини), а також в Італії, ФРН, Англії, Франції та США. Причому, у капстран радянський Зовнішторг закуповував обладнання в кредит.

Проте, для свого часу автозавод в Тольятті став одним з найсучасніших і передових підприємств в Європі. Плановий обсяг виробництва виглядає немаленьким і сьогодні - 600 тис. Авто в рік. Хоча, навіть такі цифри не ліквідували в СРСР дефіцит. За ВАЗом треба було відстояти в черзі років 5. А коштували перші ВАЗ-2101 - 5500 радянських рублів.

Зате в назві автомобіля - "Жигулі" нічого політичного не було. Так називаються гори недалеко від Тольятті. Щоб з'явилося це рідне для багатьох автомобілістів назву, виписане оригінальним шрифтом на кормі автомобіля (до слова, шрифт теж придумали італійці), журнал "За кермом" оголосив читацький конкурс. Було подано близько 55 тисяч пропозицій, серед яких нову модель пропонували назвати навіть "Фіалка", "Меморіал", "Перворожец" і "Діректівец". Було серед пропозицій і назва "Лада", яке згодом врятувало радянський експорт. Адже, наприклад, в арабських країнах "Жигулі" було співзвучно слову "злодій", а в Іспанії - "жиголо".

Адже, наприклад, в арабських країнах Жигулі було співзвучно слову злодій, а в Іспанії - жиголо

ВАЗ-2101 - це не "чистий" Fiat

Вже 19 квітня 1970 року з конвеєра ВАЗа зійшли перші ВАЗ-2101. За кермом першого авто сидів італійський конструктор Беніто Гуідо Савоіні, але це не був Fiat 124 в чистому вигляді, хоча серед власників ВАЗів до сих пір ходять байки про те, що це і був "справжній Фіат". Насправді, справжній Fiat 124 на радянських дорогах розвалився б досить швидко. Тести Fiat 124, які в 1966-му проводилися на Дмитрівському полігоні під Москвою, показали, що італійці починали саме сипатися всього лише після 5000 км радянського бездоріжжя.

Тести Fiat 124, які в 1966-му проводилися на Дмитрівському полігоні під Москвою, показали, що італійці починали саме сипатися всього лише після 5000 км радянського бездоріжжя

Саме тому, в ВАЗ-2101 італійські (!) Інженери, на прохання радянських внесли близько восьми сотень змін. А з 1966 по 1970 роки 9 серій і 35 зразків майбутніх ВАЗ-2101 пройшли всебічні випробування в НАМИ і більше 2,5 мільйона кілометрів випробувань. За їх результатами кузов став набагато міцніше, змінилася конструкція підвіски і до 170 мм збільшився кліренс (фактично пакет "погані дороги"), замість дискових, ззаду поставили барабанні гальма, з'явилося зовнішнє дзеркало заднього виду, а спинки передніх сидінь стали розкладатися. Двигун з нижневальном став верхневальним. Аналогічні зміни були внесені і в інші моделі, на які була куплена ліцензія (ВАЗ-2102, ВАЗ-2103). До слова, 1,2-літровий мотор мав потужність усього 62 к.с. Проте - ВАЗ-2101 за радянськими мірками вважався автомобілем динамічним і мав мало не рекордну літрову потужність для свого класу.

Цікаво, що після удосконалень в ВАЗ-2101 в передньому бампері з'явилася проріз для рукоятки ручного запуску двигуна, а на шківа - храповик, якої не було в італійців. Ще цікавіше, що двигун запустити таким чином було неможливо. Просто кілька оборотів рукоятки могли полегшити запуск взимку або, якщо автомобіль довго не їздив. Але все одно мотор запускався стартером.

До слова, власники ВАЗів першими з радянських автомобілістів отримали привілей не зливати взимку воду з радіатора на ніч. У ВАЗ-2101 був антифриз, який не замерзав. Підготовлений для СРСР автомобіль отримав індекс Fiat 124R - Russo. І в 70-ті роки минулого століття ВАЗ-2101, і його модифікації ВАЗ-2103 і ВАЗ-2106 були самими комфортабельними і надійними автомобілями, які робили на просторах СРСР. У них на швидкості можна було розмовляти не підвищуючи голосу.

Довідка AUTO-Consultin

Fiat-124 став епохальною не тільки для СРСР. Цей автомобіль і його модифікації за ліцензією, крім АвтоВАЗу, випускала велику кількість фірм в таких країнах, як Іспанія (SEAT 124), Туреччина (TOFAS Murat 124), Південна Корея (Fiat-KIA 124), Індія (Premier 118NE), Аргентина і Венесуела.

Цей автомобіль і його модифікації за ліцензією, крім АвтоВАЗу, випускала велику кількість фірм в таких країнах, як Іспанія (SEAT 124), Туреччина (TOFAS Murat 124), Південна Корея (Fiat-KIA 124), Індія (Premier 118NE), Аргентина і Венесуела

"Викруткове" складання моделі з італійських комплектів деталей займалися в Болгарії, Польщі, Югославії. Але саме ВАЗ-2101 коштує в музеї Fiat в Турині, як ілюстрація успіху 124-ї моделі. І саме ця модель змогла побити рекорд в 15 млн. Екземплярів, що належав Ford-T. Більше в світі випустили тільки VW Жук (21,5 млн. Шт). До речі, спадкоємців "копійки" в 2000-х випускали і 4 заводи в Україні.

До речі, спадкоємців копійки в 2000-х випускали і 4 заводи в Україні

Про європейському рівні ВАЗ-2101 говорить і той факт, що цю модель експортували не тільки в соцкраїни: Болгарію, Угорщину, Чехословаччину, Югославію і НДР. Експортні варіанти "Копійки" продавалися в ФРН, Австрії, Франції, Швейцарії, Великобританії, Єгипті та Нігерії. Ці експортні екземпляри були мрією багатьох радянських автомобілістів. Адже крім більш багатій комплектації, експортні ВАЗи були надійніше і якісніше. Вони проходили в Центрі Імпорту 39 стадій додаткової проміжної перевірки. А потім - ще перевірки у місцевих дилерів за кордоном. Не випадково, в Західній Європі досі ще функціонують клуби любителів ВАЗ-2101.

Експортний варіант ВАЗ-2101 називався Lada 1200 і, наприклад, для Великобританії випускали авто з тюнинговой дахом, мотором 1,3 л, декоративними смугами з боків, кузов був з потовщеного металу з антистатичним і антикорозійною обробкою, трансмісія - посилена, стартер - наднадійний, акумулятор - підвищеної ємності.

Експортний варіант ВАЗ-2101 називався Lada 1200 і, наприклад, для Великобританії випускали авто з тюнинговой дахом, мотором 1,3 л, декоративними смугами з боків, кузов був з потовщеного металу з антистатичним і антикорозійною обробкою, трансмісія - посилена, стартер - наднадійний, акумулятор - підвищеної ємності

Радянські автомобілісти змогли втілити свою мрію про експортні ВАЗах тільки після розпаду Радянського Союзу в 90-і роки минулого століття. З колишніх соцкраїн потоком переганяли старі ВАЗ. В Європі їх вже вважали "мамонтами" і говорили, що "мамонти вмирати йдуть на батьківщину".

В Європі їх вже вважали мамонтами і говорили, що мамонти вмирати йдуть на батьківщину

Виробництво ВАЗ-2101 (модифікації ВАЗ-21011) припинили в 1982 році. За цей час було випущено 2 700 000 екземплярів цієї моделі. Всього ж за даними АвтоВАЗу було випущено 4,8 млн. Різних модифікацій "копійок". І серед них було чимало дуже цікавих. А іноді і унікальних.

екзотичні модифікації

"Копійка" була масовим, народним автомобілем, але деякі модифікації ВАЗ-2101 все ж таки не рекламували. Більше того - багато хто з них були захищені державною таємницею. Наприклад, ВАЗи, які робили для міліції і КДБ.

Наприклад, ВАЗи, які робили для міліції і КДБ

У 1978 році на основі мотора NSU на ВАЗі зробили власний роторно-поршневий двигун, який не тільки поставили під капот ВАЗ-2101, а й пустили ці авто в роздріб, як РПД ВАЗ-311. Правда, на щастя, лише близько півсотні. На 49 авто прийшли рекламації від покупців і машини їм замінили. Головна претензія - ненажерливість і ненадійність 70-сильного роторного мотора. А ось МВС і КДБ ці недоліки не бентежили. Тим більше, що мотори можна було безкоштовно міняти при необхідності. Зате, легкий двигун РПД ВАЗ-411, який випустили в 1982 році, розвивав 120-140 к.с. - удвічі більше серійного мотора. І ці авто безроздільно панували на дорогах.

Для міліції також робили ВАЗ-2101-94 з 1,5-літровим мотором від ВАЗ-2103. А для заводських потреб з бракованих кузовів традиційно робили пікапи, вантажопідйомністю 200-300 кг. Вони курсували між цехами величезного заводу в Тольятті.

На Кубі з ВАЗ-2101 на напівпромислової основі робили лімузини, і вони використовувалися там, як маршрутні таксі.

На початку 1971 року в рекламно-спортивних цілях була випущена гоночна серія ВАЗ-2101, яка брала участь в "Тур Європи-71" і навіть завоювала срібло. А в "Тур Європи-73" ВАЗи завоювали золото і срібло. Доступність автомобіля в Європі давала можливість використовувати його в місцевих спортивних змаганнях. В Англії навіть організували Lada Challenge. Правда, переважна більшість спортивних версій ВАЗів тюнінгованих дорогущими імпортними деталями, які часом напівлегально завозили в СРСР з-за кордону.

історична цінність

Чому цей автомобіль називають "класика"? Та тому, що привід у ВАЗ 2101 - класичний задній, а двигун розташований попереду подовжньо. І це перший класичний європейський автомобіль, який почали виробляти в СРСР. Не випадково, саме ця модель отримала титул "Російський автомобіль століття".

Але головна історична цінність ВАЗ-2101 в тому, що з цієї моделі, у автомобілістів на просторах Радянського Союзу почалося стійке звикання до автомобілів європейського класу. І це був уже незворотний процес. Навіть не дивлячись на огидний радянський сервіс.

ВАЗ-2101 для багатьох став першою машиною, пам'ять про яку вони пронесли крізь роки. 2101 ще називають золотою копійкою радянського автопрому. Цей автомобіль дав потужний імпульс всій індустрії на багато десятиліть. Фактично, 70-е, 80-е і 90-е і 2000-е АвтоВАЗ пожинав плоди вдалій конструкції і лише в 2012 році зняв з виробництва останню "класику" ВАЗ-2107, в якому було багато деталей з маркуванням 2101. Ера "копійки "закінчилася, але до сих пір цей автомобіль затребуваний на вторинному ринку і його щодня можна зустріти в міському потоці. А адже минуло вже 45 років!

Ми в Telegram ! Підписуйся! Читай тільки краще!

AUTO-Consulting: Маловідомі факти про "копійці" ВАЗ-2101- Авто блог-AUTO-Consulting

45 років тому, 19 квітня 1970 року народження, з конвеєра в Тольятті зійшов автомобіль, який змінив хід автомобільної історії на просторах СРСР. Це - ВАЗ-2101, "Жигулі" або - просто "Копійка". Виявляється в трактуванні біографії цього авто було багато неоднозначних моментів.

ВАЗ 2101 могли випускати під Києвом

Почнемо з географії. Чому для будівництва заводу АвтоВАЗ вибрали саме Тольятті? Точніше - Ставрополь-на-Волзі, як тоді називалося місто, в якому в 1967 році почалася гігантська будівництво Волзького автомобілебудівного заводу. Серед можливих варіантів було 54 різних майданчики в різних куточках СРСР. Зараз про це мало хто пам'ятає, серед фіналістів було 6 міст: Ярославль, Бровари, Мінськ, Білгород, Горький і Тольятті.

Зараз про це мало хто пам'ятає, серед фіналістів було 6 міст: Ярославль, Бровари, Мінськ, Білгород, Горький і Тольятті

Переможця обирали за трьома критеріями:

1. Близькість до джерел поставок будівельних матеріалів;

2. Наявність машинобудівних заводів в регіоні;

3. Добре розвинута транспортна інфраструктура, енергогенеруючі потужності, наявність відповідних будівельних організація і достатньої кількості робочих рук, не зайнятих у сфері виробництва продукції соціального значення ;.

За всіма показниками АвтоВАЗ цілком могли побудувати і в Броварах під Києвом. Але ... в останній момент не вистачило лобі в "верхах" і переміг місто Тольятті. Ось ЦК КПРС і постановило везти будівництво саме там. До слова, вже в наш час Бровари знову розглядали як місце для будівництва заводу Peugeot-Citroen, а й другий раз передмістю Києва не пощастило.

Будівництво стала ударною і, як тоді було модно, - комсомольської. Величезний завод побудували за 3 роки замість планових шести. Сам місто назвали на честь генерального секретаря італійської комуністичної партії Пальміро Тольятті. Та й історія покупки ліцензії у Фіата теж була частково політичної.

Чому вибрали FIAT?

Сама модель Fiat 124 мала досить (але не саму) передову для свого часу конструкцію. Автором автомобіля в Fiat називають інженера Адольфо Мессорі. Його дітищу вдалося в 1967 році отримати титул Європейський Автомобіль Року. До речі, це сталося вже після того, як в СРСР було прийнято рішення випускати цю модель. Зараз експерти говорять, що у Fiat 124 був істотний недолік - класичний задній привід. А більш просунутим для того часу (для масових авто) вважався привід передній. Але переможців не судять, адже Fiat-124 і його модифікації розійшлися по світу багатомільйонними тиражами. Більше за автомобільну історію вдалося продати тільки Volkswagen Kafer (Жук).

Як стало відомо AUTO-Consulting, в якості альтернативи Fiat-124 тоді розглядався передньопривідний Renault-16, але французи не йшли на поступки. Іронія долі, в 2012 році АвтоВАЗ все-таки дістався альянсу Renault-Nissan. Однак 42 роки завод прожив виключно в дусі FIAT.

Автогігант на Волзі

Підприємство ВАЗ мало для СРСР таке значення, що його гендиректором призначили заст міністра автомобільної промисловості. Будівництво автоваза і наповнення його обладнанням держава витратила від 4 до 5 мільярдів рублів. А рубль тоді, як ми пам'ятаємо, був дорожчий від американського долара. Майже всі комплектуючі для автомобілів ВАЗ проводилися на місці. Для цього було закуплено обладнання у своїх - 844 радянських заводів, на 900 підприємствах в країнах РЕВ (Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Чехословаччини), а також в Італії, ФРН, Англії, Франції та США. Причому, у капстран радянський Зовнішторг закуповував обладнання в кредит.

Проте, для свого часу автозавод в Тольятті став одним з найсучасніших і передових підприємств в Європі. Плановий обсяг виробництва виглядає немаленьким і сьогодні - 600 тис. Авто в рік. Хоча, навіть такі цифри не ліквідували в СРСР дефіцит. За ВАЗом треба було відстояти в черзі років 5. А коштували перші ВАЗ-2101 - 5500 радянських рублів.

Зате в назві автомобіля - "Жигулі" нічого політичного не було. Так називаються гори недалеко від Тольятті. Щоб з'явилося це рідне для багатьох автомобілістів назву, виписане оригінальним шрифтом на кормі автомобіля (до слова, шрифт теж придумали італійці), журнал "За кермом" оголосив читацький конкурс. Було подано близько 55 тисяч пропозицій, серед яких нову модель пропонували назвати навіть "Фіалка", "Меморіал", "Перворожец" і "Діректівец". Було серед пропозицій і назва "Лада", яке згодом врятувало радянський експорт. Адже, наприклад, в арабських країнах "Жигулі" було співзвучно слову "злодій", а в Іспанії - "жиголо".

Адже, наприклад, в арабських країнах Жигулі було співзвучно слову злодій, а в Іспанії - жиголо

ВАЗ-2101 - це не "чистий" Fiat

Вже 19 квітня 1970 року з конвеєра ВАЗа зійшли перші ВАЗ-2101. За кермом першого авто сидів італійський конструктор Беніто Гуідо Савоіні, але це не був Fiat 124 в чистому вигляді, хоча серед власників ВАЗів до сих пір ходять байки про те, що це і був "справжній Фіат". Насправді, справжній Fiat 124 на радянських дорогах розвалився б досить швидко. Тести Fiat 124, які в 1966-му проводилися на Дмитрівському полігоні під Москвою, показали, що італійці починали саме сипатися всього лише після 5000 км радянського бездоріжжя.

Тести Fiat 124, які в 1966-му проводилися на Дмитрівському полігоні під Москвою, показали, що італійці починали саме сипатися всього лише після 5000 км радянського бездоріжжя

Саме тому, в ВАЗ-2101 італійські (!) Інженери, на прохання радянських внесли близько восьми сотень змін. А з 1966 по 1970 роки 9 серій і 35 зразків майбутніх ВАЗ-2101 пройшли всебічні випробування в НАМИ і більше 2,5 мільйона кілометрів випробувань. За їх результатами кузов став набагато міцніше, змінилася конструкція підвіски і до 170 мм збільшився кліренс (фактично пакет "погані дороги"), замість дискових, ззаду поставили барабанні гальма, з'явилося зовнішнє дзеркало заднього виду, а спинки передніх сидінь стали розкладатися. Двигун з нижневальном став верхневальним. Аналогічні зміни були внесені і в інші моделі, на які була куплена ліцензія (ВАЗ-2102, ВАЗ-2103). До слова, 1,2-літровий мотор мав потужність усього 62 к.с. Проте - ВАЗ-2101 за радянськими мірками вважався автомобілем динамічним і мав мало не рекордну літрову потужність для свого класу.

Цікаво, що після удосконалень в ВАЗ-2101 в передньому бампері з'явилася проріз для рукоятки ручного запуску двигуна, а на шківа - храповик, якої не було в італійців. Ще цікавіше, що двигун запустити таким чином було неможливо. Просто кілька оборотів рукоятки могли полегшити запуск взимку або, якщо автомобіль довго не їздив. Але все одно мотор запускався стартером.

До слова, власники ВАЗів першими з радянських автомобілістів отримали привілей не зливати взимку воду з радіатора на ніч. У ВАЗ-2101 був антифриз, який не замерзав. Підготовлений для СРСР автомобіль отримав індекс Fiat 124R - Russo. І в 70-ті роки минулого століття ВАЗ-2101, і його модифікації ВАЗ-2103 і ВАЗ-2106 були самими комфортабельними і надійними автомобілями, які робили на просторах СРСР. У них на швидкості можна було розмовляти не підвищуючи голосу.

Довідка AUTO-Consultin

Fiat-124 став епохальною не тільки для СРСР. Цей автомобіль і його модифікації за ліцензією, крім АвтоВАЗу, випускала велику кількість фірм в таких країнах, як Іспанія (SEAT 124), Туреччина (TOFAS Murat 124), Південна Корея (Fiat-KIA 124), Індія (Premier 118NE), Аргентина і Венесуела.

Цей автомобіль і його модифікації за ліцензією, крім АвтоВАЗу, випускала велику кількість фірм в таких країнах, як Іспанія (SEAT 124), Туреччина (TOFAS Murat 124), Південна Корея (Fiat-KIA 124), Індія (Premier 118NE), Аргентина і Венесуела

"Викруткове" складання моделі з італійських комплектів деталей займалися в Болгарії, Польщі, Югославії. Але саме ВАЗ-2101 коштує в музеї Fiat в Турині, як ілюстрація успіху 124-ї моделі. І саме ця модель змогла побити рекорд в 15 млн. Екземплярів, що належав Ford-T. Більше в світі випустили тільки VW Жук (21,5 млн. Шт). До речі, спадкоємців "копійки" в 2000-х випускали і 4 заводи в Україні.

До речі, спадкоємців копійки в 2000-х випускали і 4 заводи в Україні

Про європейському рівні ВАЗ-2101 говорить і той факт, що цю модель експортували не тільки в соцкраїни: Болгарію, Угорщину, Чехословаччину, Югославію і НДР. Експортні варіанти "Копійки" продавалися в ФРН, Австрії, Франції, Швейцарії, Великобританії, Єгипті та Нігерії. Ці експортні екземпляри були мрією багатьох радянських автомобілістів. Адже крім більш багатій комплектації, експортні ВАЗи були надійніше і якісніше. Вони проходили в Центрі Імпорту 39 стадій додаткової проміжної перевірки. А потім - ще перевірки у місцевих дилерів за кордоном. Не випадково, в Західній Європі досі ще функціонують клуби любителів ВАЗ-2101.

Експортний варіант ВАЗ-2101 називався Lada 1200 і, наприклад, для Великобританії випускали авто з тюнинговой дахом, мотором 1,3 л, декоративними смугами з боків, кузов був з потовщеного металу з антистатичним і антикорозійною обробкою, трансмісія - посилена, стартер - наднадійний, акумулятор - підвищеної ємності.

Експортний варіант ВАЗ-2101 називався Lada 1200 і, наприклад, для Великобританії випускали авто з тюнинговой дахом, мотором 1,3 л, декоративними смугами з боків, кузов був з потовщеного металу з антистатичним і антикорозійною обробкою, трансмісія - посилена, стартер - наднадійний, акумулятор - підвищеної ємності

Радянські автомобілісти змогли втілити свою мрію про експортні ВАЗах тільки після розпаду Радянського Союзу в 90-і роки минулого століття. З колишніх соцкраїн потоком переганяли старі ВАЗ. В Європі їх вже вважали "мамонтами" і говорили, що "мамонти вмирати йдуть на батьківщину".

В Європі їх вже вважали мамонтами і говорили, що мамонти вмирати йдуть на батьківщину

Виробництво ВАЗ-2101 (модифікації ВАЗ-21011) припинили в 1982 році. За цей час було випущено 2 700 000 екземплярів цієї моделі. Всього ж за даними АвтоВАЗу було випущено 4,8 млн. Різних модифікацій "копійок". І серед них було чимало дуже цікавих. А іноді і унікальних.

екзотичні модифікації

"Копійка" була масовим, народним автомобілем, але деякі модифікації ВАЗ-2101 все ж таки не рекламували. Більше того - багато хто з них були захищені державною таємницею. Наприклад, ВАЗи, які робили для міліції і КДБ.

Наприклад, ВАЗи, які робили для міліції і КДБ

У 1978 році на основі мотора NSU на ВАЗі зробили власний роторно-поршневий двигун, який не тільки поставили під капот ВАЗ-2101, а й пустили ці авто в роздріб, як РПД ВАЗ-311. Правда, на щастя, лише близько півсотні. На 49 авто прийшли рекламації від покупців і машини їм замінили. Головна претензія - ненажерливість і ненадійність 70-сильного роторного мотора. А ось МВС і КДБ ці недоліки не бентежили. Тим більше, що мотори можна було безкоштовно міняти при необхідності. Зате, легкий двигун РПД ВАЗ-411, який випустили в 1982 році, розвивав 120-140 к.с. - удвічі більше серійного мотора. І ці авто безроздільно панували на дорогах.

Для міліції також робили ВАЗ-2101-94 з 1,5-літровим мотором від ВАЗ-2103. А для заводських потреб з бракованих кузовів традиційно робили пікапи, вантажопідйомністю 200-300 кг. Вони курсували між цехами величезного заводу в Тольятті.

На Кубі з ВАЗ-2101 на напівпромислової основі робили лімузини, і вони використовувалися там, як маршрутні таксі.

На початку 1971 року в рекламно-спортивних цілях була випущена гоночна серія ВАЗ-2101, яка брала участь в "Тур Європи-71" і навіть завоювала срібло. А в "Тур Європи-73" ВАЗи завоювали золото і срібло. Доступність автомобіля в Європі давала можливість використовувати його в місцевих спортивних змаганнях. В Англії навіть організували Lada Challenge. Правда, переважна більшість спортивних версій ВАЗів тюнінгованих дорогущими імпортними деталями, які часом напівлегально завозили в СРСР з-за кордону.

історична цінність

Чому цей автомобіль називають "класика"? Та тому, що привід у ВАЗ 2101 - класичний задній, а двигун розташований попереду подовжньо. І це перший класичний європейський автомобіль, який почали виробляти в СРСР. Не випадково, саме ця модель отримала титул "Російський автомобіль століття".

Але головна історична цінність ВАЗ-2101 в тому, що з цієї моделі, у автомобілістів на просторах Радянського Союзу почалося стійке звикання до автомобілів європейського класу. І це був уже незворотний процес. Навіть не дивлячись на огидний радянський сервіс.

ВАЗ-2101 для багатьох став першою машиною, пам'ять про яку вони пронесли крізь роки. 2101 ще називають золотою копійкою радянського автопрому. Цей автомобіль дав потужний імпульс всій індустрії на багато десятиліть. Фактично, 70-е, 80-е і 90-е і 2000-е АвтоВАЗ пожинав плоди вдалій конструкції і лише в 2012 році зняв з виробництва останню "класику" ВАЗ-2107, в якому було багато деталей з маркуванням 2101. Ера "копійки "закінчилася, але до сих пір цей автомобіль затребуваний на вторинному ринку і його щодня можна зустріти в міському потоці. А адже минуло вже 45 років!

Ми в Telegram ! Підписуйся! Читай тільки краще!

AUTO-Consulting: Маловідомі факти про "копійці" ВАЗ-2101- Авто блог-AUTO-Consulting

45 років тому, 19 квітня 1970 року народження, з конвеєра в Тольятті зійшов автомобіль, який змінив хід автомобільної історії на просторах СРСР. Це - ВАЗ-2101, "Жигулі" або - просто "Копійка". Виявляється в трактуванні біографії цього авто було багато неоднозначних моментів.

ВАЗ 2101 могли випускати під Києвом

Почнемо з географії. Чому для будівництва заводу АвтоВАЗ вибрали саме Тольятті? Точніше - Ставрополь-на-Волзі, як тоді називалося місто, в якому в 1967 році почалася гігантська будівництво Волзького автомобілебудівного заводу. Серед можливих варіантів було 54 різних майданчики в різних куточках СРСР. Зараз про це мало хто пам'ятає, серед фіналістів було 6 міст: Ярославль, Бровари, Мінськ, Білгород, Горький і Тольятті.

Зараз про це мало хто пам'ятає, серед фіналістів було 6 міст: Ярославль, Бровари, Мінськ, Білгород, Горький і Тольятті

Переможця обирали за трьома критеріями:

1. Близькість до джерел поставок будівельних матеріалів;

2. Наявність машинобудівних заводів в регіоні;

3. Добре розвинута транспортна інфраструктура, енергогенеруючі потужності, наявність відповідних будівельних організація і достатньої кількості робочих рук, не зайнятих у сфері виробництва продукції соціального значення ;.

За всіма показниками АвтоВАЗ цілком могли побудувати і в Броварах під Києвом. Але ... в останній момент не вистачило лобі в "верхах" і переміг місто Тольятті. Ось ЦК КПРС і постановило везти будівництво саме там. До слова, вже в наш час Бровари знову розглядали як місце для будівництва заводу Peugeot-Citroen, а й другий раз передмістю Києва не пощастило.

Будівництво стала ударною і, як тоді було модно, - комсомольської. Величезний завод побудували за 3 роки замість планових шести. Сам місто назвали на честь генерального секретаря італійської комуністичної партії Пальміро Тольятті. Та й історія покупки ліцензії у Фіата теж була частково політичної.

Чому вибрали FIAT?

Сама модель Fiat 124 мала досить (але не саму) передову для свого часу конструкцію. Автором автомобіля в Fiat називають інженера Адольфо Мессорі. Його дітищу вдалося в 1967 році отримати титул Європейський Автомобіль Року. До речі, це сталося вже після того, як в СРСР було прийнято рішення випускати цю модель. Зараз експерти говорять, що у Fiat 124 був істотний недолік - класичний задній привід. А більш просунутим для того часу (для масових авто) вважався привід передній. Але переможців не судять, адже Fiat-124 і його модифікації розійшлися по світу багатомільйонними тиражами. Більше за автомобільну історію вдалося продати тільки Volkswagen Kafer (Жук).

Як стало відомо AUTO-Consulting, в якості альтернативи Fiat-124 тоді розглядався передньопривідний Renault-16, але французи не йшли на поступки. Іронія долі, в 2012 році АвтоВАЗ все-таки дістався альянсу Renault-Nissan. Однак 42 роки завод прожив виключно в дусі FIAT.

Автогігант на Волзі

Підприємство ВАЗ мало для СРСР таке значення, що його гендиректором призначили заст міністра автомобільної промисловості. Будівництво автоваза і наповнення його обладнанням держава витратила від 4 до 5 мільярдів рублів. А рубль тоді, як ми пам'ятаємо, був дорожчий від американського долара. Майже всі комплектуючі для автомобілів ВАЗ проводилися на місці. Для цього було закуплено обладнання у своїх - 844 радянських заводів, на 900 підприємствах в країнах РЕВ (Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Чехословаччини), а також в Італії, ФРН, Англії, Франції та США. Причому, у капстран радянський Зовнішторг закуповував обладнання в кредит.

Проте, для свого часу автозавод в Тольятті став одним з найсучасніших і передових підприємств в Європі. Плановий обсяг виробництва виглядає немаленьким і сьогодні - 600 тис. Авто в рік. Хоча, навіть такі цифри не ліквідували в СРСР дефіцит. За ВАЗом треба було відстояти в черзі років 5. А коштували перші ВАЗ-2101 - 5500 радянських рублів.

Зате в назві автомобіля - "Жигулі" нічого політичного не було. Так називаються гори недалеко від Тольятті. Щоб з'явилося це рідне для багатьох автомобілістів назву, виписане оригінальним шрифтом на кормі автомобіля (до слова, шрифт теж придумали італійці), журнал "За кермом" оголосив читацький конкурс. Було подано близько 55 тисяч пропозицій, серед яких нову модель пропонували назвати навіть "Фіалка", "Меморіал", "Перворожец" і "Діректівец". Було серед пропозицій і назва "Лада", яке згодом врятувало радянський експорт. Адже, наприклад, в арабських країнах "Жигулі" було співзвучно слову "злодій", а в Іспанії - "жиголо".

Адже, наприклад, в арабських країнах Жигулі було співзвучно слову злодій, а в Іспанії - жиголо

ВАЗ-2101 - це не "чистий" Fiat

Вже 19 квітня 1970 року з конвеєра ВАЗа зійшли перші ВАЗ-2101. За кермом першого авто сидів італійський конструктор Беніто Гуідо Савоіні, але це не був Fiat 124 в чистому вигляді, хоча серед власників ВАЗів до сих пір ходять байки про те, що це і був "справжній Фіат". Насправді, справжній Fiat 124 на радянських дорогах розвалився б досить швидко. Тести Fiat 124, які в 1966-му проводилися на Дмитрівському полігоні під Москвою, показали, що італійці починали саме сипатися всього лише після 5000 км радянського бездоріжжя.

Тести Fiat 124, які в 1966-му проводилися на Дмитрівському полігоні під Москвою, показали, що італійці починали саме сипатися всього лише після 5000 км радянського бездоріжжя

Саме тому, в ВАЗ-2101 італійські (!) Інженери, на прохання радянських внесли близько восьми сотень змін. А з 1966 по 1970 роки 9 серій і 35 зразків майбутніх ВАЗ-2101 пройшли всебічні випробування в НАМИ і більше 2,5 мільйона кілометрів випробувань. За їх результатами кузов став набагато міцніше, змінилася конструкція підвіски і до 170 мм збільшився кліренс (фактично пакет "погані дороги"), замість дискових, ззаду поставили барабанні гальма, з'явилося зовнішнє дзеркало заднього виду, а спинки передніх сидінь стали розкладатися. Двигун з нижневальном став верхневальним. Аналогічні зміни були внесені і в інші моделі, на які була куплена ліцензія (ВАЗ-2102, ВАЗ-2103). До слова, 1,2-літровий мотор мав потужність усього 62 к.с. Проте - ВАЗ-2101 за радянськими мірками вважався автомобілем динамічним і мав мало не рекордну літрову потужність для свого класу.

Цікаво, що після удосконалень в ВАЗ-2101 в передньому бампері з'явилася проріз для рукоятки ручного запуску двигуна, а на шківа - храповик, якої не було в італійців. Ще цікавіше, що двигун запустити таким чином було неможливо. Просто кілька оборотів рукоятки могли полегшити запуск взимку або, якщо автомобіль довго не їздив. Але все одно мотор запускався стартером.

До слова, власники ВАЗів першими з радянських автомобілістів отримали привілей не зливати взимку воду з радіатора на ніч. У ВАЗ-2101 був антифриз, який не замерзав. Підготовлений для СРСР автомобіль отримав індекс Fiat 124R - Russo. І в 70-ті роки минулого століття ВАЗ-2101, і його модифікації ВАЗ-2103 і ВАЗ-2106 були самими комфортабельними і надійними автомобілями, які робили на просторах СРСР. У них на швидкості можна було розмовляти не підвищуючи голосу.

Довідка AUTO-Consultin

Fiat-124 став епохальною не тільки для СРСР. Цей автомобіль і його модифікації за ліцензією, крім АвтоВАЗу, випускала велику кількість фірм в таких країнах, як Іспанія (SEAT 124), Туреччина (TOFAS Murat 124), Південна Корея (Fiat-KIA 124), Індія (Premier 118NE), Аргентина і Венесуела.

Цей автомобіль і його модифікації за ліцензією, крім АвтоВАЗу, випускала велику кількість фірм в таких країнах, як Іспанія (SEAT 124), Туреччина (TOFAS Murat 124), Південна Корея (Fiat-KIA 124), Індія (Premier 118NE), Аргентина і Венесуела

"Викруткове" складання моделі з італійських комплектів деталей займалися в Болгарії, Польщі, Югославії. Але саме ВАЗ-2101 коштує в музеї Fiat в Турині, як ілюстрація успіху 124-ї моделі. І саме ця модель змогла побити рекорд в 15 млн. Екземплярів, що належав Ford-T. Більше в світі випустили тільки VW Жук (21,5 млн. Шт). До речі, спадкоємців "копійки" в 2000-х випускали і 4 заводи в Україні.

До речі, спадкоємців копійки в 2000-х випускали і 4 заводи в Україні

Про європейському рівні ВАЗ-2101 говорить і той факт, що цю модель експортували не тільки в соцкраїни: Болгарію, Угорщину, Чехословаччину, Югославію і НДР. Експортні варіанти "Копійки" продавалися в ФРН, Австрії, Франції, Швейцарії, Великобританії, Єгипті та Нігерії. Ці експортні екземпляри були мрією багатьох радянських автомобілістів. Адже крім більш багатій комплектації, експортні ВАЗи були надійніше і якісніше. Вони проходили в Центрі Імпорту 39 стадій додаткової проміжної перевірки. А потім - ще перевірки у місцевих дилерів за кордоном. Не випадково, в Західній Європі досі ще функціонують клуби любителів ВАЗ-2101.

Експортний варіант ВАЗ-2101 називався Lada 1200 і, наприклад, для Великобританії випускали авто з тюнинговой дахом, мотором 1,3 л, декоративними смугами з боків, кузов був з потовщеного металу з антистатичним і антикорозійною обробкою, трансмісія - посилена, стартер - наднадійний, акумулятор - підвищеної ємності.

Експортний варіант ВАЗ-2101 називався Lada 1200 і, наприклад, для Великобританії випускали авто з тюнинговой дахом, мотором 1,3 л, декоративними смугами з боків, кузов був з потовщеного металу з антистатичним і антикорозійною обробкою, трансмісія - посилена, стартер - наднадійний, акумулятор - підвищеної ємності

Радянські автомобілісти змогли втілити свою мрію про експортні ВАЗах тільки після розпаду Радянського Союзу в 90-і роки минулого століття. З колишніх соцкраїн потоком переганяли старі ВАЗ. В Європі їх вже вважали "мамонтами" і говорили, що "мамонти вмирати йдуть на батьківщину".

В Європі їх вже вважали мамонтами і говорили, що мамонти вмирати йдуть на батьківщину

Виробництво ВАЗ-2101 (модифікації ВАЗ-21011) припинили в 1982 році. За цей час було випущено 2 700 000 екземплярів цієї моделі. Всього ж за даними АвтоВАЗу було випущено 4,8 млн. Різних модифікацій "копійок". І серед них було чимало дуже цікавих. А іноді і унікальних.

екзотичні модифікації

"Копійка" була масовим, народним автомобілем, але деякі модифікації ВАЗ-2101 все ж таки не рекламували. Більше того - багато хто з них були захищені державною таємницею. Наприклад, ВАЗи, які робили для міліції і КДБ.

Наприклад, ВАЗи, які робили для міліції і КДБ

У 1978 році на основі мотора NSU на ВАЗі зробили власний роторно-поршневий двигун, який не тільки поставили під капот ВАЗ-2101, а й пустили ці авто в роздріб, як РПД ВАЗ-311. Правда, на щастя, лише близько півсотні. На 49 авто прийшли рекламації від покупців і машини їм замінили. Головна претензія - ненажерливість і ненадійність 70-сильного роторного мотора. А ось МВС і КДБ ці недоліки не бентежили. Тим більше, що мотори можна було безкоштовно міняти при необхідності. Зате, легкий двигун РПД ВАЗ-411, який випустили в 1982 році, розвивав 120-140 к.с. - удвічі більше серійного мотора. І ці авто безроздільно панували на дорогах.

Для міліції також робили ВАЗ-2101-94 з 1,5-літровим мотором від ВАЗ-2103. А для заводських потреб з бракованих кузовів традиційно робили пікапи, вантажопідйомністю 200-300 кг. Вони курсували між цехами величезного заводу в Тольятті.

На Кубі з ВАЗ-2101 на напівпромислової основі робили лімузини, і вони використовувалися там, як маршрутні таксі.

На початку 1971 року в рекламно-спортивних цілях була випущена гоночна серія ВАЗ-2101, яка брала участь в "Тур Європи-71" і навіть завоювала срібло. А в "Тур Європи-73" ВАЗи завоювали золото і срібло. Доступність автомобіля в Європі давала можливість використовувати його в місцевих спортивних змаганнях. В Англії навіть організували Lada Challenge. Правда, переважна більшість спортивних версій ВАЗів тюнінгованих дорогущими імпортними деталями, які часом напівлегально завозили в СРСР з-за кордону.

історична цінність

Чому цей автомобіль називають "класика"? Та тому, що привід у ВАЗ 2101 - класичний задній, а двигун розташований попереду подовжньо. І це перший класичний європейський автомобіль, який почали виробляти в СРСР. Не випадково, саме ця модель отримала титул "Російський автомобіль століття".

Але головна історична цінність ВАЗ-2101 в тому, що з цієї моделі, у автомобілістів на просторах Радянського Союзу почалося стійке звикання до автомобілів європейського класу. І це був уже незворотний процес. Навіть не дивлячись на огидний радянський сервіс.

ВАЗ-2101 для багатьох став першою машиною, пам'ять про яку вони пронесли крізь роки. 2101 ще називають золотою копійкою радянського автопрому. Цей автомобіль дав потужний імпульс всій індустрії на багато десятиліть. Фактично, 70-е, 80-е і 90-е і 2000-е АвтоВАЗ пожинав плоди вдалій конструкції і лише в 2012 році зняв з виробництва останню "класику" ВАЗ-2107, в якому було багато деталей з маркуванням 2101. Ера "копійки "закінчилася, але до сих пір цей автомобіль затребуваний на вторинному ринку і його щодня можна зустріти в міському потоці. А адже минуло вже 45 років!

Ми в Telegram ! Підписуйся! Читай тільки краще!

Чому для будівництва заводу АвтоВАЗ вибрали саме Тольятті?
Чому вибрали FIAT?
Чому для будівництва заводу АвтоВАЗ вибрали саме Тольятті?
Чому вибрали FIAT?
Чому для будівництва заводу АвтоВАЗ вибрали саме Тольятті?
Чому вибрали FIAT?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей