* Политика новости » Банки »

* *

Застава на колесах | №11 (297) | Експерт-Авто Експерт

Застава на колесах

КРЕДИТУВАННЯ

Автокредити виходять на докризовий рівень. Знижуючи ставки кредитування, банки досі не можуть вийти на колишні показники, все ще виставляючи жорсткі вимоги до позичальників

«Кредит на купівлю нового автомобіля я оформив навесні минулого року. Вибору тоді особливо не було - в салоні мені запропонували три банки на мій розсуд, а позику я отримав там, де вимоги до початкового внеску були "людськими", тобто не 40-50 відсотків, а 30 відсотків від вартості авто », - розповідає киянин Іван Дремко. За його словами, тоді він не міг відмовитися від позикової покупки: автомобіль був дуже потрібен йому для роботи, ось і доводиться тепер платити 26% річних. «Якщо б знав, що в цьому році стільки банків почнуть видавати кредити, а ставки по ним так покотяться вниз, то, мабуть, почекав би трохи», - каже Дремко, роздумуючи, чи не перекредітовать йому покупку в якомусь іншій фінустанові, під більш вигідні умови. І це реально - після двох років затишшя автокредити знову в моді. Частка машин, придбаних в кредит, збільшилася з п'яти відсотків на початку 2010-го до 11% в грудні того ж року. Банкіри прогнозують, що в середньому по країні цей показник в 2011-му зросте до 17%. «На ринку відбувається певне пожвавлення кредитних програм, банки збільшують свої пропозиції. Процентні ставки в умовах жорсткої конкуренції поступово знижуються. Терміни та авансовий внесок зараз досягли своїх кращих показників. Тепер основними конкурентними перевагами стануть швидкість надання рішення по кредиту і прозорість умов для клієнта », - вважає начальник управління масового ринку Укрсоцбанку Любов Сироватський.

Хто не в списку

Сьогодні авто в кредит пропонують більше 20 фінустанов. Причому, якщо до кризи основними гравцями ринку були 15 найбільших банків, то сьогодні розстановка сил змінилася. Справа в тому, що у багатьох фінінститутів в портфелях накопичилася величезна кількість проблемної заборгованості саме по сегменту кредитів на покупку автомобілів. Тому зараз далеко не всі раніше активні гравці готові ризикувати. За спостереженням «Експерта», покинули ринок автокредитування «Райффайзен Банк Аваль», а також Надра Банк і Родовід Банк. Тільки на минулому тижні в повній мірі відновив автокредитування ПУМБ. Активно просувають автокредити такі гравці, як ОТП Банк, Індекс-Банк, VAB Банк, ВТБ Банк, Universal Bank, Ерсте Банк, Банк Кіпру, Укрсоцбанк, Астра Банк. Після кризи першими на ринок вийшли ті фінустанови, які раніше не робили акцент на автокредитуванні, тобто ті, у кого немає великого портфеля простроченої заборгованості. І тільки зараз на ринок починають виходити великі гравці, яким важливо не втратити свою частку ринку.

Криза змінила ставлення банків до автокредитування, що вплинуло на вимоги і до позичальників, і до здобувається автомобілів. «Ніхто не пропонує сьогодні нульові аванси, і в нинішньому році навряд чи такі пропозиції з'являться взагалі. Адже під час кризи в першу чергу перестали платити клієнти, які брали позики з нульовим початковим внеском », - говорить директор департаменту маркетингу роздрібного бізнесу VAB Банку Антон Шаперенков За його словами, банки почали активно кредитувати з автомобільних марок, які відносяться до середнього цінового сегменту і вище середнього, і вже потім підключили до продажу позик на авто нижнього сегмента. Втім, фінустанови обережно ставляться до кредитування недорогих машин. А деякі і зовсім не видають позики на покупку дешевих автомобілів (виробництва Китаю та країн СНД) - це, зокрема, відноситься до УкрСиббанку і ОТП Банку.

хто отримає

Максимальний термін нинішніх автокредитів - п'ять-сім років, а мінімальний початковий внесок - 20-30%

Більш жорсткі вимоги до позичальників, що оформляють кредит, в порівнянні з докризовими помічені у всіх банках. «Я планувала купити недорогу машину китайського виробництва, причому, 40 відсотків від вартості авто для початкового внеску у мене є. Але в салоні сказали, що мені потрібен поручитель, оскільки моя офіційна зарплата становить всього 2500 гривень », - розповідає« Експертові »киянка Олена Степова. Сьогодні мало хто з банків готовий розглядати неофіційні доходи - надто свіжі спогади про повальних неплатежі за кредитами в минулому і позаминулому році. «У розрахунок фінансового стану приймаються тільки підтверджені доходи, які повинні дозволяти якісно обслуговувати кредитну заборгованість. Крім цього, часто в якості додаткових гарантій приймається порука близьких родичів », - пояснив експерт по кредитним продуктам роздрібного банкінгу Укргазбанку Віталій Годун. Офіційного доходу позичальника має вистачати не тільки на погашення позики і відсотків по ньому, але і на основні поточні витрати. Правда, при розрахунку максимальної суми кредиту банки враховують сукупні доходи і витрати клієнта і членів його сім'ї.

Змінилися і вимоги до самої довідці про доходи, яка видається позичальникові за місцем роботи. Як і раніше, вона повинна включати доходи за останні шість місяців, проте тепер деякі фінустанови вимагають, щоб роботодавець повідомив в документі про те, що протягом цього періоду не було ніяких затримок у виплаті зарплати. Крім того, позичальник повинен мати постійну роботу, позитивну кредитну історію, а під час укладення кредитного договору йому повинно бути більше 21 років і менше 60 років на момент закінчення терміну кредиту.

Ціна питання

Максимальний термін нинішніх автокредитів - п'ять-сім років, а мінімальний початковий внесок - 20-30%. Як і раніше, чим менший термін кредиту і чим більше аванс, тим нижче процентна ставка. В середньому за програмами автокредитування сьогодні номінальні ставки становлять близько 17-20% річних в гривні. За останній рік ціна автокредитів була знижена банками на шість-вісім процентних пунктів. Подальше здешевлення вартості позик залежить від політики фінустанов на ринку депозитів, загальної макроекономічної ситуації і бажання конкретних банків наростити частку ринку. З огляду на, що депозити чи будуть дешевшати - банкіри масово заявляють про те, що падати ставками далі нікуди, - можна припустити, що автокредити протягом 2011-го подешевшають лише на один-півтора процентних пункту. Однак це стосується стандартних програм автокредитування. Адже, розвиваючи автокредити, фінінститути прагнуть залучити якомога більше клієнтів автосалонів. Для цього з автодилерами підписуються договори про співпрацю і розробляються так звані спеціальні умови під конкретний автосалон. Наприклад, у ОТП Банку є акційна програма кредитування автомобілів Volkswagen спільно з компанією «Автосоюз», коли при первинному внеску в 40% і терміні кредиту не більше одного року процентна ставка складе 4,99% річних. ВТБ Банк пропонує при покупці в кредит автомобіля (в автосалонах «ВіДі Груп») ставку на рівні 7,88% річних. Подібні акції програми сьогодні є у більшості гравців ринку. Вони спрямовані як на збільшення кількості позичальників, так і на зростання продажів автомобілів в точках доларів.

Традиційно фінустанови заманюють клієнтів кредитами «під нуль відсотків». Це маркетингова стратегія по залученню клієнтів, а не реальна пропозиція безкоштовного кредиту. «Встановлюючи ставку нуль відсотків, банки добирають прибутковість комісіями як за обслуговування кредиту та перерахування коштів на рахунок автосалону, так і за допомогою компенсації з боку дистриб'юторів або страхових компаній», - впевнений Віталій Годун з Укргазбанку. Іноді пропозицію «нульового» позики пов'язане з короткостроковою програмою автокредитування. «Такі кредити фінінститути оформляють на короткий період, як правило, на один рік. Вони передбачають сплату позичальником великого початкового внеску за автомобіль, що зменшує ризики банку, оскільки клієнт навряд чи перестане погашати таку позику », - зазначає заступник директора департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку Володимир Буданов.

Конкуренція в плюс

Експерти прогнозують, що почався восени минулого року бум на ринку автокредитів продовжиться і в 2011-му. В результаті кількість програм банків і гравців ринку істотно зросте. Крім того, фінустанови все частіше будуть пропонувати програми кредитування покупки авто, що були у вжитку. Новий Податковий кодекс спростив процедуру продажу старих автомобілів: якщо раніше при реалізації машини через автосалон продавець повинен був сплатити податок з доходу фізосіб у розмірі 15% вартості авто, то зараз - лише один відсоток. Вже з десяток великих автомобільних компаній пропонують покупцям пригнати старий автомобіль і обміняти його з доплатою на новеньке авто (по системі trade - in). Потреби автосалонів не зможуть не позначитися на кредитній політиці банків, тому в перспективі буде з'являтися все більше програм кредитування старих машин. Сьогодні таких програм на ринку не більше восьми, а процентна ставка зашкалює за 22% річних.

Зміняться в цьому році і умови по автокредитуванню. «Зниження вартості залучених пасивів і зростання конкуренції за платоспроможного клієнта призведе до того, що банки в середньостроковій перспективі будуть коригувати процентну політику, знижуючи ставки за новими кредитами і вимоги по рівню початкового внеску», - вважає голова правління Дочірнього банку Ощадбанку Росії Ігор Юшко. У боротьбі за клієнта фінінститути будуть намагатися впроваджувати якомога більше спільних з автодилерами програм, адже майже кожна велика автомобільна фірма працює з 10-15 банками. А, значить, у клієнта непоганий вибір. Зростаюча конкуренція змусить фінустанови знизити розмір початкового внеску до десяти відсотків, а процентні ставки - до 15,5-17% річних. Цілком ймовірно, що вже в другій половині року на ринку виявиться не один десяток банків, готових враховувати неофіційні доходи позичальника.

Ризик-прибутковість

Володимир Буданов, заступник директора департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку:

- У період кризи банки переглянули своє ставлення до споживчих кредитів. Основною проблемою портфелів автокредитів, як і роздрібних портфелів в цілому, був валютний ризик, який ліг на плечі позичальників. Сьогодні фінустанови кредитують покупку автомобіля тільки в національній валюті і більш зважено підходять до оцінки платоспроможності клієнта.

Банки розуміють, що автокредити - це продукти з необхідним співвідношенням взаємопов'язаних ризику і прибутковості. Споживчий бланковий кредит несе в собі високий ризик, пов'язаний з відсутністю забезпечення, тоді як автокредит є забезпеченим і дешевшим, ніж споживчий.

У 2011 році будуть змінюватися розмір початкового внеску і строки кредитування. Втім, на мій погляд, істотної зміни процентних ставок не передбачається.

Зміни на ринку будуть пов'язані в першу чергу з виходом нових учасників, які для зміцнення своїх позицій стануть пропонувати більш вигідні умови. Однак уже зараз можна говорити про певний «стелі» умов, які не будуть змінюватися. Банки стануть кредитувати покупку авто з максимальним терміном у сім років, передоплата навряд чи складе менше десяти відсотків, а середній по ринку початковий внесок - 15-20 відсотків.Ставки будуть падати

Юрій Руденко, старший експерт відділу ринкової аналітики УкрСиббанку BNP Paribas Group:

- Ставки по автокредитах продовжать розпочату в 2010 році тенденцію до зниження, хоча і не такими швидкими темпами, як в минулому році. Можна очікувати зменшення середньої ставки в межах двох-двох з половиною процентних пунктів за перше півріччя 2011-го, що в повній мірі відображає нинішній стан справ на ринку пасивів для банків, що надають такі кредити. Звичайно, з подальшим здешевленням вартості ресурсів фінустанови продовжуватимуть знижувати і ставки на автокредити.

Найбільшими темпами сьогодні дешевшають короткострокові кредити, з авансами в розмірі 50 відсотків і вище. Тобто зі зменшенням ризиків для фінінститутів знижуються і ставки кредитування для клієнтів. До кінця весни не варто очікувати кардинальних змін за умовами кредитування. У той же час зараз кілька банків продовжують збільшувати терміни і зменшувати відсоток авансового платежу, тим самим залучаючи все більше клієнтів.

Кількість фінустанов, що пропонують автокредити, з кожним місяцем зростає, що, в свою чергу, підвищує рівень конкуренції.Зручний, але дорогий лізинг

Антон Шаперенков, директор департаменту маркетингу роздрібного бізнесу VAB Банку:

- За останні півроку кількість банків-гравців ринку автокредитування збільшилася в рази. При цьому активність і склад гравців першої п'ятірки майже не змінилися. Нові учасники виходять з менш агресивними планами. Ставки на ринку знижуються, оскільки зменшується вартість ресурсів в цілому по банківській системі.

При автодилерів працює чимало лізингових компаній. Таким чином дилери «забирають» частина потоку клієнтів, що потребують залучення фінансування. Навскидку можна сказати, що лізингові компанії «відтягують на себе» близько п'яти-десяти відсотків продажів автомобілів в кредит. Найбільша перевага на ринку у тих гравців, які можуть запропонувати кредитний і лізинговий продукт в комплексі, забезпечуючи клієнту можливість вибрати найбільш прийнятний для нього спосіб придбання машини. Якщо той захоче зняти з себе питання сервісного супроводу з купівлі авто і перекласти це на лізингову компанію, то, безумовно, лізинговий продукт для нього виявиться зручнішим. Але при цьому він повинен розуміти, що за пакет додаткового сервісу - що цілком логічно - йому потрібно буде доплатити.
Популярные новости

Банк России выступил против закрытия микрофинансовых организаций
Правовой портал Петербурга  опубликовал сообщение, выражающее отношение Центробанка о новом законопроекте, в случае принятия которого микрофинансовые организации, существующие на территории Российской

Банки и финансы
Как просить деньги в долг, чтобы вам не отказали Да, ситуация, когда вам приходится занимать у кого-то деньги — не из приятных. Но, к сожалению, совершенно избежать ее не удается. Бывает, что нужно перехватить

На требование срочно запретить микрофинансовые организации Эльвира Набиуллина предложила альтернативу в виде постепенного сокращения подобных компаний
Июнь 30 2016 На недавно прошедшем заседании российской Госдумы широко обсуждалась актуальная и болезненная тема, касающаяся работы организаций микрокредитования (микрофинансовые организации). Помимо действующих

Система финансов, ее звенья
Система финансов в целом — это совокупность различных сфер финансовых отношений, в процессе которых образуются и используются различные денежные фонды. Понятие «система финансов» является развитием более

Займ от Е-Заем (E-Zaem), оформить быстрый микрозайм на карту от МФО Е-Заем, онлайн заявка на повторный кредит в микрофинансовую компанию в Москве
Случаи из собственной жизни, когда возникает срочная необходимость в деньгах, может вспомнить практически каждый человек. Пути к разрешению ситуации могут быть самыми разнообразными. Однако моментальные

Алхимия Финансов Джордж Сорос - Книга которую нужно прочитать
Проверенные брокеры: О Джордже Соросе Тактика поведения и все достижения такой личности, как Джордж Сорос , достойны восхищения. Этот биржевой спекулянт и филантроп доказал всем, что упорство

Финансовые термины. Словарь финансовых терминов
Эта публикация будет представлять собой краткий словарь финансовых терминов , которые должен знать и понимать каждый. В ней я обозначу основные финансовые термины , касающиеся личных финансов и семейного

Роль налогов в формировании финансов государства
  Отмечая значимую роль в формировании государственных финансов, следует отметить, что «для каждой общественно-экономической формации характерна присущая ей система государственных доходов, обусловленная

Ответы@Mail.Ru: кем можно работать закончив по специальности "Финансы и кредит"?
Natali Zuzu Мудрец (18702) Я закончила эту специальность и могу точно сказать кем работала и работаю я и мои друзья: - финансист на предпрятии, в перспективе - фин. менеджер; - в

Обучение в 2018 году на курсах и семинарах по финансам предприятия, оффшоры, курсы повышения квалификации
Семинары и курсы по финансам для директоров и руководителей соответствующих служб, менеджеров

Реклама

Календарь новостей