* Политика новости » Банки »

* *

Компенсація за вкладами 1991 року: кому і в якому розмірі покладена, де і як оформити

 1. Трохи про події 1991 року
 2. порядок виплати
 3. Приклади розрахунку виплат
 4. Куди звертатися за відшкодуванням?
 5. Правила для спадкоємців
 6. Ритуальні виплати

Наслідком грошової реформи 1991 року став заморозка банківських вкладів величезної кількості радянських громадян. Минуло понад чверть століття, СРСР вже давно не існує, але компенсації за вкладами, відкритим до 1991 року, до сих пір виплачуються потерпілим особам.

Минуло понад чверть століття, СРСР вже давно не існує, але компенсації за вкладами, відкритим до 1991 року, до сих пір виплачуються потерпілим особам

Трохи про події 1991 року

У січні 1991 року Урядом СРСР було прийнято рішення про вилучення з обігу купюр номіналом 50 і 100 рублів. Офіційно озвучується причиною подібних заходів став приплив фальшивих грошей з-за кордону. В результаті накопичення громадян, що зберігаються вдома, були повністю знецінені, а в ощадкаси вишикувалися черги за зняттям вкладів.

Оголошення про «заморожування» депозитів було зроблено 23 січня 1991 року. Хоча на деякий час для вкладників була збережена можливість переведення в готівку їх депозитів по 500 рублів на місяць, а в березні цього ж року їм було відшкодовано 40% від їх накопичень. Потім був розвал СРСР, і про депозити не згадували до 1994 року, коли відбулася чергова компенсація, яку проводить уже владою Російської Федерації.

У 1996 році був прийнятий закон «Про відновлення і захист заощаджень» №73-ФЗ від 10.05.1995 р , Згідно з яким невиплачені радянські вклади були визнані внутрішнім державним боргом. У зв'язку з цим з 1996 року здійснюється поетапна виплата компенсацій по залишкам на 20 червня 1991 року через коштів федерального бюджету. Вибір дати пояснюється тим, що саме в цей день був зареєстрований статут Ощадбанку Росії, який прийшов на зміну Ощадному банку СРСР.

порядок виплати

Належні вкладникам кошти видають за правилами, встановленими Постановою Уряду РФ №1092 від 25.12.2009 р За ним була виплачена компенсація в 2016 році і продовжує здійснюватися компенсація в 2017 році.

Відповідно до вищевказаного нормативного документу, кошти виплачуються тільки за вкладами, які відповідають двом критеріям:

 • відкриття до 20.06.1991г .;
 • збереження дії станом на 20.06.1991г.

1991г

Не вдасться отримати відшкодування в наступних випадках:

 • депозит відкритий 20.06.1991г. або пізніше;
 • депозит був закритий з 20.06.1991г. по 31.12.1991г .;
 • по депозиту раніше вже проводилися виплати.

Ряд вимог встановлено до самого вкладнику - він повинен мати громадянство РФ і рік народження до 1991 року.

Році народження громадянина приділяється особлива увага, так як від цих даних залежить, в якому розмірі йому виплатять компенсацію. Керуються такими правилами.

 1. Особам з роком народження до 1945 року включно залишок по депозиту відшкодовується в трикратному розмірі.
 2. Народженим з 1946 по 1991 рік належить відшкодування в двократному розмірі.

Народженим з 1946 по 1991 рік належить відшкодування в двократному розмірі


Цільові вклади, відкриті на дітей, відшкодовуються в загальному порядку. За дитячим вкладами, чинним до цього дня, виплати здійснюються вкладнику. Якщо ж депозит вже закритий - то особі, його що закрив (це можуть бути і батьки).

Значення має і рік закриття депозиту, виходячи з якого застосовується той чи інший поправочний коефіцієнт.

Рік закриття депозиту Значення коефіцієнта 1992 0,6 1993 0,7 1994 0,8 1995 0,9 1996-2017 (в тому числі діючі донині) 1

Крім того, виплата підлягає зменшенню на суму раніше здійснених повернень, якщо вони не змогли покрити залишок повністю.

В результаті отримуємо таку формулу (для компенсації 3-кратною):

К = (О * 3 * Кп) - Рк, де:

Про - залишок по депозиту;

Кп - поправочний коефіцієнт;

Рк - раніше видані компенсації.

Якщо громадянину належить відшкодування в подвійному розмірі, то у формулі цифру 3 замінюємо на 2.

Якщо громадянину належить відшкодування в подвійному розмірі, то у формулі цифру 3 замінюємо на 2

Приклади розрахунку виплат

Приклад 1.

Алексєєв А.А., 1943 року народження, закрив внесок в Ощадбанку в 1992 році. У 2017 році він звернувся за відшкодуванням невиплаченого залишку, який становить 3000 рублів. Раніше даний громадянин виплат не отримував. Розрахунок в даному випадку буде проводитися таким чином:

К = 3000 * 3 * 0,6 = 5400 рублів.

Приклад 2.

Волкова Е.А., 1962 року народження, відкрила депозит в 1989 році і після оголошеної Урядом СРСР заморозки накопичень не стала його закривати. На 2017 рік залишок за чинним депозиту становить 14000 рублів. Раніше за поверненням коштів Волкова Е.А. не зверталася. У 2017 році їй покладена така компенсація:

К = 14000 * 2 * 1 = 28000 рублів.

Як видно з прикладів, розрахувати належну вам суму нескладно самостійно. Крім того, можна скористатися спеціально призначеним для розрахунку компенсацій калькулятором на сайті Ощадбанку (Приватним клієнтам → Вклади → Компенсація вкладів).

Куди звертатися за відшкодуванням?

Отримати компенсацію за вкладами до 1991 року можна в тому відділенні Ощадбанку, в якому депозит був відкритий. Там необхідно буде заповнити заяву, а також надати:

 • паспорт;
 • ощадкнижку (якщо внесок все ще не закрите).

Якщо за станом здоров'я або з інших причин вкладник не може відвідати банк особисто, за нього отримати суму відшкодування може довірена особа. Йому, крім паспорта і ощадкнижки на ім'я вкладника, потрібно надати нотаріально завірене доручення.

У разі втрати ощадкнижки в відділенні банку додатково пишеться заява про втрату ощадкнижки.

Якщо депозит в іншому місті, то можна звернутися в будь-яке інше відділення Ощадбанку з заявою про переведення залишку за депозитом. Разом із заявою слід подати всі документи, що вимагаються для отримання повернення накопичень.

Важливо!

За закритим депозитах переклад залишку надається безкоштовно. За переміщення діючого депозиту стягується комісія відповідно до тарифів даного відділення банку.

Вкладникам, які живуть за кордоном, компенсацію видадуть тільки при збереженні російського громадянства, тому як іноземним громадянам відшкодування грошових вкладів не покладається. Це ж правило поширюється і на осіб без громадянства.

Правила для спадкоємців

Правила для спадкоємців

Компенсації покладені і за вкладами, отриманим за заповітом. Розрахунок розміру виплати для спадкоємців здійснюється за тими самими правилами, що і для основного вкладника. Використовуються ті ж обмеження за віком, тепер уже стосовно до спадкоємця, і такі ж поправочні коефіцієнти. Також величина компенсації буде залежати від розміру успадкованої частки.

Успадкував внесок громадянину потрібно звернутися в банківський підрозділ із заявою, підкріпленою пакетом документів, що включає:

 1. паспорт;
 2. свідоцтво про смерть особи, яка відкрила депозит;
 3. ощадкнижку;
 4. свідоцтво про право на спадкування;
 5. документ на підтвердження російського громадянства заповідача.

Підтвердити громадянство померлого вкладника можна одним з наступних документів:

 • випискою з поквартирною картки або будинкової книги;
 • довідкою ЖКО про реєстрацію на момент смерті;
 • довідкою з останнього місця роботи заповідача.

Спадкоємець може отримати відшкодування особисто або через посередника, що має на руках нотаріально завірене доручення.

Важливою умовою є наявність у спадкоємця російського громадянства, так як іноземці не мають права успадковувати радянські вклади. Однак якщо у спадкоємця подвійне громадянство, це не буде перешкодою до отримання виплати.

Однак якщо у спадкоємця подвійне громадянство, це не буде перешкодою до отримання виплати

Ритуальні виплати

Якщо власник депозиту помер з 2001 по 2017 рік, його спадкоємцям або іншим особам, які займаються захороненням, призначена компенсація від Ощадбанку на ритуальні послуги. В даному випадку важливо тільки, щоб сам вкладник мав російське громадянство, а отримують виплату особи можуть бути і іноземними підданими, і особами без громадянства.

Спадкоємець отримує ритуальну виплату при наданні в банківське відділення тих же документів, які потрібні для видачі основний компенсації по депозиту. Особам, які не мають спадкових прав, кошти на поховання видаються при пред'явленні постанови нотаріуса, причому прийти за ними потрібно протягом півроку з дня проголошення спадщини. Додатково надається паспорт і свідоцтво про смерть власника депозиту.

За ритуальної виплатою можна звернутися в будь-яке відділення Ощадбанку в регіоні відкриття депозиту. Її величина визначається відповідно до таких правил:

 • якщо сума депозиту становить понад 400 рублів, виплачується 6000 рублів;
 • якщо депозит менше 400 рублів, виплата буде дорівнює цій сумі, помноженої на 15.

Наприклад, при залишку за депозитом в розмірі 320 рублів ритуальна виплата складе 320 * 15 = 4800 рублів. Але, у скільки б раз сума депозиту ні перевищувала встановлений ліміт в 400 рублів, на поховання видано буде не більше 6000 рублів.

У 1991 році накопичення громадян були фактично конфісковані Урядом СРСР. Повернути втрачене в повному обсязі не представляється можливим, але вже більше 25 років влади РФ намагаються хоча б частково відшкодувати невиплачені внески потерпілим особам. Щодо поточного рівня цін суми виходять невеликі, але навіть від такої компенсації відмовлятися не варто, тим більше що для її оформлення потрібен мінімальний пакет документів.

Куди звертатися за відшкодуванням?

Реклама

Популярные новости

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей