* Политика новости » Банки »

* *

Vitamina A që përmbajnë produkte: një tryezë perimesh dhe frutash ku është më së shumti

 1. Vitamina A: Çfarë ushqimesh keni?
 2. Kushtet nën të cilat vitamina A absorbohet
 3. Shkalla e përditshme
 4. Çfarë perime përmbajnë vitaminë A më shumë?
 5. Vitamina A në karrota
 6. Sa vitaminë A në karrota [5]
 7. Si të hani karrota për të absorbuar vitaminën A?
 8. Cilat fruta kanë vitaminë A?
 9. Sa vitaminë A është në vaj peshku?
 10. Video e dobishme
 11. shënime

Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme për trupin e njeriut. Për ta bërë atë rregullisht të hyjë në trup, ju duhet të dini se ku është vitamina A.

Vitamina A: Çfarë ushqimesh keni?

Ushqime të pasura vitamina a mund të gjenden në çdo dyqan. Nëse këto ushqime janë ngrënë rregullisht, gatuaj siç duhet, nuk do të ketë mungesë retinoli.

Tabela: produktet që përmbajnë vitaminë A në sasi të mëdha. [1,2] Produkte Shërbyer Madhësia Vitamina A (μg) RAE [3] Perimet dhe pemët Perime Batata ose patate e ëmbël, e zier, e zier 1 medium 1096 Kungull i konservuar 125 ml (½ filxhan) 1007 Lëng karrote 125 ml (½ filxhan) 966 Karrota, të gatuar 125 ml (½ filxhan) 653-709 Karrota të papërpunuara 1 medium (61 g) 509 Spinaq gatuar 125 ml (½ filxhan) 498 Zarzavate rrepë, të gatuar 125 ml (½ filxhan) 290-466 Domate, të papërpunuara 1 medium (123 g) 300 Marule Romaine (sallatë romake, romain) 250 ml (1 filxhan) 258 Marule të kuqe 250 ml (1 filxhan) 218 ​​Kale kineze, të gatuar 125 ml (½ filxhan) 190 piper i kuq, i gatuar 125 ml (½ filxhan ) 106 kajsi Fruta, të thata (kajsi, kajsi) 60 ml (¼ filxhan) 191 Kajsi, konservuar 125 ml (½ filxhan) 169 Grain Products Ky grup ushqim përmban një sasi shumë të vogël të Retinol. Qumështi dhe produktet e qumështit Djathë nga qumështi i lopës, i ngurtë 50 g 243 Çedra djathë, pa yndyrë 50 g 220 Djathë qumështi i lopës, gjysmë i butë 50 g 204 Münster, Neuchatel, Gruyere, Cheddar, Kolby 50 g ) 140-156 Blu / Roquefort 50 g 99-147 Feta të përpunuara të djathit, djathë djathë 125 Qumësht pa yndyrë, 1%, 2%, qumësht me çokollatë 250 ml (1 filxhan) 137-163 3.3% homogjenizuar 250 ml (1 filxhan) 250 ml (1 filxhan) 103-104 Mishi dhe produktet e mishit Mishi Mëlçia, gjeldeti, i gatuar * 75 g 16950 Mëlçi, viçi, i gatuar * 75 g 15052-15859 Bishtaja, Turqia, gatuar 75 g 8053 Mëlçi, viçi, i gatuar * 75 g 5808-7082 Mëlçia, qengji i gatuar * 75 g 5618-5836 Mëlçia, mish derri, i gatuar * 75 g 4054 Mëlçia, pulat, i gatuar * 75 g 3222 Peshku dhe prodhimet e detit Eel gatuar 75 g 853 Tuna , i papërpunuar ose i gatuar 75 g 491-568 Peshku i kripur 75 g 194 Skumbri, i gatuar 75 g 189 Mollushq, i gatuar 75 g 128 Salmon, i gatuar 75 g 112 -118 Orizerë të gatuar 75 g 110 Alternativat e mishit Vezë të gatuara 2 të mëdha 190- 252 yndyrna vaj peshku 5 ml (1 lugë çaji) 1382 Feature! Produktet e prezantuara do të absorbohen më mirë nëse ato konsumohen të freskëta. Para përdorimit, është shumë e rëndësishme të njiheni me të marrja ditore e retinolit . Kjo do të shmangë mbidozimin dhe efektet anësore të saj.

Kushtet nën të cilat vitamina A absorbohet

Nën kushte të caktuara, kjo vitaminë absorbohet më mirë:

 • Futja e njëkohshme e vitaminave A dhe E. Ata plotësojnë njëra-tjetrën, rrisin efektin. Ushqime që përmbajnë vitaminë A dhe E në të njëjtën kohë: lëng karrota, kajsi të thata (kajsi të thata, kajsi të thata), domate, spinaq, patate të ëmbla, kungull, brokoli.
 • Ushqimi i perimeve dhe frutave të freskëta. Trajtimi i nxehtësisë shkatërron substancën, zhduket, pasi një person nuk merr vitamina të nevojshme.
 • Jeta e shëndetshme. Zakonet e këqija çojnë në faktin se trupi pushon të absorbojë lëndë ushqyese. Kur pirjen e duhanit, pirja e alkoolit, retinol nuk digjen siç duhet. Me refuzimin e zakoneve të këqija, thithja e retinolit rritet disa herë.
 • Funksioni i shëndetshëm i zorrëve. Nëse mikroflora në zorrë është e shëndetshme, retinoli absorbohet në mënyrë të përsosur. Megjithatë, në rast të shkeljeve të punës së këtij organi, substancat e nevojshme për trupin eliminohen pa u absorbuar.
 • Ushqimi i ushqimeve me yndyrë. Ata rrisin rrjedhën e barkut dhe në këtë mënyrë nxisin absorbimin e retinolit.

Shkalla e përditshme

Shkalla ditore e kësaj substance ndryshon në varësi të gjinisë dhe moshës së një personi:

 • Fëmijët: 600 mcg.
 • Gratë: 800 mcg.
 • Meshkujt: 700 mcg.
 • Gratë gjatë shtatëzanisë: 1200 mcg.
 • Gratë gjatë gjijtimit: 1300 mcg.
 • Njerëzit e moshës së daljes në pension: 700 mcg.

Feature! Gratë gjatë shtatzënisë dhe laktacionit kanë nevojë për më shumë retinol, sepse në këtë kohë është e nevojshme jo vetëm për gruan, por edhe për foshnjën. Ushqyesve u duhet një grua dhe një trup në rritje.

Çfarë perime përmbajnë vitaminë A më shumë?

Ekspertët identifikojnë listën e mëposhtme të perimeve me një përmbajtje të lartë të vitaminës A [4] :

 • Patatet e ëmbla, varietetet e verdha dhe portokalli (961 mcg);
 • Karrota (852 mcg);
 • Spinaqi (469 mcg);
 • Perime majdanoz (421 mkg);
 • Kungull (288 mcg);
 • Lakër Pekini (223 mcg);
 • Brokoli (77 mcg);
 • Kunguj (56 mcg);
 • Qepë (50 mcg);
 • Domate (42 mcg);
 • Maruleza e akullnajave (25 mcg);
 • Piper i ëmbël (23 mkg).

Perimet përmbajnë shumë retinol. Ato mund të përdoren si individualisht ashtu edhe në formë të përzier. Një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A janë sallata të freskëta dhe perime të pjekura. Është shumë e rëndësishme për të konsumuar supave perimesh. Ata ndihmojnë për të mbushur trupin e njeriut me substanca thelbësore.

Nëse sallatat përgatiten nga perimet, ato duhet të mbushen me gjalpë ose salcë kosi. Në asnjë rast majonezë, pasi ajo nuk do të japë beta-carotene tretur si duhet.

Patatet e ëmbla, varietetet e verdha dhe portokalli (961 mcg)

Karrota (852 mcg)

Spinaqi (469 mcg)

Vitamina A në karrota

Karotat janë të pasura me këtë substancë. Ekspertët këshillojnë ta përdorin atë çdo ditë. Para përdorimit, është e rëndësishme të njiheni me përmbajtjen e vitaminës në produkt dhe me rregullat e konsumit. Nëse bëhen gabime të caktuara, është e mundur të zvogëlohet thithja e produktit deri në 90%. Vetëm me një absorbim të lartë të materieve, trupi i njeriut do të përfitojë.

Sa vitaminë A në karrota [5]

 • Masa e një karrocie të mesme është 128 g dhe përmban 1 g vitaminë A.
 • 100 g karrota përmbajnë 0.8 g vitaminë A.
 • 1 filxhan (236 ml) lëng karrote përmban 2,2 g vitaminë A.

Vitamina A nuk mund të absorbohet plotësisht nëse një person ha një karrota gabimisht, e gaton në mënyrë të gabuar.

Si të hani karrota për të absorbuar vitaminën A?

Në mënyrë që trupi i njeriut të thithë sasinë maksimale të substancës, duhet të mbani mend disa kushte nën të cilat absorbohet vitamina A:

 • Karotat konsumohen me yndyrna. Ajo absorbohet në këtë mënyrë shumë më mirë. Pa yndyrë, 90% e substancës do të excreted. Kjo do të thotë se trupi nuk do të marrë ndonjë përfitim. Karrota duhet të përzihet me gjalpë, krem ​​kosi. Ato ndihmojnë substanca të dobishme që absorbohen më mirë në zorrët.
 • Është më mirë të përdorni një produkt të freskët. Kur tiganisja e vitaminave zhduket dhe trupi nuk absorbohet. Ju duhet të stërvitni veten për të ngrënë rregullisht karota të freskëta. Mund të hahet në çdo kohë të ditës, por në gjysmën e parë të ditës thithja është më e mirë.
 • Shkëlqyeshëm absorbohet kjo vitaminë në formë të lëngshme. Është e dobishme të përdorni lëng karrote të freskëta.

Është e rëndësishme! Ky produkt mund të përzihet me mjaltë, gjalpë ose salcë kosi për të rritur lëndët ushqyese, thithjen më të mirë të beta-karotenit. Megjithatë, duhet të mbani mend. që mbidozimi i vitaminës mund të çojë në efekte anësore. Ju nuk mund të hani më shumë se katër ose pesë karrota në ditë.

Karrota e pjekur nuk do të përfitojë, ajo bëhet e dëmshme për trupin. Karrota e pjekur mund të rrisë sasinë e kolesterolit në gjak, kështu që ky trajtim është i papranueshëm.

Cilat fruta kanë vitaminë A?

Frutat janë të mbushura me një sasi të madhe të kësaj substance. Prandaj duhet të konsumohen rregullisht. Përmbajtja më e lartë është në frutat e mëposhtme. [4] :

 • Kajsi (96 mcg);
 • Hurmë (81 mcg);
 • Grejpfrut (46 mcg);
 • Mandarin (34 mcg);
 • Plum (17 mcg);
 • Nektarin (17 μg);
 • Peach (16 mcg);
 • Portokalli (11 mcg);

Është e rëndësishme! Frutat e pijes duhet të jenë të freskëta, pa trajtim të ngrohjes. Kështu, substancat e dobishme në të janë ruajtur, nuk zhduken. Frutat duhet të hanë pjekur. Në vitaminën e papjekur dhe të pangopur është pak, përveç kësaj, ata mund të dëmtojnë trupin e njeriut, të shkaktojnë traktin gastrointestinal.

Sa vitaminë A është në vaj peshku?

Për njerëzit, vaji i peshkut është jashtëzakonisht i dobishëm, përmban acide yndyrore Omega-3-polyunsaturated, të cilat pengojnë zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Në vaj peshku për 100 g të produktit përmban 30 mg vitaminë A. Kjo ilaç duhet të përdoret me kujdes për të parandaluar mbidozimin e vitaminës A.

Feature! Vaju i peshkut konsumohet më shpesh në formën e kapsulave. Ata janë të përshtatshëm për pritjen, mos shkaktoni neveri. Ky kompleks përmban një dozë të detajuar, në mënyrë që një person të mund të shmangë mbidozimin. Zakonisht kapsulat përdoren 1-2 herë në ditë , por doza e saktë përdoret tek kapsulat. Varet nga mosha dhe gjinia e personit.

Video e dobishme

Shikoni një video të dobishme për produktet që përmbajnë retinol:

Retinoli gjendet në një shumëllojshmëri ushqimesh. Duke ditur se si t'i përdorin siç duhet, një person do të mbushë trupin çdo ditë me vitamina.

shënime

 1. https://www.dietitians.ca/Your-Health/Nutrition-AZ/Vitamins/Food-Sources-of-Vitamin-A.aspx
 2. http://nutritiondata.self.com/
 3. RAE është ekuivalenti i aktivitetit retinol. 1 RAE korrespondon me 1 μg retinol, 2 μg β-carotene tretur në yndyrë, 12 μg "β-carotene" dietik, ose 24 μg nga cilido prej tre karotenoideve të mbetura, të cilat janë provitaminat A.
 4. https://ndb.nal.usda.gov/
 5. http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2757/2
 6. http://www.livestrong.com/article/21593-benefits-salmon-oil/
Vitamina A: Çfarë ushqimesh keni?
Cilat fruta kanë vitaminë A?
Sa vitaminë A është në vaj peshku?
Vitamina A: Çfarë ushqimesh keni?
Çfarë perime përmbajnë vitaminë A më shumë?
Si të hani karrota për të absorbuar vitaminën A?
Cilat fruta kanë vitaminë A?
Sa vitaminë A është në vaj peshku?

Реклама

Популярные новости

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей