View this page in English
Завантажити в форматі PDF
автори: Олексій Скворцов
28 листопада 2017 р
Загальна інформація
14 листопада 2017 року був підписаний і офіційно опублікований на Офіційному інтернет-порталі правової інформації Федеральний закон від 14 листопада 2017 р № 325-ФЗ "Про внесення змін до статей 19 та 23 Закону України" Про валютне регулювання та валютний контроль "та Кодекс України про адміністративні правопорушення" (далі - Закон).
Відповідно до ст.4 Закону, даний акт набирає чинності після закінчення 180 днів після дня офіційного опублікування. Таким чином, нові положення набудуть чинності з 14 травня 2018 р
Основні зміни стосуються двох аспектів:
- зміни валютного контролю та репатріації в рамках Закону про валютне регулювання і валютний контроль
- посилення адміністративної відповідальності в рамках КпАП.
Застосування нових положень до договорів, укладених до 14 травня 2018 р
Згідно ст. 4 Закону про валютне регулювання і валютний контроль, акти валютного законодавства РФ і акти органів валютного контролю, що встановлюють нові обов'язки для резидентів і нерезидентів або погіршують їх положення, назад сили не мають. Подібне положення міститься в ст.1.7 КоАП, яке вказує, що закон, що встановлює або обтяжуючий адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення або іншим чином погіршує становище особи, зворотної сили не має. При цьому, сам Закон в ст. 4 прямо закріплює, що вступить в силу (тобто почне застосовуватися) після закінчення 180 днів після дня офіційного опублікування.
Відповідно, виходячи з викладеного можна зробити висновок, що зміни не торкнуться договори, укладені до 14 травня 2018 року, а будуть застосовуватися тільки до договорів, укладених з 14 травня 2018 р
Зміни валютного контролю та репатріації
Стаття 1 Закону вносить зміни до статей 19 і 23 Закону про валютне регулювання і валютний контроль, уточнюючи порядок репатріації резидентами російської та іноземної валюти, а також перелік відомостей, що надаються в уповноважений банк.
Згідно з новим положенням ч.1.1. ст. 19 Закону про валютне регулювання і валютний контроль, сторони зовнішньоторговельного контракту з метою репатріації повинні будуть вказувати в укладених договорах (контрактах) терміни виконання сторонами зобов'язань за такими контрактами. Крім цього, колишня формулювання «очікуваних термінів» замінена на «терміни отримання / терміни виконання», що має на увазі більш суворі вимоги до визначення термінів, інформація про яких повинна бути представлена уповноваженим банкам. Тепер треба вказати не очікувані терміни (тобто передбачувані), а більш конкретні терміни і певні терміни з отримання грошових коштів або виконання зобов'язань.
Також розширено підстави, що дозволяють уповноваженим банкам відмовити у вчиненні валютної операції.
Раніше абз. 4 ч. 5 ст. 23 Закону про валютне регулювання і валютний контроль встановлював тільки дві підстави для відмови уповноваженим банком в проведенні валютної операції: 1) якщо у уповноваженого банку виникають підозри і мета валютної операції, на думку банку, легалізувати злочинні доходи або фінансування тероризму; 2) неподання документів, необхідних на підставі ч. 4 ст. 23 або надання недостовірних документів.
Зараз же перелік підстав розширено і включає в себе наступні:
- якщо у уповноваженого банку виникають підозри і мета валютної операції, на думку банку, легалізувати злочинні доходи або фінансування тероризму
- неподання документів, необхідних на підставі ч. 4 ст. 23 або надання недостовірних документів
- подання документів, що не відповідають вимогах Закону про валютне регулювання і валютний контроль
- Проведення валютної операції порушує такі положення Закону про валютне регулювання і валютний контроль:
- валютних операцій між резидентами (ст. 9)
- рахунків резидентів в банках за межами РФ (ст. 12)
- прав і обов'язків резидентів при валютних операціях (ст. 14)
- положення інших актів валютного законодавства РФ.
При цьому уповноважений банк повинен повідомити особі рішення про відмову в здійсненні валютної операції в письмовій формі не пізніше робочого дня, наступного за днем винесення такого рішення. При відмові банк повинен зробити посилання на відповідне положення акта валютного законодавства Російської Федерації, з яким проведення такої операції суперечить.
Посилення адміністративної відповідальності в рамках КпАП
Ст.2 Закону вносить зміни в чч.1, 4, 4.1, 5 і 5.1. ст. 15.25 КоАП посилюючи відповідальність за порушення валютного законодавства.
За вчинення незаконних валютних операцій посадових осіб каратимуть окремо. На них накладається штраф у розмірі від 20 000 до 30 000 руб. У разі повторного порушення піде дискваліфікація на строк від 6 місяців до 3 років. Штраф у розмірі від 3/4 до одного розміру суми незаконної валютної операції поширюється на ВП.
Такий же підхід застосовується до штрафів за вчинення правопорушень, пов'язаних з репатріацією і поверненням коштів. ІП згадуються в числі платників тих штрафів, які діють для юридичних і посадових осіб (1/150 ключової ставки ЦБ РФ за кожен день прострочення або від 3/4 до одного розміру незарахування або неповерненої суми).